גילית שאת מרוויחה פחות? כך תטפלי בזה בשבעה צעדים

אם הארגון שאת עובדת בו משלם לך פחות מאשר לגבר באותה משרה, הגיעי מוכנה לשולחן המשא ומתן ומגובה בנתונים, עובדות וטיעונים ענייניים. אל תהיי נציגת כל הנשים, אל תאשימי מראש את החברה באפלייה ואל תסגי אם תגלי שלא מרוצים מתפקודך — דאגי לעצמך, ואם הארגון ישתפר בעקבות זאת, מצוין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבעת שיחה לצורך השוואת שכר או העלאה? אל תהפכי את הנושא לשיחת מסדרון, כדי שלא יהפוך לרכילות. עיבוד: עדי עמנואל, צילומים: / Kuzmik_Aurfinguss / SIphotography / iStockphoto / Getty Images
נירית כהן

גילית שאת מרוויחה 20% פחות מזה שעובד לידך במשרד. וכן, בדקת, יש לכם פחות או יותר אותו ניסיון, תפקיד ודירוג בארגון. מה עושים עכשיו?  

קודם כל כועסת, ובצדק. את עובדת בארגון שנים, התקדמת מהר וזה ממש מרגיז לגלות שלא נתנו לך את העלאות השכר שנתנו לגבר, שעושה בדיוק את מה שאת עושה. אבל הכעס שלך לבדו לא יפתור את הבעיה. ואת רוצה לעשות משהו לשנות את המצב. לא רוצה להיות האישה הזו שלא מדברת על כסף ולכן מרוויחה פחות. הנה שבעה צעדים שיכינו אותך לתהליך הזה, ויגדילו את סיכויי ההצלחה שלך. 

1. ודאי שהמידע שלך נכון. הדבר האחרון שאת רוצה לעשות, זה להיכנס לתהליך כזה שהמידע שבידייך מבוסס על שמועות והערכות ולא על עובדות. לכן חשוב שתהיי בטוחה שהמידע בידייך אכן מדויק. את גם לא רוצה לחשוף מיהו אותו האדם שגילה לך את המידע או את השם הספציפי של מישהו שמרוויח יותר ממך. תצטרכי למצוא דרך לנסח את מהות הפער בלי לנקוב בשמות ספציפיים. לדוגמה: ״גיליתי שיש מישהו בחברה שנמצא באותו דרג כמוני, ואני מרוויחה משמעותית פחות ממנו, והייתי רוצה לנהל שיחה על הנושא הזה״. 

2. ודאי שהפער לא נובע ממשהו לגיטימי. גילית פער בשכר בינך לבין מישהו, לפני שאת מייחסת את הפער הזה לאי־שיוויון מגדרי את צריכה לברר עם עצמך, ואולי לא רק עם עצמך, אם יש סיבות טובות לפער הזה. זכרי, השכר שאת מקבלת בארגון משקף את המידה שבה הארגון מעריך את תרומתך. שאלות טובות לשאול את עצמך, כדי לבדוק אם ההשוואה שאת עושה נכונה, הן: האם אתם באמת ״אותו הדבר״? האם אתם מקבלים פרויקטים בסדרי גודל דומים? האם אתם מנהלים תקציבים בגודל דומה? האם אתם אחראיים על מספר דומה של אנשים?

שיהיה ברור. אלה לא שאלות שמנסות לטעון שאין פער מגדרי, וגם אין כאן שום כוונה לפגוע בביטחון העצמי שלך או לגרום לך להרגיש שאת עושה פחות. להיפך. כדי להיכנס לשיחה הזו מוכנה, את צריכה לוודא שיש לך תשובות לכל השאלות שיישאלו כשתעלי את הטענה. לא כדאי להגיע לדיון הזה, כשכל מה שיש לך בקנה זו תלונה על כך שאת מרוויחה פחות בגלל שאת אישה. כדאי קודם כל לברר אם זה באמת כך, כדי שיהיו בידייך הטיעונים שתצטרכי להם, ברגע שתנהלי שיחה פתוחה בנושא עם הדרג הניהולי מעליך או עם משאבי האנוש. כדי שתהיה לך היכולת לומר דברים כמו ״אנחנו מנהלים פרויקטים בסדרי גודל דומה, ובמקרים מסוימים אלה שלי בהיקפים גדולים יותר, ואני עדיין מרוויחה פחות״. אם זה נכון, זה כבר מבסס מאוד את הטיעון שלך ולכן השלב הזה חשוב. 

מארק צוקרברג ושריל סנדברג בכנס באוהיו. כשאת קובעת שיחה לצורך העלאת שכר, ודאי שיש בידייך נתונים חיוביים על תפקודך המקצועיצילום: Kevin Dietsch - AFP

3. החליטי למי את פונה בארגון. לא בכל ארגון זה ברור למי פונים עם סוגייה כזו. אם זה אפשרי, הכי טוב לדבר עם המנהל או המנהלת הישירים שלך. בשביל צריך לוודא שיש לכם קשר כזהף שמאפשר לך לדבר על הנושא הזה. אם את מרגישה בטוחה ופתוחה איתם, זוהי בדרך כלל האופציה הטובה ביותר. אם את לא מרגישה בנוח  עם זה, בדקי אם יש בארגון שלך פונקציית משאבי אנוש, שתדע לבדוק את העובדות ולברר אותן בדיסקרטיות. אפשרות נוספת שעומדת בפנייך היא לזהות מנהל או מנהלת בכירים יותר, שתהיה להם נקודת מבט רוחבית ושאת מרגישה בנוח לפנות אליהם.

4 . אל תדברי על זה במסדרונות. אחת הטעויות שאת יכולה לעשות היא להפוך את זה משיחה עניינית לרכילות. לכן חשוב שלא תעבירי את הנושא לדיון בשיחת מסדרון, בהפסקות הקפה, בארוחות הצהריים או בכל הזדמנות אחרת עם קולגות שלך. גם לא ברשתות. זה יהפוך את השיחה הזו מעניינית למתגוננת, ייצר סביבך שמועות ולא יתרום לא למעמדך בארגון ולא לקידום הסוגייה שאת באמת מנסה להעלות — העלאת שכר והשוואת השכר. 

עבודה בתחום הבינה המלאכותית. יכול להיות שהארגון לא מרוצה, אבל לפחות תגלי זאת בשיחהצילום: ALLVISIONN/Getty Images/iStockph

5. קבעי את השיחה והכיני את המשפט הראשון. אני ממש רוצה לעזור לך לבחור את המילים הנכונות ולא פחות חשוב — את הזמן והמקום הנכון. זו לא שיחת מסדרון, לא עושים אותה בשלוש דקות שיש לכם בין ישיבה לישיבה. את צריכה לקבוע שיחה אישית בחדר סגור עם דלת. לא בקפיטריה או בפינת ישיבה פתוחה. את השיחה הזו צריך לקיים בסביבה שמאפשרת שיחה אמיתית ופרטית, כולל הבעת רגשות, אם מתאים. וכדי לוודא שגם מי שאת יושבת איתו מבין את זה, אפשר לפתוח את השיחה במשפט כמו "זה לא פשוט לי לנהל את השיחה הזאת, אבל אני מוכרחה לספר לך משהו שגיליתי שמאד מפריע לי ולבקש להבין למה זה קורה ואיך אפשר לטפל בזה״. 

6. השאירי את השיח הפמיניסטי בצד והפכי אותו לאישי־מקצועי. השיחה הזו היא על השכר שלך. אמנם הטריגר קשור להשוואה בינך לבין מישהו אחר שמרוויח יותר ממך, אבל הארגון לא ינהל איתך שיח כנציגת הנשים, גם אם בסופו של דבר התהליך הזה יגרום לו לבדוק את עצמו בתחום הזה. אל תיכנסי לשיחה הזו ממקום שמאשים את החברה שבה את עובדת באפליית נשים. זה צריך להיות שיח ענייני כמה שיותר וממש עדיף שהיה תהיה על ״למה אני מרוויחה פחות״ ולא על ״למה הוא מרוויח יותר״. עכשיו נכון למקד את הדיון ב״מדוע אני מרוויחה 20% פחות ממי שנמצאים בדרג זהה, מבצעים את אותן המשימות ואחראית על אותו היקף של אנשים״.

ככל שיהיו לך יותר טיעונים ענייניים — כך תצליחי יותר. דוגמאות נוספות שאת יכולה לתת קשורות בביצועים אישיים (למשל, בשנה האחרונה נבחרתי כמצטיינת/קודמתי/קיבלתי פרס), וגם בביצועים ארגוניים ותוצאות (למשל, בשנה האחרונה המחלקה שאני אחראית עליה הכניסה הכי הרבה הכנסות/לקוחות/כל מדד עסקי רלוונטי אחר, או קיבלה את התוצאות הטובות ביותר במדדי שביעות הרצון של הלקוחות מהשירות). הכיני טיעונים כאלה! בלעדיהם השיחה תסתיים מהר וללא תוצאות. 

7. הכיני את עצמך לכמה אפשרויות. יש כמה דרכים שבהן השיחה הזו יכולה להתפתח: יכול להיות שתגלי שיש סיבות מקצועיות לפער. זה יכול להיות חוזה אישי של דמות מבוקשת מאוד שרצו להביא לארגון עם ניסיון ייחודי שמסביר את פער השכר. ויכול להיות שתגלי שיש פה משוב על ביצועים, ואתם לא באותו המקום מבחינת הערכת הארגון. במקרה כזה, גם אם זה ממש קשה לשמוע, קיבלת מתנה ועכשיו את יודעת מה את צריכה לעשות. 

וישנה גם האפשרות, שהמעסיק לא יהיה מוכן לדבר איתך על השכר של מישהו אחר או אפילו יגיד שהמידע שיש בידיך לא נכון. במקרה כזה, אם הכנת את הטיעונים המתאימים, אפשר לבחור העביר את השיחה משיחה על השוואת שכר ("אני מקבלת פחות ממישהו אחר") לשיחה על השכר שלך (למה את חושבת שאת צריכה להרוויח יותר). אולי תגלי שמי שעומד מולך יהיה מוכן לבדוק את הפער שאת מציפה. תהליך כזה יכול להסתיים בכך שהארגון יודה בכך שיש פער ויעזור לגשר עליו, או להסתיים כמו בתחילת הפסקה, עם ארגון שחושב שיש סיבות מוצדקות לכך שמישהו אחר מרוויח יותר ממך, אבל לפחות בדק את זה לפני שחזר אליך עם התשובה הזו. 

זה, אגב, מה שקרה לי. וכן, קיבלתי את ההעלאה ההיא, הגדולה. הארגון עשה גם שיעורי־בית והכניס תהליכים כדי שזה לא יקרה שוב. אז, אם גילית פער, שווה לנסות ולהתמודד איתו. 

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker