הסוד של הארגונים שצלחו את הקורונה

מיקרו־אינטראקציות של 15 דקות, מנהלים שעובדים במודל של חונכות והרחבת הידע האסטרטגי של עובדים על הארגון: מחקר חדש מצא כי ארגונים שהצליחו לפתח שיטת עבודה מגבירת ביצועים דווקא בתקופת הקורונה, פירקו את ההיררכיה המסורתית שלפיה מי ששולט בתשומות שולט בתפוקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
!פגישות מדור ישן עם מנהלים. הפכו למנטוריםקרדיט: איור: אילה טל
נירית כהן

אחרי החגים הגיע. אחרי הקורונה כבר לא יגיע, לפחות לא בהגדרה של חזרה למה שהיה כאן קודם. עם הזמן שעובר, אנחנו מתרגלים לנורמלי החדש וברחבי המשק אנשים חוזרים למשרדים בקצב הולך וגובר. ארגונים בוחנים בשטח את התוכניות שיצרו לארגון ההיברידי ומגלים את הפערים בין התוכנית לבין המציאות. בעצם, מגלים שהחזרה לעבודה איננה תוכנית אלא שריר חדש שצריך לפתח. 

לא מפתיע שמנהלים רוצים את האנשים בחזרה במשרד. עם התמשכות הקורונה, מרגישים את תחושת ההתרופפות של הנימים הקושרים את האנשים אחד לשני ולארגון. וכבר הבנו, התשובה לאתגר הזה איננה חזרה לאופן העבודה שהיה כאן לפני הקורונה, כי למרות הקשיים, אנשים נהנים מהגמישות שנוצרה ולא מוכנים לחזור למה שהיה. כרגע, השיח מתרכז בחשש המוצדק שהחזרה למשרדים במודל ההיברידי לא תפתור את בעיית הקשרים. אולי אפילו להיפך, היא תפגע בביצועים כשחלק מהעובדים נמצא במשרדים וחלק במסכים.

לכן חשוב כל כך ללמוד ממי שמצליחים לעשות את זה נכון. מחקר של מקינזי על פני שמונה תעשיות מזהה "ארגוני חוסן" – ארגונים שהצליחו בתקופת הקורונה לפתח צורת עבודה יציבה שמגבירה ביצועים, כולל קצב קבלת החלטות ואיכותן, ביצועים אישיים, צוותיים או מדדי ביצועים אחרים. ארבעה שרירים מאפיינים ארגוני חוסן ומבטיחים לחזק את עמוד השדרה הארגוני שלכם ולהתאים אותו לנורמלי החדש. הנה הם:

1. משקיעים בבהירות של אסטרטגיה ומטרות

בארגונים שעלו בפרודוקטיביות בתקופת הקורונה כתוצאה מתהליכים מותאמים, רואים שמנהלים משקיעים 80% יותר מבעבר ביצירת מירב הבהירות האפשרית בתוך אי־הוודאות. זה מתחיל מתקשורת סביב האסטרטגיה, אבל יורד עד כדי היכולת לפרק את האסטרטגיה לבעיות שהצוותים צריכים לפתור. הכל כדי שהארגון לא יעצור ויחכה אלא יידע בכל רגע, ובכל רמה, מה אנחנו כן יודעים ועל מה אנחנו יכולים לעבוד. אבל זה לא מספיק. אנחנו יודעים שככל שיורדים במורד הארגון, כן הצוותים והאנשים הופכים לטקטיים ומנותקים יותר ויותר מתמונת הרוחב ומהיכולת לפעול כדי להשפיע עליה. וזה מוביל אותנו לשריר השני:

2. יוצרים צוותים קטנים חוצי־ארגון

ארגונים מצליחים עברו  בתקופת המגיפה להסתמך על רשתות של צוותים קטנים עם מטרות ואחריות לקבלת החלטות. ומאחר שאנחנו לא מאוד מורגלים בעבודה מהסוג הזה, הם גם השקיעו בחיבור והעצמה של הצוותים האלה ובהכשרת המנהלים שלהם, כדי להגביר את היכולת שלהם לעשות מה שצריך. 

המבנה ההיררכי שאנחנו מורגלים אליו חדר אל העולם העסקי עם המהפכה התעשייתית והסטנדרטיזציה של עבודה. העובדים עבדו, המנהלים השגיחו. עם הזמן הפכנו את זה למכונת ניהול משומנת ששולטת בתפוקות דרך שליטה בתשומות. זה לא עבד בתקופת הקורונה, כשלמדנו שמרחוק הדרך היחידה היא לנהל תוצרים, לא תשומות. אבל בשביל שזה יעבוד באמת, צריך לפרק גם את המבנה ההיררכי ולשים דגש על ניהול רשתי, שמעצים ומאפשר אנשים וצוותים. 

ארגונים מצליחים השכילו לייצר צוותים קטנים חוצי ארגון, אפילו חוצי־גיאוגרפיה, שפעלו סביב תוצאות ולא תהליכים. ניהול של צוות כזה לא מייצר פגישות דיווח כדי לשמוע איך מתכוונים לעבוד ולקבל עדכון על התהליך. במקום, הוא שואל דווקא מה הצוות צריך בשביל להשיג את המטרה, בכל דרך שהצוות בחר בה. 

3. מיקרו־אינטראקציות, שהופכות מנהלים לחונכים

צורות עבודה כאלה דורשות ניהול אחר. כמחצית מארגוני החוסן השקיעו משאבים בללמד את המנהלים כיצד לחנוך ואיך לתת לעובדים ולצוותים הכרה והערכה. בניגוד לפגישות עבודה ודיווח, חונכות והכרה יכולה לבוא לידי ביטוי באינטראקציות קצרות של 15 דקות או פחות. ובארגונים מצליחים אפשר לראות עלייה של מעל 70% במיקרו־אינטראקציות כאלה שיוצרות פעולה או החלטה ברורה, פי שניים ממה שקורה בארגונים שלא צמחו בקורונה

מיקרו־אינטראקציות הוא מושג שלקוח מעולמות עיצוב חווית משתמש, כמו כפתור פשוט וברור שמאפשר לכם לסיים מהר פעולה באפליקציה. בהעברת הרעיון הזה לשיח הניהולי, יש הבנה שהאצלת סמכויות זה לא לשחרר את האנשים להסתדר לבד אלא לתת להם כיוון, ואז את אותן נקודות ממשק קטנות שיספקו להם הכוונה והכרה כדי לעזור להם למצוא את הדרך. 

כבר שנים שאנחנו יודעים שביצועים ופרודוקטיביות לא מקדמים על ידי תגמול או יעדים אלא על ידי רתימת האנשים למטרות, למשמעות, לשותפות ב"למה" אנחנו עושים מה שאנחנו עושים — ואז תגמולם על התרומה שלהם לעשייה הזו. מנהלים צריכים לבנות את השריר הזה, להיות יותר מודעים ליכולת שלהם לגעת באנשים. 

4. הגמשת הארגון דרך הכשרה וניידות עובדים

מי שמשכיל לבנות שוק עבודה פנימי, כזה שמקל על היכולת של האנשים הנכונים לרכוש את המיומנויות הנכונות ואז לחבור למשימה החשובה ביותר בכל נקודת זמן, מייצר עבור הארגון יתרון תחרותי עצום. ארגון שיש לו שוק עבודה פנימי גמיש, יכול לגבור על חוסרי כח אדם ויכולות ולמצוא את האנשים הנכונים למשימה, בלי קשר למקום וזמן והשתייכות ארגונית. רגע לפני הקורונה היינו עסוקים באתגרי הטרנספורמציה הדיגיטלית, זו שמשבשת את המבנה המסורתי של תפקידים והיררכיה, כי היא לא מחליפה תפקידים שלמים אלא חלקי עבודה, שלא דורשים ערך מוסף אנושי.

התוצאה היא הגדרות חדשות של תפקידים מתוך חלקי העבודה שנותרו אחרי האוטומציה והשינויים. אלה חייבו אותנו לפתח שרירים ארגוניים להכשרות מחדש (Re/Upskilling). וזה כולל גם את הצורך במיומנויות חברתיות, ניהול עצמי, בניית אמון מרחוק. כשהעבודה מפסיקה להיות ברורה והופכת יותר מודולרית אנשים צריכים לשחרר את הרוטינה ולהתמקד במה שנשאר – דינמי, בלתי צפוי ואנושי יותר.בשביל שזה יקרה, אנחנו צריכים להגביר את המיקוד בהכשרת האנשים לצרכים המשתנים בכלים פורמליים וגם לא פורמליים, כולל התמחויות, התנסויות וחניכה. ואז להסיר חסמים כדי שידעו מה צריך לעשות ויוכלו לזוז לשם.

לא קל לעשות שינוי בצורות עבודה. לכן בשנים האחרונות רוב הארגונים התקשו לייצר סיבה אמיתית להמציא מחדש את מודל העבודה אל מול כל הדברים האחרים, הדחופים יותר. הקורונה הבהירה לנו שאנחנו יכולים להתנהל בדרכים שונות מאלה המוכרות לנו בעבר, לשנות את האופן בו אנחנו עובדים ולא לפגוע, אפילו לשפר את הביצועים ואת מחוברות האנשים לארגון ולמשימה. בימים אלה, כשאנחנו חוזרים למשרדים, חשוב לקבע את הלמידות האלה. 

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker