בחזרה לפיג'מות בזום: כך תשמרו על קשר עם העובדים שחוזרים לעבוד מהבית

על אף גל האופוריה הראשוני ביחס ליעילותה של העבודה מרחוק, מחקרים מלמדים שהפחתת התקשורת האישית הובילה ל"התכווצות" יחסים בעבודה ולהפחתה באיכותה. עם שובו של התו הירוק, אלה הכללים שיסייעו לכם להתגבר על הריחוק הארגוני (וגם ארוחת צהריים כלולה)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שובן של  הפיג'מות לחיי העבודה. כדאי למצוא זמן לצאת אל המשרד

הקורונה עדיין אתנו, מנכיחה לנו את השינוי בעולם העבודה ולא מאפשרת "לחזור" למה שהיה. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר בהתמשכות המגבלות, הוא הצורך שלנו ללמוד לעבוד ביחד, גם כשאנחנו לחוד. מחקרים מראים שרוב העובדים, לרוחב תפקידים ותעשיות, מדווחים שהתפקידים שלהם מבוססים רבות על תקשורת ושיתופי פעולה. במקביל, אותם עובדים טוענים שקשה יותר לעשות כאלה שיתופי פעולה כשלא נמצאים במשרד.

אבל מה שבאמת מעניין הוא שאנשים שנמצאים בתקופות האלה במשרדים, מדווחים על פי שניים פעילויות הכוללות שיתופי פעולה ותקשורת מאשר אנשים שעובדים בבית. במחקר המגמות של מיקרוסופט כבר ראינו, שהרשתות שלנו מתכווצות על ידי הריחוק החברתי שפגש אותנו גם בעבודה. 

בתחילת האירוע, כשעוד הסתגלנו לקורונה, הקשר שלנו עם הרשת הקרובה לנו בעבודה גבר דווקא, בעוד הקשר עם מעגלים רחוקים יותר של קשרי עבודה הצטמצם. במילים אחרות, ארגונים עברו לעבוד בסילו, במבנים ישירים, ואיבדו את קשרי הרוחב החשובים כל כך. אבל עם הזמן, אפילו התקשורות עם אנשי הקשר הישירים הצטמצמו. נתוני צ’אט למשל מראים שכמות בתקשורת בקבוצות ירדה, בעוד כמות התקשורת בקשרי אחד־על־אחד עלתה.

התקשורות בעבודה חשובות גם לעצם העבודה, וגם למה שאנחנו מרגישים לגביה. במחקר, מי שהרגישו פרודוקטיביים, דיווחו על קשרים חזקים ותחושת מחוברות לארגון. ומי שדיווחו על קשרים חלשים דיווחו הרבה פחות על שותפות בפעילות הקשורה לחדשנות, לאסטרטגיה, לרעיונות חדשים וחשיבה עם אחרים. אבל זה לא הכל. הקשר האישי והתקשורת השוטפת בעבודה משמנים את העשייה עצמה, מחליקים בעיות, סוגרים מעגלים, מזהים סוגיות.

מעבר לכך, הירידה בתקשורת פוגעת לא רק בעבודה, היא פוגעת גם בקריירה האישית של כל אחד מאתנו. כי הקשרים החברתיים והלא פורמליים שאנחנו מקיימים בעבודה פותחים לנו מבט לעשייה של אחרים, למפגש עם דמויות לחיקוי, ולאפשרויות פיתוח. במעבר לריחוק החברתי, וגם בחזרה לארגון ההיברידי, אין לנו עדיין את התהליכים והכלים כדי להחזיר את כל אלה. לכן זה הזמן להתבונן מחדש על הממשקים שלנו, לצורכי עבודה ולצורכי קריירה ולהגדיר מחדש איך מחברים.

נעלי בית. יש לשים לב כמה פעמים פוגשים את העובדים, האם מזמינים אותם למשרד מעת לעתצילום: אליס דהן

תקשורת היברידית דורשת עבודה מסודרת יותר 

תקשורת היא כלי אנושי בסיסי לכן היא כמו אוויר עבורנו, אנחנו לא חושבים עליו כי הוא פשוט שם. עד שהוא לא. הדבר הראשון שאנחנו חייבים לעשות הוא להסדיר את ממשקי העבודה שלנו, כולל אלה שבתוך המשרד וגם בין המשרד לבית. 
עם מי? במישור של העבודה, כדאי מאוד למפות את האנשים והקבוצות שאתם עובדים איתם. אפילו גרפית.

שימו את עצמכם במרכז של דף לבן. מסביבכם האנשים שאתם עובדים איתם בקשר הכי צמוד. עכשיו התחילו להרחיב מעגלים. מי האנשים והקבוצות שאתם צריכים להיות בקשר איתם? מי תלוי בתוצרים שלכם? במי אתם תלויים? איפה יש אנשים וקבוצות שרתומים אתכם לאותה מטרה? מי יכול להוות דווקא מכשול או תחרות? אם רלוונטי, מפו אנשים גם מחוץ לארגון, בטח מחוץ לצוות ולמחלקה.

איך? בדקו שיש לכם, ממש ביומן, את הדרכים לתקשר עם כל אלה ברמה הנדרשת. בחלק מהמקרים יש כבר תהליכים סדורים כמו פגישות או רוטינה של עדכונים. באחרים צריך לייצר לעצמנו תזכורות ומפגשים, שיוודאו שאנחנו מחזירים את הקשרים שאיבדנו, בין אם באופן פורמלי ובין אם באופן לא פורמלי  אבל עדיין מנוהל.

זה מתחיל בין מנהל לעובד – אילו שגרות צריך לייצר כדי לשמר את הקשר האישי? כדי לוודא שאף אחד לא הולך לאיבוד? כדאי לשים לב שהתשובה איננה אחידה בין אנשים. ויותר מזה, היא תלויה בצרכים השונים של עובדים. יש כאלה שמספיק להם לדבר אתכם פעם בשבוע על עבודה. אחרים רוצים שתשאלו אותם מה נשמע ותשמעו על האתגרים של הבית. חלק יעריכו שיחה קבועה ביומן, ואחרים דווקא ירגישו שאכפת לכם אם אתם בודקים איתם בווטסאפ מה קורה מדי פעם
ברמת הצוות אנחנו די מתורגלים כבר אבל זה הזמן להבין מה צריך לשנות ולעדכן במעבר לעבודה היברידית וההשלכות שלה על החיבור הצוותי, הן במונחים של עבודה והן בהקשרים של קשר חברתי ואישי.

מעבר לצוות, יש מנהלים שצריכים עכשיו לחשוב על רמת יחידה ארגונית גדולה יותר ולשאול אילו שגרות צריכות להתקיים, כדי לייצר חיבור ולגשר על המרחק בסביבה היברידית. האם רוצים לוודא שנפגשים פנים אל פנים מדי פעם? ואם כן,  סביב מה ואיך מתאמים את זה אל מול ההחלטות הארגוניות על ימים של עבודה מהמשרד וימים מהבית?

ארגונים שונים יוצרים עכשיו כלים מעניינים למפגשים כאלה, כמו הגדרה של ימים שבהם אנשים מוזמנים להגיע למשרד לצורכי "Mingling", חשיבה מודעת על אזורי ישיבה דווקא כדי לערבב אנשים עם קבוצות שלא נפגשות לצרכי עבודה, ימים מרוכזים של הגעה למשרד לפי אוכלוסיות, מפגשי לימוד או מנהלים לרוחב קבוצות ועוד. 

ממשקים חשובים לנו גם לקריירה

ויש עוד ממשק חשוב כאן, הממשק בינינו לבין אנשים שאנחנו לא עובדים איתם בשוטף. מתוך הנחה שבעולם עבודה היברידי אנחנו כבר לא נפגשים באקראי כמו פעם, במסדרונות, יש אנשים שנעלמו לנו לגמרי, שלא דיברנו איתם בכלל השנה. בין אם אתם מנהלים ובן אם אתם עובדים, היכולת שלכם השפיע, לרתום, לדעת, להתפתח – תלויה בקשרים שיש לכם עם אנשים במרחב, מחוץ למערכת העבודה היום-יומית. לפעמים אפילו מחוץ לארגון. 

נעלי בית. חשוב לחזור למשרד מדי פעם, גם במודל היברידיצילום: אודי דגן / אינטימה

לכן כדאי לחשוב עכשיו מה אתם צריכים לעשות כדי לגשר על הפער שנוצר? מי האנשים שמעניינים אתכם? מי יכולים לספר לכם מה קורה במקומות שאתם לא חשופים להם? למי יש נקודת מבט אחרת שכדאי לכם לשמוע? מי עובד באזורים שעשויים לעניין אתכם בהמשך? כל אלה צריכים להפוך לממשקים שאתם מנהלים במודע. למשל, לאכול צהריים בכל שבוע עם מישהו מהרשימה.או לקבוע יום ששניכם במשרד ולתאם את מקומות הישיבה לאותו איזור. 

שנת הקורונה כפתה עלינו ריחוק חברתי. ולמדנו שיש דברים שדווקא עובדים לנו טוב בעבודה מהבית. כשהמשרד חוזר להיות מקום שהולכים אליו כשאנחנו צריכים, חשוב שנלמד לקשור מחדש את הקשרים כדי לוודא שאנחנו לא מאבדים את מה שבאמת חשוב. 

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בארץ ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. כיום היא יועצת אסטרטגית, חוקרת ומלווה ארגונים בתהליכי טרנספורמציה שמחברים בין מנהיגות, מדיניות ואנשים. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי-טק בפקקים" ברדיו תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker