"חזרנו לעבוד כמו קודם": המנכ"ל שלא הבין שלושה שינויים קריטיים בשוק העבודה

אין לאף אחד פטור מההשלכות של המגמות שחלו באחרונה, שמשנות מסביבנו את פני העולם ■ מתחולל כאן תהליך הומניזציה גובר והולך שמטשטש את הגבולות בין החיים המקצועיים והפרטיים, והמנהל שיפספס את השינוי הזה ימצא את עצמו לא־רלוונטי

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השינוי הזה משליך באופן ישיר על תעסוקה מסורתית
השינויים בשוק העבודה משליכים באופן ישיר על התעסוקה המסורתיתצילום: anyaberkut / Getty Images / iSto
נירית כהן
נירית כהן

"אצלנו אין שום שינוי, חזרנו לעבוד כמו שעבדנו קודם", אמר לי באחרונה רוני (שם בדוי), מנכ"ל של ארגון שירות גדול. "מאחר שליבת הארגון נותנת שירות, אז גם כל המטה עובד כמו תמיד. ולא, אין בעיה לגייס או לשמר".

דווקא התוספת האחרונה בדבריו הראתה לי שאף אחד לא באמת מספר לו מה קורה בארגון שלו. אנחנו מכירים את הבעיה - ככל שאתה עולה בהיררכיה, כך יש יותר סיכוי שהמסרים הלא־רצויים ייעלמו מהשקפים והדוחות. אין דבר כזה להתקדם עם הפנים לאחור, ואין לאף אחד ולשום תעשייה פטור מהשלכות של המגמות שמשנות מסביבנו את פני העולם. זה לא רק עבודה מהבית או הצורך לעבוד היברידי – העולם כולו משתנה, ולשינוי הזו יש השלכות. לא רק על העובדים שלכם - אלא גם על הלקוחות שלכם. לכן, מנכ"ל שחושב שיש לו פטור יגלה תוך זמן קצר שהוא נהפך לא רלוונטי.

רוני, שחושב שהוא חוזר למה שהיה בעבר יגלה כנראה בתוך זמן קצר שהוא לא יכול יותר לומר ללקוחות שלו לחכות בין 8:00 ל-13:00 בבית כדי שטכנאי יגיע לרבע שעה. מישהו אחר, שכן מבין שחלו שינויים מהותיים בציפיות של אנשים, ישנה את המודל העסקי שלו - ויגנוב לרוני את הלקוחות.

לאט לאט, אנחנו כבר מתחילים להבין את המגמות שמשנות את הציפיות של אנשים ועובדים בנורמלי החדש. המהפכה התעשייתית הרביעית כבר התרחשה לפני הקורונה, וסימנה לנו את ההשלכות של הדיגיטציה והאוטומציה הנרחבים על כל תחומי החיים והעבודה. הקורונה האיצה רבים מהמאפיינים שלה - כשהראתה לנו עד כמה עמוק אפשר ללכת כשחייבים לעבוד מרחוק.

לאחד מכל שלושה אמריקאים יש מקור הכנסה נוסף, ושליש מתוכם אימצו אותו לאחר פרוץ הקורונהצילום: BublikHaus / Shutterstock

אבל טכנולוגיה זה לא הכל. המשבר הזה יצר עוד כמה שינויים הקשורים באנשים - נוצרה כאן סוג של צמיחה אישית פוסט־טראומטית שגורמת לאנשים להסתכל אחרת על ציפיות ורצונות, כולל פיתוח קשרים עמוקים יותר, פתיחות לאפשרויות חדשות, תחושת כוח אישי גדולה יותר, תחושת רוחניות חזקה יותר והערכה עמוקה יותר לחיים. לתהליכים האלה יש השלכות רבות על ארגונים.

דו"ח המגמות של Accenture ל-2022 מסמן מגמות שלארגונים כדאי לשים אליהן לב בקשרים עם האנשים, בתוך הארגון ובשוק הרחב - כמותג, עם לקוחות, שותפים וצרכנים. מתוכן בחרתי להתמקד בשלוש מגמות שמעצבות גם שינויים בעולם העבודה.

בואו כמו שאתם

אנשים שואלים את עצמם מי הם ומה חשוב להם, ובמפגש עם ארגונים הם רוצים להופיע בתור עצמם ולחיות את חייהם האמיתיים. יש כאן תהליך הומניזציה גובר והולך שמטשטש את הגבולות בין החיים המקצועיים והפרטיים. בניגוד לעבר - שבו עצם העובדה שיש חיים מחוץ לעבודה נחשב למשהו שפוגע בקריירה – כיום יש הכרה בכך שזה כבר לא סימן לחולשה.

השינוי הזה משליך באופן ישיר על תעסוקה מסורתית. חברות כבר לא מתחרות רק אחת בשנייה על אנשים, הן מתחרות גם עם כל שאר הדברים שאנשים רוצים לעשות עם החיים שלהם. זו תחרות קשה, כי יותר ויותר אנשים מגלים שהם יכולים להתפרנס בלי תלות בחברות הגדולות, ומגלים שאפשר להתמקד ב"אני" במקום ב"אנחנו". האפשרות להשלים או להחליף הכנסה עיקרית נהפכת קלה יותר לביצוע, הודות לפלטפורמות טכנולוגיות המספקות ערוצים וכלים המאפשרים לאנשים להפוך את עצמם לעסקים. סקר של זאפייר שנערך בינואר 2021 בארה"ב מלמד שלאחד מכל שלושה אמריקאים יש מקור הכנסה נוסף, ושליש מתוכם אימצו אותו לאחר פרוץ הקורונה.

ארגונים רבים מתמודדים עכשיו עם ההשלכות של כוח עבודה שהיה מבוזר ומרוחק הרבה זמן – בהן השינוי בדינמיקה הצוותית, בחדשנות ובשיתופי פעולה. המתח בין הרצון הגובר של העובדים להחליט איפה הם רוצים להיות אל מול תפישות המעסיקים לגבי מה הכי נכון לעסק גובר והולך. ארגונים יצטרכו להבין את השינוי הזה ברצונות של אנשים ולהבין את ההשלכות שלו לא רק על עובדים, אלא גם על צרכנים.

כל זה נכון גם לעובדים כמובן. איך מעצבים ארגון, תנאי העסקה ותרבות ארגונית שיחזקו את ה"אנחנו" בעולם של "אני", ואיך משכנעים את העובדים שיש ערך בלהיות חלק מהקבוצה. זה כבר לא רק רכב חברה או חדר כושר, כי הדברים שאנשים מחפשים כבר לא נמצאים בין קירות המשרד. הם נמצאים בהבנה שהעובדים לא מוכנים יותר שהעתיד שלהם יהיה תלוי במעסיק שלהם, ובאופן פרדוקסלי, מה שיחבר אותם לארגון זה דווקא היכולת שלכם לבנות עבור העובדים שלכם את העצמאות שלהם.

החזית הבאה

זוכרים את "מסע בין כוכבים", שהגדיר את החלל כ"חזית הבאה" (The Next Frontier)? אז בעולם העבודה, החזית הבאה מסתמנת כהמשך הטשטוש הגבולות בין העולם הפיזי והדיגיטלי. אנחנו צופים בהתפתחות התרבות הדיגיטלית שמציעה לאנשים ומותגים מרחב חדש לקשר, ליצירה, לצריכה - וגם לפרנסה. באחרונה קיבלה החזית הזו את השם מטאוורס - והיא יוצאת עכשיו מגבולות משחקי המחשב אל עולמות העבודה והחיים.

אנחנו עומדים כנראה לפני החזית הבאה שתשנה התנהגויות ותרבות, וכן את התפישה של "מקום". כיום, על אף שאנחנו משתמשים במסכים ומגיעים דרכם למידע ושירותים, אנחנו לא באמת מרגישים כאילו "הלכנו" - לראות סרטון מצולם בניו יורק או באוקראינה לא גורם לנו להרגיש שאנחנו שם; וגם לקנות דרך הרשת לא מרגיש כמו "ללכת לקניות". במטאוורס נוכל ללכת, וירטואלית, למקום שיספק לנו חוויה שכוללת משהו שירגיש אחרת מהמקום הפיזי האמיתי שאנחנו נמצאים בו.

מסע בין כוכבים. באחרונה קיבלה החזית את השם מטאוורס - והיא יוצאת עכשיו מגבולות משחקי המחשב אל עולמות העבודה והחייםצילום: Ronald Siemoneit / Sygma / Corbi

בשנים הבאות המרחב החדש הזה יספק אינסוף אפשרויות לאנשים ועבודה. יוצרים יוכלו לייצר נכסים ותוכן, מגשרים יעזרו לתווך בין העולם הפיזי והדיגיטלי, משתתפים ילמדו ללמוד ולחקור, בונים יעצבו ויארגנו חוויות והקהילה תעזור, תמשוך ותחבר. במיקרוסופט קוראים לזה "מציאות מעורבת" - כזו שתאפשר לנו לצאת מגבולות הקירות הפיזיים ולעבוד גם בסביבה וירטואלית. זה לא לשבת בשיחת זום, אלא להתנהל במרחב משולב, והשילוב הזה ישנה את האופן שבו אנחנו תופשים את גבולות העבודה.

בשנים הקרובות נראה כאן יותר שאלות מתשובות, ניסיונות, למידה והתנסות סביב מה שאפשרי - ומה לא. בכל מקרה, סביבה חדשנית יכולה להיות מנוף גם לגיוס טאלנט וגם ליצירה של תרבות חדשנית מותאמת למה שמתפתח. מי שיישאר בחוץ יגלה מתישהו שהעולם התקדם והוא נהפך לא־רלוונטי - כנראה לא רק כמעסיק.

אנשים – ולא רק משאב עבודה

באנגלית, קוראים למגמה הזו Handle With Care. התרגום הקרוב ביותר למילה Care שמצאתי הוא זהירות - הרעיון שלפני הכל, אנחנו בני אדם, וההתייחסות אלינו ככאלה שונה מההתייחסות אלינו כמשאב או כוח עבודה. שינוי הגישה הזה עמוק יותר מאמפטיה ובניית אמון. זו ההבנה, הלגיטימציה והתמיכה לכך שכאדם אני צריכה את היכולת לטפל בעצמי ובאחרים, ולא רק בעבודה.

ראינו בשנתיים האלה כיצד הטיפול בבריאות הפיזית והנפשית נכנס למרכז הבמה. ראינו את מקומות העבודה מבינים שצריך להתייחס לצורך של אנשים לטפל גם באחרים, וראינו את המחירים שכל אלה גבו כשהם הועמסו על החיים העמוסים שלנו ממילא. העומס הרגשי שגבר גם בתוך העבודה - בנוסף לציפיות לתפוקות - גרם לרבים להגיע לנקודת שבירה ולעשות שינוי. כעת אנחנו רואים את תנועת הנגד בגל התפטרויות.

זו לא שפה שארגונים מורגלים בה, אבל הצורך לטפל בעובדים נהפך להיות תנאי ליכולת שלהם לעבוד. עם הזמן, המידה שבה הארגון יבין את זה תשפיע כנראה על הרצון של האנשים להיות חלק ממנו. לצורך הזה יש השלכות משמעותיות על תרבות, על ניהול, על כלים ושירותים. גם בתחום הזה אפשר לראות עושר חדש של שירותים שמספקים טיפול וכלים - בריאות פיזית ונפשית, תזונה, ספורט ופנאי – וכן שמירה על איזון, טיפול בעצמנו ובקריירה שלנו, בצרכים של בני משפחה והקהילה ואפילו טיפול בלקוחות. ארגונים יצטרכו לבחון מחדש את סל השירותים שהם מציעים לעובדים כדי לכלול את מה שחשוב באמת, כי מישהו צריך לטפל במטפלים.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"