העבודה לא מעניינת והשכר נמוך, אבל אפשר לקחת הרבה מהתפקיד הראשון שלכם

אפשר להיות רגועים, ההצלחה שלכם בקריירה לא תגיע מהטייטל - וגם לא מהתוכן - של המשרה הראשונה ■ מה שחשוב זה שהיכולות והניסיון שאתם צוברים יישארו רלוונטיים עבור השנים הבאות - כך תפיקו את המיטב מהתפקיד הראשון

נירית כהן
נירית כהן
ייתכן שהתפקיד הראשוני שלכם לא ייראה אותו דבר בעוד חמש שנים
ייתכן שהתפקיד הראשוני שלכם לא ייראה אותו דבר בעוד חמש שניםצילום: erikreis/Getty Images/iStockphot
נירית כהן
נירית כהן

סיימתם את הלימודים ואתם מחפשים את התפקיד הראשון. מסתבר שאין קו ישיר בין מה שלמדתם למשרות הכניסה לתחום. בכלל לא פשוט למצוא משרות למי שאין לו ניסיון קודם, וגם אלה שמוצעות לא מרגישות לכם כמו משהו שהייתם רוצים לעשות. ברוב המקרים, גם השכר לא משהו. כעת אתם עומדים בפני תעלומת הביצה והתרנגולת - כל המשרות דורשות ניסיון, אז איך אפשר להשיג תפקיד טוב בלעדיו?

אפשר להיות רגועים. ההצלחה שלכם בקריירה לא תגיע מהטייטל - וגם לא מהתוכן - של המשרה הראשונה. בשנים הראשונות, שהן המעצבות של הקריירה, מה שחשוב באמת בתפקידים הראשונים שלכם אלה דווקא מרכיבים שהם הרבה יותר בשליטה שלכם ממה שאולי נדמה לכם.

אנחנו חיים בתקופה שבה הידע שלנו מתיישן במהירות. ייתכן שהתפקיד הראשוני שלכם לא ייראה אותו דבר בעוד חמש שנים, וייתכן שייכחד בעוד עשר. לכן, הטייטל של התפקיד לא חשוב - מה שכן חשוב זה שהיכולות והניסיון שאתם צוברים יישארו רלוונטיים עבור השנים הבאות.

כך תשיגו את המירב מהתפקיד הראשון שלכם:

סיימתם לימודים - ורק התחלתם ללמוד. בשלב הזה של הקריירה שלכם אתם צריכים לייצר לא פחות ערך עבור עצמכם מאשר עבור הארגון. בשביל זה, אתם רוצים לעבוד במקום שמשקיע בפיתוח שלכם. זה יכול להיות ארגון גדול, שיש בו מערכות הכשרה ופיתוח, או פשוט מנהל חונך שמבין שזה התפקיד שלו. אז במקום להתמקד בפרטי הפרטים של המשרה עצמה, בדקו היטב איך תופשים שם הכשרה, חפיפה ופיתוח. לאחר מכן, ודאו שאתם לא מוותרים לעצמכם ושוקעים ביומיום. תקדישו זמן, תקציב ותשומת לב ללמידה, כל הזמן, וקבלו משוב שוטף כל הזמן.

להיות ג'וניור, לחשוב כמו סניור. כשאתם בונים את עצמכם בתפקיד חדש, בהחלט חשוב לעשות את מה שמצפים מכם - אבל זה לא מספיק. בכל מקום עבודה כיום יש המון הזדמנויות ויכולת להגיב לשינויים, ולזהות תשובות לשאלות שלא נשאלו. זה יכול להיות באופן שבו אתם עושים את העבודה, כמו לתת שירות מעל ומעבר או להפגין עבודת צוות נדיבה ולהגיש עזרה למי שסביבכם.

כדאי לקבוע ארוחת צהריים עם מישהו שאתם לאו דווקא מכירים - או שלא ראיתם מזמןצילום: הדס פרוש

מה אני לא יודע שאני לא יודע? למדו לחשוב מעבר לתפקיד, לארגון או לתעשייה. פתחו את הראש לגישות חדשות, מחקרים, מובילי דעה וטכניקות. זו תפישת עולם שמבינה שהקריירה שלכם מורכבת כל הזמן גם ממה שאתם עושים כיום, וגם ממה שתצטרכו לעשות מחר. התנדבו לפעילויות מגוונות, בקשו משימות, חפשו הזדמנויות לעבוד בצוותים רוחביים - אולי אפילו גלובליים. נסו להכיר תרבויות שונות, ארגונים אחרים וצורות ניהול אחרות. אפשר בתוך הארגון שלכם ואפשר דרך התנדבות, או פעילות פנאי. כל אלה יצברו לכם ניסיון מגוון ויאפשרו לכם להבין את השינויים שחלים סביבכם.

להיות Cutting Edge - או לא להיות. אתם לא יכולים להתחמק מהטכנולוגיה. גם אם העיסוק שלכם לא טכנולוגי, סביר להניח שכלים טכנולוגיים ייכנסו אל תוך העיסוק שלכם. תהיו פרו־אקטיביים - גם אם זה לא קשור ישירות לעבודה שלכם, תלמדו כל מה שאתם יכולים על האופן שבו הטכנולוגיה משנה את העיסוק שלכם כדי שתוכלו להוביל בעתיד. לפעמים, זה פשוט להכיר כלים חדשים, או לעבוד עם מידע, או לשאול את מי שאחראי על הכלים והתשתיות כיצד אפשר לנצל אותם יותר.

חברים זה לא רק בלינקדאין. חפשו באופן אקטיבי אנשים מעניינים מסביבכם בעבודה, בתעשייה, בחוג החברתי - וקבעו איתם שיחות. אני מכירה עובד צעיר שמקפיד על מה שהוא מכנה "צהריים יום שלישי": ארוחת צהריים שבה הוא לא יורד עם הצוות לאכול, אלא בוחר מישהו שהוא דווקא לא מכיר או שלא ראה מזמן כדי להתחבר ולהתעדכן. מצאו מנטור, בין אם לפעילות ספציפית או לשיח קריירה. אנשים חשובים לקריירה שלכם - כשהסביבה משתנה, הם יעזרו לכם לזהות מגמות, יפתחו לכם דלתות ויעשו לכם חיבורים.

אתם המוצר. היו מודעים לכך שיש דבר כזה מותג אישי. זה הרושם שאתם משאירים אחריכם מכל מה שאתם אומרים ועושים, וגם מכל מה שאתם לא אומרים ולא עושים. הרושם הזה מעצב את האופן שבו האנשים מסביבכם חושבים על הערך שאתם מביאים. בסופו של דבר, הוא יגדיר מתי הם יקראו לכם להצטרף לפרויקט - ומתי הם יעשו לכם חיבור משמעותי. המותג האישי שלכם מופיע גם בדיגיטל, במיוחד בעולם גלובלי והיברידי. זה כולל את האופן שבו אתם משתתפים מקצועית ברשתות פתוחות. היו מודעים למה שמוצאים כשמחפשים אתכם בגוגל.

במה כדאי להיכשל השבוע? היכולת שלכם לעמוד בפני אכזבות, להתאושש מכישלונות ולהתמודד עם אי־ודאות היא קריטית ליכולת שלכם להצליח בעולם ממהר. אל תתבלבלו מכל סיפורי ההצלחה שסביבכם. רוב היומיום רצוף דווקא בכל מה ששגרתי, וגם במה שלא הצליח. אתם לומדים עכשיו, ואם כל מה שאתם עושים מצליח זה סימן שאתם לא מאתגרים את עצמכם מספיק. אז דווקא להפך, אספו סיפורי כישלון. זה אומר שניסיתם, שלקחתם סיכון, שהתמודדתם עם אתגרים שגדולים ממידתכם.

תמיד תזכרו שהיציבות התעסוקתית שלכם לא מגיעה מהמקצוע שלמדתם או מהמעסיק שלכם, טוב ככל שיהיה. היא מגיעה מהיכולת שלכם להישאר רלוונטיים בשוק התעסוקה - וזה תלוי לגמרי בכם.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?