הנכס הכי חשוב שאתם לא מנצלים

האם כשאתם עובדים מהבית אתם מאבדים חלק מהערך שלכם בתור עובדים? הון חברתי מתקבל מן הקשרים החברתיים שלנו בעבודה, שהצטמצמו עם המעבר לעבודה היברידית. הון חברתי מייעל את העבודה, יוצר סביבת עבודה תומכת ועוזר לפתור בעיות באופן יצירתי. כדאי לחזור לטפח אותו

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודה מהבית
צילום: Kelly Soderlund / אי־פי
נירית כהן
נירית כהן

בחברת היי-טק בת כמה מאות עובדים, נפתחה שיחת זום על כלים לעבודה היברידית. העובדים ישבו בבית ושוחחו על עוד בידוד, ועל ילדים שכבר הרבה זמן לא הלכו לבית הספר. רוב העובדים לא הגיעו למשרד כבר כמה חודשים, כי לא היתה מדיניות ברורה שתנחה אותם להגיע למשרד, או שיח מנחה שיעזור להם להבין אם כדאי להם דווקא להישאר בבית.

במהלך השיחה, העובדים לא שמו לב באופן מיוחד לצורך שלהם לקשר חברתי, לחיבור מחדש של מערכות היחסים במסגרת העבודה, שהתנתקו. הם גם לא שמו לב למחיר שהעבודה ההיברידית עולה להם במישור האישי, הניהולי והארגוני. ולמחיר הזה יש שם: קוראים לו "הון חברתי".

הון חברתי הוא הערך המתקבל ממערכות היחסים והקשרים החברתיים בעבודה. מאחורי המונח הזה עומד הרעיון שמערכות יחסים הן משאב המניב ערך גם לעובד וגם לארגון.

שתי עובדות חשובות בנוגע להון חברתי שכדאי להכיר:

1. יש לו תכונה ייחודית: בניגוד לסוגי הון אחרים, ככל שמשתמשים בו הוא גדל. כשמוציאים הון כספי - הוא מצטמצם. אבל ההון החברתי רק מתעצם ככל שמטפחים קשרים בין אנשים.

2. בשנתיים האחרונות ההון החברתי שלכם בסכנה: רוב הכלים והנורמות שעזרו לנו במשך שנים לייצר הון חברתי, נעלמו לגמרי. תחשבו על הכנסים, המסדרונות, פינות הקפה, הפגישות הספונטניות, המפגשים החברתיים - כל אלו הצטמצמו או נעלמו כליל. כעת נדרשים מאיתנו מודעות ומאמץ גדולים הרבה יותר על מנת לשמר ולהעצים את ההון החברתי שלנו בתור עובדים, מנהלים ובארגונים.

תחשבו על המסדרונות, על פינות הקפה, על המפגשים החברתיים - כל אלו הצטמצמו או נעלמוצילום: בלומברג

השינוי שכפתה עלינו הקורונה העביר את המטוטלת מ"עבודה זה במשרד, מדי פעם יש יום עבודה מהבית", לצד הנגדי - "עובדים מרחוק, מקסימום מדי פעם מגיעים למשרד". אבל עבודה היברידית אין משמעותה שכל אחד בוחר איפה, מתי ואיך לעבוד, כי אנשים לא עובדים לבד. הם חלק מצוותים, ממחלקות, מארגונים, ממארג של הון חברתי. דווקא עכשיו, יותר מתמיד, אנחנו צריכים ללמוד לאפשר, לנהל ולוודא את קיומם של קשרים חברתיים במקום העבודה. גם למען איכות העבודה, וגם למען הקריירה האישית של כל אחד מאיתנו.

חשבו לדוגמא על אשת שיווק דיגיטלי. חלק מהערך שלה עבור מקום העבודה מצוי בידע, בניסיון וביכולות שלה. אבל יש לה ערך נוסף, שבלעדיו אולי לא תצליח לממש את היכולות האחרות שלה: ההון החברתי שלה, רשת הקשרים האנושיים שמאפשרת לה לעבוד בצורה מיטיבה. ההון החברתי מאפשר לרתום אנשים אחרים, להשפיע עליהם, לקבל מידע ולספק אותו, לבנות אמון ולגרום לדברים לקרות.

ההון החברתי שלכם נשען על שלושת סוגי הרשתות שיש לכם בעבודה: הקשרים התפעוליים - האנשים שאיתם אתם עובדים כדי שהעבודה תתבצע; הקשריים החברתיים - האנשים בעבודה שאתם פוגשים לקפה או לארוחת צהריים, סתם כי כיף לכם לדבר; הקשרים האסטרטגיים - אנשים שלא עובדים איתם ביומיום אבל שומרים איתם על קשר מדי פעם. אלו אנשים שאולי פעם עבדתם איתם, שעושים משהו שמעניין אתכם, שנמצאים במקום שמעניין אתכם, בעלי השפעה בעבודה או מודל לחיקוי עבורכם. הם יכולים להימצא בתוך הארגון, או מחוץ לו.

שלושת הרשתות יחד בונות את ההון החברתי שלכם. ההון הזה תורם ליכולת שלכם לראות את העבודה בהקשרים גדולים יותר, לסמן מטרות ואתגרים, להשיג תמיכה של בעלי עניין או המידע והמשאבים הדרושים לכם. ההון החברתי הוא זה שמאפשר לכם לנווט בהצלחה בתוך הפוליטיקה הארגונית ולבנות לעצמכם שם בקהילות הרלוונטיות לעיסוק שלכם.

עובדות במשרד. ההון החברתי תורם ליכולת שלכם לראות את העבודה בהקשרים גדולים יותר, ולסמן מטרות ואתגריםצילום: בלומברג

ברמת הארגון, ההון החברתי מועצם, או שלא, דרך מאפיינים של התרבות הארגונית. זה הבסיס להבנות המשותפות, לערכים ולנורמות. הוא יוצר את האמון החברתי, מאפשר את שיתופי הפעולה ונותן תחושת השתייכות ובסיס תמיכה. ההון החברתי מושפע ממערכת יחסי האמון בארגון, מרמת שביעות הרצון של העובדים ומאיכות התקשורות ביניהם ובין הדרגים הניהוליים. בארגון "בריא", הרשתות החברתיות תומכות ומאפשרות ביצוע של העבודה. לפעמים הן דווקא מאיטות אותה.

הון חברתי חוסך זמן גם לכם וגם לארגון. כשהקשרים בעבודה חלשים, קשה להגיע להסכמות ולקדם נושאים, במיוחד בתנאי אי-ודאות. לפעמים עובד אחד רוצה לעשות את זה כך, ועובד אחר - אחרת. אם אין ביניהם אמון, עצם הוויכוח יגזול זמן ויאט את העבודה. כאשר בצוות יש הון חברתי גבוה, קיים בסיס של אמון שמאפשר להניח כוונה טובה גם כשיש חוסר הסכמה. במצב כזה, ניתן לגשר על חוסר ההסכמה במהירות רבה.

גם אם זה סתם קושי, אתגר או בעיה - איך יותר קל להתמודד עם כל אלה? אם יש סביבכם חברים שמוכנים לעזור ולתמוך, או כשאתם עובדים בסביבה שבה כל אחד עסוק בשלו ואין המון קשרים חברתיים ותקשורת?

שלושה סוגים של הון חברתי

אם אתם לא יודעים לשים את האצבע על האופן שבו היכולת שלכם לעבוד, להשפיע ולצמוח השתנתה בשנתיים האחרונות - אתם יכולים לבחון את עצמכם לפי שלושה סוגים שונים של הון חברתי:

בין חברי הצוות זה ההון האנושי המוכר שאנחנו לרוב משקיעים בו, כשכולם עובדים יחד למען מטרה משותפת. כי התוצאות ברורות – כשיש בצוות מערכות יחסים טובות, אנשים עובדים טוב יותר ומשיגים את המטרות. זה האופן שבו הצלחנו לשמר הון חברתי בתקופת הקורונה - יצרנו תהליכים של עבודה משותפת גם מרחוק. מצד שני, בגלל שניתן ליצור הון חברתי כזה גם מרחוק, הזנחנו את המקורות האחרים להון חברתי.

בין אנשים – איך נראות מערכות היחסים שלכם ברמת ה"אחד על אחד", שלא לצורך עבודה שוטפת. תסתכלו על השיחות שאתם עושים עם אנשים ברמות שונות של הארגון, בלי קשר לתפקיד והייררכיה. מה מונע מכם לדבר עם אנשים שמעניינים אתכם או עובדים במקום שמעניין אתכם? זכרו, קשרים מגשרים על הייררכיה - ואם יש חברות, אפשר לדבר בחופשיות על מה שלא מדברים עליו באופן פורמלי.

עבודה על מטלה משותפת. כשיש בצוות מערכות יחסים טובות, אנשים עובדים טוב יותר ומשיגים את המטרותצילום: בלומברג

זה נכון לא רק בין הייררכיות, אלא גם בין קבוצות בארגון שאין להן באמת סיבה פורמלית לעבוד יחד. עצם הקשר יחשוף אתכם לצורות עבודה חדשות, לסגנונות שונים ולמידע. מידע שאולי אף אחד לא חשב שרלוונטי לכם באופן פורמלי, אבל אתם עשויים לגלות שהוא עוזר לכם לעשות את העבודה שלכם טוב יותר, או לראות חיבורים שאף אחד לא ראה. אבל כדי שזה יקרה צריך להשקיע. צריך ליצור קשרים גם אם אין סיבה מיידית ומוחשית לכך. או אולי: במיוחד אם אין סיבה כזו.

בין יחידות ארגוניות – זה החיבור שנוצר כששתי קבוצות בונות מערכת יחסים ומטרה משותפת ובכך מגשרות על הפערים שיוצר המבנה הארגוני. למשל כשאנשים ממחלקות שונות עובדים יחד כדי לפתור בעיה עבור לקוח. כשזה לא קורה, אנחנו כלקוחות מרגישים שמעבירים אותנו מגורם אחד לשני, כי אף אחד לא לוקח אחריות. כשקשרים כאלה קיימים הם מגשרים על המבנה הארגוני, ונותנים מענה הוליסטי לבעיות שעולות. גם ככה זה מצב מאתגר, בייחוד אם מתרכזים ב"שלי-שלך" ולא ב"שלנו". אם יוצרים תהליכים שגורמים לעובדים להיפגש ולדבר מעבר ליומיום, אפשר למנוע מצבים כאלה.

כעת ברור למה אחרי שנתיים של עבודה היברידית, כדאי לנו לבחון מחדש את ההון החברתי שלנו. לפני המגפה, האופן שבו היינו רוכשים את ההון החברתי שלנו בארגון היה דרך התבוננות וחיקוי של האנשים סביבנו. היינו מזהים מיהם אנשי המפתח, לומדים לדבר את השפה ולבנות אמון. היינו פוגשים אנשים במסדרונות או בהפסקת קפה. כל אלה יצרו סביבה שבה היה יותר פשוט לאסוף מידע או לבקש עזרה מחבר לעבודה. אבל בעולם העבודה ההיברידית אנחנו צריכים ללמוד מחדש איך לעזור לעובדים ולמנהלים לייצר את ההון החברתי שלהם. במקביל, אנחנו צריכים לייצר תהליכים שיעודדו היכרות, תקשורת ומפגש בין אנשים מחוץ למערכת התפעולית של היומיום.

אז את מי לא ראיתם כבר הרבה מאוד זמן? אתם יודעים מה לעשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה