עובדים בשכר מינימום? כדאי שתתחילו לחפש עבודה חדשה

הגבלות הקורונה הובילו להאצת תהליכי האוטומציה בארגונים ■ המשמעות היא הפחתה משמעותית בתפקידי השכר הנמוך בתחומים רבים ■ עובדים אלה, שכבר לא עומדים בדרישות הסף של אתמול - יכולים לעשות את העבודה של מחר

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפי נתונים היסטוריים, קופאים ואנשי מכירות קמעונאיים הצליחו לעבור בהצלחה למשרות טלמרקטינג
לפי נתונים היסטוריים, קופאים ואנשי מכירות קמעונאיים הצליחו לעבור בהצלחה למשרות טלמרקטינגצילום: Shift Drive / Shutterstock
נירית כהן
נירית כהן

לרגע היה נדמה שמנקודת המבט של העובדים המצב מצוין. אפילו חסר תקדים. ברחבי המשק, בכל התעשיות והמקצועות הרגישו את הביקוש לאנשים ואת המחסור בידיים עובדות. ובפעם הראשונה זה זמן רב, מחוץ לתעשיות הטכנולוגיה נדמה היה שכוח המיקוח עובר מהארגונים לעובדים, אפילו לעובדים בשכר הנמוך. תארו לעצמכם – עובדי שכר מינימום דורשים ומקבלים העלאת שכר מהמעסיק, לא בחסות המדינה.

רגע, לא כל כך מהר.

זו תופעה עולמית. בקיץ האחרון ראינו איך השכר, אפילו ברמות הנמוכות, מטפס במדינות רבות בעולם. בעזיבה הגדולה שמתרחשת עכשיו בארה"ב רואים כי היקף ההתפטרויות הגדול ביותר מתרחש בענפי הקמעונות, שירותי האוכל והאירוח, וזאת בגלל תנאי עבודה קשים ושכר לא מתגמל. גם באנגליה, רגע לפני ההתפרצות הנוכחית, התקשורת דיווחה רבות על פאבים שלא יכולים להגיש ארוחת צהרים בגלל שהם לא מצליחים לגייס טבחים ומלצרים. בספטמבר כבר אפשר היה לראות איך זה משפיע על השכר, כשרשימה הולכת וגדלה של רשתות מזון מהיר, כולל מקדונלדס, הודיעו שיעלו את השכר השעתי בניסיון לגייס עובדים.

כך גם אצלנו. עם פתיחת המשק לאחר הסגר האחרון הורגש המחסור בעובדים בתעשיות ומקצועות רבים, הרבה מעבר להיי-טק. בספטמבר 2021 ראינו עלייה במספר המשרות המוצעות וגם בשכר הממוצע במשק לעומת ספטמבר 2020. העובדים חזרו לעבודה אבל מספר המשרות הפתוחות היה גדול מתמיד, וכך גם מספר המתפטרים. המחסור בעובדים, בכל הרמות וברוב התעשיות, אותת שצריך להעלות את השכר.

לרגע היה נדמה שגם לעובדי השכר הנמוך אפשר להעלות את השכר. אבל זה לא יקרה. כי מעבר לעיקול הבא ברכבת ההרים של הקורונה, כבר אפשר לזהות את המגמות שיהפכו את התמונה. והחדשות לא מעודדות. הקורונה חשפה והרחיבה את הפערים בשוק העבודה שלנו – בין עובדים עם עבודה יציבה לבין המובטלים החדשים, בין מי שיכולים לעבוד מהבית לאלו שלא, בין עובדים בעלי הכנסה גבוהה לבין אלו שמתקשים לסגור את החודש.

המגפה משנה את ההתנהגות החברתית ואת העדפות הצרכנים. בעקבות הגבלות הקורונה ארגונים רבים האיצו תהליכי אוטומציה והכניסו כלים דיגיטליים למחסנים, חנויות, מרכזי שירות לקוחות ומפעלים. הכל בניסיון להפחית את צפיפות העובדים ולהתמודד עם העלייה בביקושים. התוצאה הצפויה של התהליך הזה תהיה הפחתה משמעותית של תפקידי השכר הנמוך בעולמות האלה. מקנזי צופים שמעל 100 מיליון עובדים בשכר מינימום בעולם יצטרכו למצוא עבודה חדשה בתוך פחות מעשור. בארה"ב מעריכים שמתוך 17 מיליון האמריקאים שיצטרכו להחליף עבודה, כמעט 15 מיליון יצטרכו למצוא עיסוק חדש לחלוטין.

רשת מקדונלד'ס מחפשת עובדים בארה"ב. הודיעה שתעלה את השכר השעתי בניסיון לגייס עובדיםצילום: Ted Shaffrey / AP

אם גם אתם בקטגוריה הזו, יש לכם עכשיו שתי אפשרויות. הראשונה, שהיא גם הפתרון ההיסטורי לאנשים שטכנולוגיה ייתרה את המיומנות שלהם, היא מעבר למשרות דומות בתעשייה אחרת. ככה בעצם משמרים פערים חברתיים. זה הסיפור על עובד המטבח שהופך להיות קופאי, או פקיד הקלדת נתונים שהופך למוכר בחנות. זה לא מדהים, אבל אפשרי. בכל זאת, זו הדרך לשמר תעסוקה ופרנסה. ובאופן הזה, אפשר לעבור ממקצועות נעלמים למשרות מבוקשות, גם אם הן עדיין במסגרת טווח השכר הנמוך.

מכון ברוקינגס פיתח כלי דיגיטלי שמאפשר לזהות הזדמנויות כאלה. לדוגמה, לפי נתונים היסטוריים, קופאים ואנשי מכירות קמעונאיים הצליחו לעבור בהצלחה למשרות טלמרקטינג. ועובדים אדמיניסטרטיביים, שמספר המשרות שלהם נמצא במגמת ירידה, עוברים בהצלחה למשרות תפעוליות.

הבעיה היא שבמקרים רבים המשרות שנוצרות בגלל השינויים - גם הן משרות באיכות נמוכה, והשכר בהתאם. קחו לדוגמה את הציפיות להתפתחות תעסוקה בתחום הבריאות. הלשכה לסטטיסטיקה בארה"ב צופה שבתחום של סיוע לטיפול בבית (סך הכל יותר מ-1.1 מיליון משרות כאלה בארה"ב) יווצרו הכי הרבה משרות בעשור הקרוב. זו דוגמה מצוינת לצוואר בקבוק לניידות תעסוקתית וחברתית, שכן זה תחום שמשאיר את העוסקים בו בשכר נמוך, ללא הזדמנויות פיתוח.

וזה מביא אותנו לאפשרות השנייה, קושי שהוא גם הזדמנות. ההזדמנות לצאת ממעגל תפקידי שכר המינימום. ממילא, בגלל האצת הדיגיטציה, סביר להניח שהיקף המשרות שייווצרו לא יספוג את כל מי שייפלט ממשרות נעלמות. לכן, אי אפשר יהיה להחזיר לעבודה את כל תפקידי השכר הנמוך רק על ידי מעבר לתפקיד דומה בתעשייה אחרת. אלה החדשות הרעות. אבל קיימת גם הזדמנות.

כדי לחזור לשוק התעסוקה, עובדי השכר הנמוך יהיו חייבים לרכוש כלים חדשים, ולעבור לתפקידים שמשלמים בהם יותר. הזדמנות שהיא כנראה גם סוג של הכרח. לפי מקנזי יותר ממחצית מהמשרות שיעמדו לרשות עובדי שכר המינימום שהתייתרו, יהיו כרוכות במעבר לרמות שכר גבוהות יותר עם מיומנויות חדשות. אחרת לא ימצאו עבודה.

זה יהיה יותר קל לצעירים מאשר למבוגרים. מכון המחקר ברוקינג טוען ש-60% יצליחו לצאת מעיסוקי שכר מינימום אם הם יעשו זאת בתוך עשור של עבודה. רק 2% ממי שנשארו מעל 10 שנים בעיסוקי שכר מינימום - יצליחו לצאת מהם בהמשך.

מעבר לרמות שכר גבוהות יותר ידרוש מיומנויות חדשות, וזה יהיה יותר קל לצעירים מאשר למבוגרים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: fizkes / Getty Images/iStockphot

למה זה כל כך קשה?

במשרות שכר מינימום מסתמכים בכמעט 70% מהזמן על מיומנויות קוגניטיביות בסיסיות ביחד עם מיומנויות פיזיות. במדרגות השכר הבינוני, השימוש במיומנויות אלו תופס רק כמחצית מהזמן. המשרות שנוצרות עכשיו הן משרות בסביבות דיגיטליות שדורשות יכולות חברתיות. תחשבו על ההבדל בין קופאי שמעביר מוצרים בקורא בר-קוד לבין אותו קופאי שעוזר לכם לפתור בעיות בקופות האוטומטיות ביציאה.

לעובדים מובטלים בשכר מינימום אין באמת גישה להכשרה, פיתוח מקצועי והזדמנויות להתפתחות בקריירה. לכן ארגונים יהיו חייבים לעזור להם לבצע בהצלחה את המעבר. לא תהיה להם ברירה, אחרת לא ישיגו עובדים.

יש עובדי שכר מינימום שלא עומדים בדרישות הסף של אתמול, אבל בהחלט יכולים לעשות את העבודה של מחר. וזה כבר דורש לחשוב קצת אחרת:

1. להגדיר מחדש משרות – משימה שעבור עובד מיומן שלכם נחשבת לעבודה שחורה תהיה עבור עובד חדש, מתעשייה אחרת, פיתוח ואתגר. ארגון מחדש של העבודה יכול להוביל למצב של Win-Win, גם להשאיר אצלכם עובדים מנוסים כי לקחתם מהם את מה שכבר לא מפתח אותם, וגם לפתוח לכם אפשרויות גיוס של אוכלוסיות חדשות, שיכולות לעשות חלק מסוים מתפקידים, אבל אחרת.

2. להגדיר מחדש צורות העסקה – כשמפרקים משרות למשימות אפשר לשבור את מבנה המשרות המלאות או המשמרות, ולאפשר לכם לגייס אנשים שלא יגיעו למשרה מלאה. לדוגמה, ביזור עבודת תפעול במוסדות פיננסיים באופן שמאפשר לאנשים לעשות אותה מהבית, מאפשר להעסיק אנשים לפי היקף עבודה ולא לפי משרה. במשרות שירות או מכירות טלפוניות אפשר לעבוד מרחוק, להעסיק אנשים בפריפריה, ולאפשר עבודה בהיקפים שונים ממשרה מלאה.

3. להגדיר מחדש תנאי סף – במקום לגייס למשרות כפי שהן כיום, עם דרישות ניסיון והשכלה, אפשר לגייס אנשים שיודעים ללמוד - ולהכשיר אותם. בשירות המדינה, למשל, שומעים הרבה על חסמי מעבר של אנשים בין עיסוקים ומשרדים, בגלל הגדרות צרות מדי של תנאי סף. לדוגמה, עם הכנסת מערכת חדשה בשירות ממשלתי, שמייתרת עובדים, צריך לאפשר לעובדים האלה לזוז למשרד אחר, גם אם הם לא עונים באופן מלא על תנאי הסף האידיאליים של גיוס מבחוץ.

אין ברירה - אחרת לא יהיו לנו עובדים. כבר לפני המשבר כמעט לא היתה בישראל אבטלה. הסטארט-אפ ניישן אמורה לדעת לאמץ טכנולוגיה וחדשנות. אפשר היה לצפות שנראה טיוב של איכות המשרות, ושדרוג המיומנויות של העובדים. אבל זה לא קרה. ועכשיו, בעקבות משבר הקורונה, הפערים האלה כנראה יתרחבו עוד יותר. אובדן המשרות פגע באופן הרציני ביותר בעובדי השכר הנמוך, והם גם יפגשו את ההשלכות המשמעותיות ביותר בטווח הארוך. כל הסימנים מראים, שמה שחשבנו בעבר על האופן שבו האוטומציה תחליף משרות ועובדים, אכן מתרחש עכשיו - באופן קיצוני הרבה יותר. לכן, אי אפשר לוותר על עובדי השכר הנמוך, וצריך לעזור להם לפתח יכולות תעסוקה ופרנסה שיוציאו אותם מהמדרגה הזו.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה