שלושה צעדים קטנים להתחיל איתם את שינוי הקריירה שאתם חולמים עליו

השנתיים האחרונות שינו את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על חלקה של העבודה בחיים שלנו: יותר ויותר אנשים מתחילים לשאול את עצמם "בשביל מה אני עושה את זה" וחושבים לשנות כיוון ■ כך תצאו לדרך

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדת
תנו לעצמכם לדמיין יום בחיים החדשים שלכם עם הקריירה החדשה שלכםצילום: Dean Drobot/Shutterstock.com
נירית כהן
נירית כהן

שינוי קריירה נשמע תהליך מורכב וארוך. לכן גם אם אנחנו מהרהרים בו, פעמים רבות אנחנו נשארים רק עם המחשבות ולא ממשיכים למעשים. הדרך לשינוי עוברת בצעדים קטנים. וכשנבין איך נראה יום אחד מוצלח בחיים שלנו, אחרי השינוי, גם הדרך לשם תתבהר.

משפטי הפתיחה האלה נחתו בתיבת האי-מייל שלי בשבוע האחרון: "אני רוצה שינוי, אבל אין לי מושג מה אני רוצה לעשות עכשיו"; "אין לי בעיה למצוא עבודה, יש לי עבודה. אבל אני מרגיש שאני מגשים חלומות של מישהו אחר. אני רוצה לחיות אחרת, לעסוק בדברים שמעניינים אותי אבל לא ברור לי איך אפשר להתפרנס מזה"; "אני דמות מוכרת ומוערכת, אבל בגיל 50 הבנתי שאני צריכה להתחיל לחשוב על הדבר הבא – ואני לא יודעת מאיפה להתחיל".

אם המשפטים האלה נשמעים לכם מוכרים, אתם לא לבד. השנתיים האלה שינו את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על החלק של העבודה בחיים שלנו. אנשים מתחילים לשאול שאלות כמו "למה אני עושה את זה?" ו"בשביל מה?", ובחלק מהמקומות כבר רואים אנשים עוזבים מקומות עבודה כשעדיין אין משהו אחר שמחכה להם. ואולי גרוע יותר בשביל מעסיקים, אנשים נשארים רק כדי שהעבודה תספק להם רשת ביטחון בזמן שהם מפנים מבט הצדה ושואלים את עצמם: מה אני רוצה לעשות עכשיו?

אז אם גם אתם בוחנים עכשיו את המשך הקריירה שלכם אבל לא יודעים איפה להתחיל, אספתי עבורכם שלושה צעדים קטנים שיעזרו לכם לצאת לדרך.

יום אחד

כשצריך לשלם חשבונות ולהתגונן מפני מגפה, קשה לנו להסתכל על התמונה הרחבה ולענות על שאלות גדולות כמו "מה אתם רוצים לעשות?". לכן נתחיל דווקא עם תמונה קטנה – איך נראה יום אחד. תנו לעצמכם לדמיין יום בחיים החדשים שלכם עם הקריירה החדשה שלכם. קחו דף וכלי כתיבה ואז תארו יום ממש-ממש טוב.

אולי אפשר בכלל להוריד יום בשבוע או לסיים יום אחד בשעה מוקדמת יותרצילום: איור: איריס קוסט

שאלות שיעזרו לכם: איפה אתם קמים בבוקר? באיזו שעה אתם מתחילים לעבוד? האם זה במשרד או שזו עבודה מהבית, אצל לקוחות, בבתי קפה או בחוץ? עם עמיתים או לקוחות או לבד? איך נראה היומן שלכם? כמה פגישות יש לכם במהלך היום, כמה זמן אתם מפנים לעבודה אישית? אילו משימות יעסיקו אתכם במשך היום? איך תרגישו כשאתם עושים את המשימות האלו? ואיך היום מסתיים, איפה ומתי? נסו לכתוב בצורה מפורטת ככל האפשר לו״ז של יום אחד לדוגמה, עם כמה שיותר פרטים.

מילת אזהרה: אחת הדרכים להרוג בקלות את היכולת שלכם לחלום זה להגיד מיד שזה לא באמת אפשרי, מציאותי, קיים. שאין דבר כזה. אבל בעולם החדש יש הרבה יותר אפשרויות ממה שאתם מכירים לעשות את הדברים שאתם אוהבים. לכן בשלב הזה חשוב שלא תנסו אפילו למצוא לחלום שלכם כותרת של תפקיד או של עיסוק. זה לא חשוב אם יש לזה שם. זה שאתם לא יודעים איך קוראים למה שהייתם רוצים לעשות, או אפילו איך מתפרנסים מזה, לא אומר שזה לא קיים, נדרש ויכול לקרות.

שינוי אחד

עכשיו הסתכלו על יום העבודה בחיים שהייתם רוצים. לפני הכל, כדאי לבדוק באילו חלקים אתם רחוקים משם היום, והאם יש משהו שאתם יכולים לעשות, כבר היום, כדי להתאים חלק מהימים שלכם ליום שדמיינתם? דווקא בעידן הזה יש הרבה יותר אפשרויות מבעבר לבקש להתאים עשייה ותפקידים לצרכים המשתנים.

בקשות שיעזרו לכם: אם, למשל, דמיינתם יום שמתחיל אחרת מכפי שקורה לכם כיום, בדקו אם אפשר לבקש להתחיל מאוחר יותר יום אחד בשבוע. ואם חלמתם שתספיקו ביום האידיאלי שלכם להגיע לתחביבים נשכחים או חדשים, אולי אפשר בכלל להוריד יום בשבוע או לסיים יום אחד בשעה מוקדמת יותר ולהשלים שעות בימים אחרים.

מילת עידוד: אנחנו לא רגילים לבקש להתאים את העבודה לצרכים שלנו. אבל הקורונה לימדה ארגונים את הצורך בפרסונליזציה, והמחסור בעובדים מחדד את המגמה הזו. אז כן, בקשו. מקסימום יגידו לכם לא. ואולי תגלו שהבקשה שלכם ממש הגיונית, ולא רק עבורכם. במפגש מנהלים בתרגיל דומה הסתבר שישיבת הבוקר ב-8:30 מפריעה להורים לפזר ילדים למסגרות חינוכיות ולהגיע בנחת לפגישה. בו במקום הוחלט להזיז את ישיבת הבוקר ל-9:30. כל מה שהיה צריך זה לבקש.

כדי שישמעו עליכם, אתם צריכים לצאת למסע כוסות קפה (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

קפה אחד

עכשיו כשיש לכם תמונה של יום עבודה שמאפשר לכם לחיות את החיים שאתם רוצים, אתם צריכים למצוא את העבודות שמתאימות ליום המושלם שלכם. בעולם של מקצועות משתנים, יש בחוץ המון אנשים שמחפשים אנשים עם היכולות והניסיון שלכם אבל הם קוראים לזה בשמות שונים מהאופן שבו אתם מגדירים את עצמכם. ובחלק מהמקומות האלה עובדים כמו שאתם חולמים לעבוד.

המון הזדמנויות עבודה, עשייה ופרנסה בתקופה הזו מתחילות בשיחה שמתרחשת בחדר שבו אתם לא נמצאים. מישהו שואל מישהו "אולי אתה מכיר מישהו ש..." ואז מתאר צורך, אתגר, פרויקט, משרה ומחפשים את האדם המתאים. הבעיה היא שאתם לא נמצאים בחדר הזה.

אז איך תוודאו שהשם שלכם יעלה כשהצורך מתאים למה שאתם יודעים לעשות ועונה על היום המושלם שלכם? בשביל שזה יקרה אתם צריכים שהאנשים בחדר הזה ידעו עליכם ועל מה שאתם יודעים לעשות. וכדי שזה יקרה אתם צריכים לצאת למסע כוסות קפה; לדבר עם מעגלים מתרחבים והולכים של אנשים בתהליך מתגלגל שבו תלמדו לדבר את הניסיון והיכולות שלכם עם אנשים שיכולים לחבר אתכם לאנשים אחרים שצריכים את מה שאתם יודעים לעשות, במקומות חדשים שמעניינים אתכם. ואם הרעיון של לדבר עם אנשים שאתם לא מכירים מבהיל אתכם כמו שהוא הבהיל אותי, פרקו גם את זה לצעד אחד קטן. פגישה אחת.

משרדי היי-טק. כיום הרבה תפקידים בתחום מאוישים על ידי אנשי כספים לשעבר

אנשים שיעזרו לכם: עם מי להיפגש לקפה? חיזרו אל היום המושלם שלכם ושאלו את עצמכם – השם של מי עולה לכם עכשיו? אולי כי הוא חי כמו שהייתם רוצים לחיות, אולי כי היא נמצאת בתחום שגורם לכם לרצות לשמוע עוד. אולי כי הוא מכיר המון אנשים וכבר ידע למי לחבר אתכם. אולי כי היא עשתה שינוי דומה למה שאתם חולמים עליו. רישמו את השמות שעולים לכם עכשיו וקבעו פגישת קפה. אחת.

טיפ קטן-גדול: כשאתם מספרים על עצמכם בפגישת הקפה התאמנו על האופן שבו אתם מגדירים את עצמכם. במקום לפרט את התפקידים שעשיתם, דברו על המיומנויות והניסיון שצברתם בתפקידים האלה. למשל, במקום להגדיר את עצמכם כ"מנהל כספים" ולספר שאתם "אחראים על דוח"ות כספיים", ציינו שאתם יודעים לספר סיפור ממידע ולבנות בעזרתו תוכנית.

כיום הרבה תפקידים בהיי-טק, למשל, מאוישים על ידי אנשי כספים לשעבר בדיוק בגלל המיומנויות האלה. ובמקום להגיד שאתם "מנהלי פרויקטים", ספרו על הניסיון שלכם בניהול ספקים, תקציב, תוכנית, טכנולוגיות. כך כנראה תגלו שאתם יכולים לפנות למשרות כמו "מנהל תחום עיר חכמה" בעירייה גדולה שמחפשת בדיוק מיומנויות כאלה. סיפור אמיתי.

בפתחה של שנה חדשה יש לכם הזדמנות לא לפספס הזדמנות – לעשות ולחיות כמו שהייתם רוצים. זה מתחיל בצעדים קטנים. בהצלחה.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד