לפטר את הלא מחוסנים זה כמו לוותר על קורס הניהול הטוב ביותר בעולם

הניסיונות להחזיר עובדים למשרד כדי לקיים שגרה מוכרת - לא יעבדו ■ הקורונה הכריחה אותנו לפרק את המבנים הפיזיים והארגוניים וללמוד לעבוד בסביבה חדשה

נירית כהן
נירית כהן
אישה עובדת מהבית. האג'יליות הארגונית שצומחת כיום היא הרבה מעבר לסוגיית ימי עבודה מהבית
אישה עובדת מהבית. האג'יליות הארגונית שצומחת כיום היא הרבה מעבר לסוגיית ימי עבודה מהביתצילום: gpointstudio / Shutterstock.com
נירית כהן
נירית כהן

ההודעות של חברות עסקיות שאנחנו שומעים לאחרונה, שמבקשות לפטר את הלא מחוסנים - הן שטות ברמה העסקית. בלי קשר לדיון המשפטי והאתי, פיטורי לא מחוסנים זו דרך מאד לא מוצלחת לשדר למנהלים בארגון שאנחנו מתנהלים כרגיל. שאנחנו יודעים שהשינויים הנדרשים מאיתנו כדי לעבוד בתנאים החדשים - כואבים. אז לא צריך. בואו נחזור להתנהלות בתנאים הקודמים.

ביידן התחיל עם זה. בנובמבר הוא אישר תקנות המחייבות עובדי ממשל להתחסן, והציג תוכנית שתחייב מעסיקים לחסן את העובדים שלהם. זה כבר חדשות ישנות. מה שמעניין כאן זה שהמעסיקים הגדולים, אפילו אלה מעולמות הטכנולוגיה, לא חיכו למאבק המשפטי - שהיה ברור שיתרחש, והודיעו כי מי שלא יחוסן - לא ייכנס למשרד. ומי שלא בא למשרד - לא יכול לעבוד, ולכן יפוטר. ואלו הן כבר חדשות ששווה להתייחס אליהן.

הסיפור האמיתי כאן הוא הרצון, או אולי ההתעקשות, לנסות לחזור לשגרה בכל מחיר. שגרה של עבודה, שדומה ככל האפשר לזו שהיתה בעבר. השאלה המעניינת היא האם השגרה שהיתה בעבר, היתה כל כך טוב, או שמא זה פשוט מה שהיה נכון לאותה התקופה, וזה מה שהכרנו. אולי זה כבר לא מתאים יותר. ובמקום להילחם לחזור בכל מחיר לעולם העבודה שהיה, אנחנו צריכים דווקא לצלוח את כאבי הגדילה אל תוך העולם החדש המתווה.

המסר הלא מוצלח הזה התחיל בניסיון לקבוע בכל מחיר תאריך לחזרה למשרדים. בארץ, זה כבר קרה לפני כמה חודשים. אבל בעולם, התאריכים האלה נקבעו לינואר, ועכשיו שוב קובעים תאריכים חדשים. גוגל, למשל, הודיעה לפני שנה בדיוק שהיא מחייבת את העובדים שלה לחזור למשרדים לשלושה ימי עבודה בשבוע. תאריך היעד היה ה-1 בספטמבר. ואז הוא נדחה לאוקטובר, ושוב לינואר 2022. והשבוע נדחה שוב, כרגע בלי תאריך יעד.

כך, קביעת תאריך יעד לא עבדה, כי עצם קיומו לא משנה את המציאות שבחוץ. על כן הגענו בשבועות האחרונים לניסיון החדש לייצר שגרה – חובת החיסונים. רגע לפני האומיקרון, חברות שונות בארה"ב החלו להודיע שהן מתכננות לחייב את העובדים שלהן להתחסן או לפחות לחייב את העובדים החדשים שהם מגייסים - להיות מחוסנים. חברות כמו אמריקן אקספרס וסיטי גרופ, חברת הרכבות אמטרק, חברת הייעוץ דלויט, חברת התעופה דלתא, וגם GE ופייסבוק, הודיעו שמי שמגיע למשרד צריך להיות מחוסן. והרשימה עוד ארוכה.

משרדי חברת גוגל בקליפורניה. דחתה כבר כמה פעמים את הדרישה שעובדיה יחזרו לשלושה ימי עבודה במשרדיםצילום: Paresh Dave/File Photo / Reuters

ושוב חזרנו לגוגל. דווקא גוגל, חברת טכנולוגיה של העולם החדש, שכבר התניעה שיח כשדרשה מהעובדים שלה לחזור לשלושה ימי עבודה בשבוע, אומרת עכשיו לעובדים שלה שהם צריכים לבחור: חיסונים או פיטורים. בינתיים, בארה"ב עובדי גוגל שלא יתחסנו עד 18 בינואר - ייצאו ל-30 ימי חופשה בתשלום, שלאחריה ייצאו לשישה חודשי חופשה ללא תשלום. ואז יפוטרו.

כל הניסיונות האלה, להחזיר את האנשים למשרד כדי לקיים את השגרה האהובה והמוכרת - לא יעבדו. אנשים מצביעים ברגליים בהמוניהם ואומרים למעסיקים – השגרה האהובה והמוכרת כבר לא כל כך אהובה. וזה שככה עבדנו במשך שנים, זה לא אומר שאנחנו רוצים להמשיך לעבוד כך. אנחנו רוצים לעבוד. אבל אחרת.

הרעיון לפטר את העובדים הלא מחוסנים מפריע לארגון להפוך למי שהוא צריך להיות. מפריע למנהלים לגלות את השגרה שמתאימה למה שמתהווה - ולא למציאות של פעם.

ארגונים שמנצלים את הקורונה כמנוף לשינוי עושים עכשיו דברים אחרים לגמרי:

בונים אקו-סיסטם של העבודה

במשך שנים רבות היה המשרד מקום. והארגון היה מבנה חברתי ופוליטי, מורכב מיחידות עסקיות, היררכיה ניהולית, ונהלים שהבטיחו אחידות של שפה והתנהלות. את הדבר הזה מחליף עכשיו הארגון החדש, אקו-סיסטם של התנהלות, שהיא הרבה יותר מיום או יומיים של עבודה מהבית.

קבלת חיסון קורונה. לפטר את הלא מחוסנים זו שטות ברמה העסקיתצילום: אוהד צויגנברג

הקורונה הכריחה אותנו לפרק את המבנים האלה, פיזית וארגונית. אנחנו לומדים לעבוד בסביבות שונות, להגדיר מחדש את מקומות המפגש הפיזי והדיגיטלי. בשיח עם העובדים, שרוצים לעבוד אחרת, אנחנו לומדים לבדוק את מבני התפקידים והעבודה - ולהגדיר אותם מחדש.

מי שעושה את כל אלה, מקדם את היכולת להפוך לארגון אג'ילי (ארגון שיודע להתאים עצמו לתנאים משתנים), שבו האנשים הנכונים יוכלו להזיז את עצמם במהירות למשימות הנכונות, כדי לתת מענה לצרכים משתנים.

לומדים לנהל בכלים חדשים

בשביל לעבוד בתוך האקו-סיסטם החדש של העבודה, מנהלים צריכים להישען על הרבה יכולות, שפחות משוייכות לניהול והצלחה כפי שהיו בעולם הישן. ניהול מבוזר דורש יותר אמפתיה. ניהול רשתי דורש שנייצר סביבה של ביטחון פסיכולוגי, שבה אנשים יכולים להביא את עצמם באופן אותנטי ומגוון. הפעלת אנשים, שמתחברים עכשיו מחדש לעבודה, דורשת ניהול שרואה את האדם, את כולו וצרכיו, ועוזר לו למצוא את ה-win-win, בין מה שחשוב לו לבין מה שחשוב לארגון.

עובדים במשרד. אנחנו לומדים לשחרר את הבעלות על האנשים, ובמקום לנהל - לאפשרצילום: Halfpoint/iStockphoto via Getty

עלינו להגדיר מחדש רבים מהכלים והמיומנויות הניהוליות, וללמוד צורות חדשות של תקשורת, יכולת בניית קשר ואמון מרחוק, הבנייה של ממשקים ותהליכי עבודה, דיוק של הצלחה ומדידה, וגם את היכולת להניע ולכוון דרך חיבור, הירתמות למשימה למען מטרה ששווה להתאמץ עבורה.

מגדירים מחדש גמישות

האג'יליות הארגונית שצומחת כיום, במקביל להתמודדות עם השינויים והאי ודאות, היא הרבה מעבר לסוגיית ימי עבודה מהבית. הגמישות החדשה צומחת מתוך הצורך לנווט בין נהלים אחידים ופרסונליזציה, לפרק ולהגדיר מחדש תפקידים, משרות, ותהליכים כדי להתאים אותם לנסיבות ולהגבלות. אנחנו לומדים לשחרר את הבעלות על האנשים, ובמקום לנהל - לאפשר. ואנחנו לומדים שאנשים שקיבלו בשנתיים האחרונות אוטונומיה על איך, מתי ואיפה הם עובדים, לא יחזרו לעבודה בשעות 8 בבוקר עד 17:00 במשרד. הם לא רוצים ימי חופשה. הם רוצים לבנות אחרת את מרחבי העבודה והחיים - כל יום מחדש.

אז תגידו תודה לאומיקרון. כי הוא שוב הזיז לנו את הגבינה והזכיר לנו שהמצב הנורמלי החדש הוא לחשוב אחרת על מרחב העבודה. האירוע הזה עושה לנו טובה גדולה – הוא מכריח אותנו שוב להבין שהעולם השתנה ושאנחנו צריכים ללמוד לנהל אחרת. אם תפטרו את העובדים הלא מחוסנים שלכם, לא תלמדו את זה. ואז גם העובדים המחוסנים לא יגיעו. וחבל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן