הקידום משודר בחסות: כיצד תשיגו ספונסר משלכם בשוק העבודה?

מנטור־חונך נותן לכם במתנה זמן, ידע וניסיון בצורת עצות קריירה והתנהלות ■ נותן חסות, לעומת זאת, משקיע בכם - ומרוויח באופן ישיר מהקשר ביניכם ■ הרבה ערך זורם במערכת יחסים הזו, לשני הצדדים

נירית כהן
נירית כהן
טיימס סקוור
הספונסרים ייצרו הזדמנויות שיעזרו לכם להתקדם מהר יותרצילום: בלומברג
נירית כהן
נירית כהן

את המונח "ספונסר" אנחנו מכירים מעולם הספורט ולקיחת החסויות, אבל תארו לעצמכם שמישהו היה לוקח עליכם חסות במקום העבודה. מישהו שדואג שתקבלו מספיק תשומת לב, את הפרויקטים הנחשבים, משימות שיחשפו אתכם לאנשים הנכונים. מסתבר שהמילה הזו כל כך קשורה לעולם העבודה, שכלכלנית החוקרת שנים את צרכי הקריירה של נשים ומגזרים, ד"ר סילביה אן הולט, זיהתה את הכוח של נותן חסות כזה לקריירה שלנו. בספר שלה "תשכחו ממנטור, השיגו ספונסר", היא מסבירה את החשיבות של ההבדל - לאחר שבעצמה הצליחה להשיג לעצמה ספונסר כזה.

מנטורים נותנים עצות. ספונסרים פועלים

מנטור־חונך נותן לכם במתנה זמן, ידע וניסיון בצורת עצות קריירה והתנהלות, על פי צורך או בתדירות קבועה. נותן חסות, לעומת זאת, משקיע בכם. אם החונך עוזר לכם להגדיר את החלום, ספונסר - נותן החסות - יאפשר אותו. הוא או היא יגרמו לכך שישימו אליכם לב, ייצרו לכם הזדמנויות שיעזרו לכם להתקדם מהר יותר וייתנו לכם ביטחון ואומץ לקחת סיכונים. הם יהפכו אתכם למוכרים בפנים ובחוץ, יחברו אתכם להזדמנויות וייתנו לכם גב בתקופות מורכבות. הם יפתח עבורכם דלתות, מעבר למשרה כזו או אחרת. בקיצור, הם ישקיעו בכם הון חברתי וילוו אתכם עד לנקודת הכוח - ומעבר לה.

הרעיון של "ספונסר" במקום העבודה זר לתרבות שלנו. אנחנו נוהגים לייחס יותר חשיבות לקשר אותנטי וחוויות משותפות ("איפה היית בצבא?") מאשר לפיתוח מערכות יחסים לתועלת הדדית. אנחנו מצפים שהעבודה שאנחנו עושים תדבר בזכות עצמה, וכל קשר לצורכי קידום קריירה נתפש כחוסר אתיקה ומניפולציה, ונוגד ערכים של אותנטיות ועשייה.

המונח ספונסר מוכר לנו בעיקר מעולם הספורט, אבל קיים גם בשוק העבודהצילום: Francois Mori/אי־פי

רק שבמציאות, אנשים כן יוצרים קשר עם אנשים אחרים כחלק מתהליכי פיתוח קריירה והשפעה. מסתבר שהאופן שבו אנחנו עושים את זה משפיע רבות עד כמה רחוק נצליח לקחת את הקריירה שלנו. להתקדם בקריירה זה הרבה עבודה, ויותר קל לעשות את זה אם יש לך בסביבה מישהו מנוסה ממך שעוזר לך - ספונסר, שנותן לך חסות.

אז איך משיגים נותן חסות כזה?

1. לתת לפני שמקבלים

מערכת יחסים שתהפוך מישהו לספונסור שלכם לא מתחילה במה שאתם יכולים לקבל ממנו, אלא במה שאתם יכולים לתת לו.

אי־אפשר פשוט להושיט יד ולבקש עזרה, צריך לרכוש את הזכות לקבל אותה. הדרך לעשות זאת עוברת דווקא בלהציע עזרה באופן שבונה על החוזקות, היכולות והניסיון שלכם. זו עבודה קשה, עשייה ברמה הגבוהה ביותר שאתם יכולים להציג, כזו שתדגים את הפוטנציאל שלכם ותמשוך את תשומת הלב של נותן חסות פוטנציאלי. כדי שהוא או היא ישקיעו בכם, הם צריכים להרגיש בנוח לחבר את המוניטין שלהם עם השם שלכם, ולכן נקודת המוצא היא ביצועים עקביים עם ערך מוסף שיזכו אתכם בתמיכה לאורך זמן.

הולט מספרת שבשלב מסויים בקריירה שלה היא הבינה שהיא צריכה יותר כוח השפעה אצל קובעי המדיניות בוושינגטון, אבל היא לא הכירה שם מישהו בעל כוח. אז היא עברה על רשימת המכרים שלה ומצאה מישהו שלמד איתה בעבר, ומשמש כיום יו"ר ועדת יועצים לממשל. לפי העיקרון של "לתת לפני שמקבלים", היא עשתה שיעורי בית להבין במה בדיוק עוסקת אותה ועדת יועצים וכיצד היא יכולה לסייע לו שם. אז היא התקשרה, וסיפרה לו שהבינה במה הוא עוסק ושהיא יכולה לספק לו המון מידע רלוונטי מתוך העבודה שלה בנושאי נשים ומגזרים.

אותו חבר כמעט "נפל מהכיסא" מהשיחה הזו. אנחנו הרי רגילים, שכאשר חבר מהעבר מתקשר למישהו שנמצא בעמדת כוח, הוא בדרך כלל זה שמבקש משהו. אבל כאן, בניגוד למצופה, במקום להיות בעמדת המבקשת הולט פעלה לגמרי הפוך – והציעה עזרה. היא עשתה זאת ללא בקשת תמורה כלשהי, וסיפקה לו ערך משמעותי.

חצי שנה לאחר מכן הוא התקשר לבית הלבן והמליץ עליה לוועדה רלוונטית לעיסוק שלה, ועדה שהולט רצתה להיות שותפה בה.

יותר קל להיות זה שמבקש, שמקבל מנטורינג. אבל בניגוד למנטורינג, שבו אנחנו יחסית פסיביים – מבקשים עצה ומקבלים אותה – כאן אנחנו צריכים להפוך את עצמנו לחיוניים עבור הספונסר שלנו. וזה כמובן דורש השקעה שמתחילה ביכולת לזהות את האופן שבו אתם יכולים לעזור, להציע את העזרה לאדם הנכון - ולספק אותה.

2. אותנטיות היא כן שם המשחק

ואולם יש משהו מאוד לא נוח במחשבה על כך שאתם מסמנים מישהו שיכול לעזור לקריירה שלכם, ואז יוצרים עמו קשר שבמרכזו עומד הרעיון של לתת כדי לקבל. הולט טוענת שהמהלך הזה עשוי להיתפש כלא אותנטי רק אם אתם מזייפים את זה. הפעולה הזו, היא טוענת, שבה אתם עושים משהו עבור מי שאתם מפתחים עמו מערכת יחסים, חייבת להיות בתחום שמעניין אתכם, שחשוב לכם, שהייתם עושים בכל מקרה מתוך אמונה שלמה.

לכן, בשביל שההצעה תהיה אותנטית, היא לא יכולה להיות קשורה לעצם עמדת הכוח. אתם חייבים שיהיה לכם חלום, לדעת לאן אתם מנסים להגיע ולסמן מטרה. אחרת אתם לא באמת יודעים את מי אתם צריכים כספונסר, ואילו דלתות אתם רוצים שיפתחו לכם.

גם במקום העבודה, התייצבו בקו הראייה של מי שאתם רוצים שיראו אתכםצילום: Standart/iStockphoto via Getty I

חשוב לדעת לענות על השאלה "למה אני רוצה שהאדם הזה יהיה נותן חסות שלי?". זה לא מספיק שהוא כוכב, בג'וב נחשב או מוביל דעת קהל. אתם צריכים לחפש חיבורים אותנטיים שיעמדו בבסיס הקשר הזה.

3. לא לסרב להזדמנויות

חשוב להתמקד בבניית מערכות יחסים, שיראו ויכירו אתכם. אם תתמקדו רק בעשיית העבודה שלכם, תתקשו מאוד להשיג נותן חסות. אתם צריכים שישימו לב אליכם.

אז כיצד לעשות זאת? אפשר להכין רשימה קצרה של כמה מובילים בארגון או בתעשייה שלכם, אנשים שהייתם רוצים למשוך כספונסרים. מהנקודה הזו, פתחו אסטרטגיה שתוביל אתכם להיחשף לאנשים האלה. חשבו מי מכיר אתכם ואת העבודה שלכם, מי אולי שמע עליכם, בקשו ממנטור או מנהל תומך הזדמנויות שמאתגרות אתכם - ובמקביל התייצבו בקו הראייה של מי שאתם רוצים שיראו אתכם. אפשר לזהות הזדמנויות, לדבר או לעבוד באופן שישים אתכם בקשר עם אותו אדם ישירות, למשל, להשתתף בפעילויות שהוא או היא משתתפים בהם או להשתלב בעשייה שהם מובילים.

בלי שהתכוונו, דווקא העולם המבוזר שכולנו חיים בו בתקופה הנוכחית הופך את מציאת הספונסר למלאכה קלה יותר. דווקא עכשיו, כאשר הגבולות הגיאוגרפיים מטושטשים, אפשר להסתכל בגדול ולשאול איפה יש מישהו ברחבי העולם שיכול לפתוח לכם את הדלתות שאתם מעוניינים להיכנס בהן.

בין אם אתם יזמים, שכירים או עובדי ציבור שמנסים להשיג מימון, לגייס לקוחות, להשיג השפעה או לטפס בסולם, תמיד יש שם בחוץ מישהו שאתם יכולים להרשים, שיבין את הערך שלכם ויעשה עבורכם דברים משמעותיים. אז תתחילו בלתת משהו מהניסיון שלכם. אחרי תקופה, תגלו שהרבה ערך זורם במערכת הזו, לשני הצדדים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן