קפה עם מישהו חדש: צעדים קטנים לייצור שינויים גדולים

זה הזמן לבקש. להגיד בקול רם מה אתם רוצים, מה חשוב לכם, מה יהפוך את העבודה שלכם למשהו שאתם אוהבים. שלושה צעדים יעזרו לכם להתגבר על פחדים ששולחים אתכם למלא את הוואקום, במקום לצמוח, כשאתם נמצאים בצומת קריירה

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוצים שינוי מקצועי? התחילו לקבוע פגישות לקפה עם אנשים שאתם מתעניינים בהם (למצולמים אין קשר לנאמר)
רוצים שינוי מקצועי? התחילו לקבוע פגישות לקפה עם אנשים שאתם מתעניינים בהם (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: דודו בכר
נירית כהן
נירית כהן

רגע לפני הקורונה היה לזמן שלנו מבנה. קמנו בבוקר, הלכנו לעבודה, חזרנו בסוף יום לעיסוקי בית ומשפחה, וחוזר חלילה. מדי פעם לקחנו פסק זמן, חופשה, לעשות משהו אחר. והשנים עברו. עד שהתעוררנו יום אחד מסיבות חיצוניות (משהו קרה) או פנימיות (מחשבות טורדניות) וגילינו שאנחנו לא בדיוק איפה שאנחנו רוצים להיות.

המגיפה שינתה את הנורמלי הזה והראתה לנו אפשרויות אחרות. לפתע פתאום היום היה בנוי אחרת — התקשורת עם אנשים, הממשק בין בית לעבודה, לפעמים אפילו תוכן העבודה והתפקיד. מתוך המגבלות למדנו גם להגדיר מחדש מה חשוב לנו באמת, ובתהליך הזה אולי גם מצאנו את עצמנו חולמים על משהו אחר ממה שיש לנו היום. גם בקריירה.

חולמים, ואז שמים בצד. כי לפעמים, כשהדבר הזה שהיינו רוצים שישתנה מרגיש לנו כמו אתגר גדול, אנחנו מוותרים מראש. גם אם אנחנו מסוגלים לנסח רצון להגשים חלום גדול או לעשות שינוי בקריירה, המילה "אבל" מופיעה מיד בסוף המשפט. ואחריה כל הסיבות למה זה לא אפשרי. הקולות האלה, שמסבירים לנו למה אנחנו לא יכולים לעשות את מה שאנחנו רוצים באמת לעשותו, הם אחד האתגרים הגדולים ביותר שלנו בצומת קריירה. זהו צומת שאפשר לפגוש בגלל נסיבות חיצוניות, כמו החלטה ארגונית או שינוי שוק או מגיפה, אבל גם בגלל תחושות פנימיות, לפיהן מה שאנחנו עושים היום לא נכון לנו יותר ואנחנו רוצים שינוי. ואז מופיעים הקולות האלה, שמסבירים לנו "למה לא" ומפריעים לנו להתקדם מהמקום שבו אנחנו נמצאים עכשיו.

אם אנחנו עדיין עובדים, הפחדים האלה מפריעים לנו לקרוא את הסימנים שמראים שאנחנו בצומת, ועוצרים אותנו מלפעול כדי לקחת אחריות ולנהל את התהליך הזה. ואם אנחנו כבר לא עובדים, הפחדים האלה מפריעים לנו להבין מה אנחנו באמת יכולים ורוצים לעשות, כי הם דוחפים אותנו מייד למצוא משהו, לא משנה מה, העיקר לא להיות בוואקום. העיקר לחזור לעבוד.

אחד הכלים המשמעותיים ביותר בהתמודדות עם חלומות על שינויים גדולים בקריירה, הוא חלוקה לצעדים קטנים. כאלה שלא מחייבים אותנו להחלטות גדולות, לא מסכנים את היציבות שלנו ומאיימים קצת פחות על היום־יום. הנה שלושה צעדים קטנים שיעזרו לכם להתקדם לקריירה נכונה לכם יותר עכשיו:

צעד ראשון: להזיז את העבודה

יש המון התאמות שאפשר לעשות לקריירה בתוך תפקיד, ארגון, עיסוק, בלי שינויים גדולים. והן מתחילות ביכולת להבין מה אנחנו לא אוהבים במה שאנחנו עושים ומה כן, ומה חסר לנו והיינו רוצים להוסיף. מקומות עבודה רבים לומדים עכשיו להציע אפשרויות מסויימות לפרסונליזציה וגמישויות, שלא היו קיימות בעבר, גם בתכולות עבודה וגם בצורות עבודה. אנחנו צריכים ללמוד לבקש. לבקש מה שאנחנו צריכים כדי לתפור לעצמנו את העבודה כך שתהיה מה שאנחנו רוצים שתהיה.

מצאו משהו אחד שהייתם רוצים להוסיף לעשייה שלכם — משרה היא בעצם אוסף של פעילויות וממשקים. אם תסתכלו על המשרה שלכם כך, תוכלו לזהות אילו פעילויות וממשקים אתם כבר לא רוצים לעשות ומצד שני לזהות דברים שאתם רוצים להוסיף לעשייה שלכם כדי לפתח מיומנויות, התנסויות, חוויות וניסיון.

מתנדבים ב"תרבות של סולידריות", בספטמבר 2020. התנדבות היא דרך נפלאה להתקדמות צילום: Tomer Appelbaum

זה הזמן לבקש. להגיד בקול רם מה אתם רוצים, מה חשוב לכם, מה יהפוך את העבודה שלכם למשהו שאתם אוהבים, שמפתח אתכם. למה שיאפשרו לכם את זה? כי המנהלים שלכם יבינו שזה חשוב כדי שתשארו מחוברים ומחוייבים. ומכאן הדרך להצלחה בטוחה לכל הצדדים.

ואם תגלו שזה לא אפשרי בתוך הארגון או הסביבה, חפשו אפשרויות להעשיר את העשייה שלכם דרך התנדבות לפעילויות חדשות בתוך הארגון או מחוצה לו. התנדבות זו דרך מצוינת להתנסות בעשייה שהשכר בצדה כולו מוטיבציוני, ומאפשר לכם לבדוק אם זה משהו שאתם רוצים לעשות וגם לצבור בו ניסיון. עד ליום שבו תחליטו על הצעד הבא.

צעד שני: להזיז את הרשת

בעולם שבו עבודה היתה מקום שהלכנו אליו, ראינו את האנשים שעבדנו איתם לפעמים אפילו יותר מאשר את המשפחה שלנו. הרשת החברתית הזו עזרה לנו מאוד בתוך מסגרת העבודה, אבל הגבילה אותנו מלהתפתח מעבר למי שאנחנו כאן ועכשיו, ובטח ביום שבו התנתקנו ממנה, כי כבר לא עבדנו באותו מקום.

חלומות ושינויים בקריירה ובחיים דורשים נקודות מבט אחרות, עיניים חדשות שיראו לנו אפשרויות שאנחנו לא רואים. וחיבורים מחוץ למעגלים הרגילים שלנו. בשביל זה אנחנו צריכים לדבר עם אנשים שונים מאלה שאנחנו פוגשים כל יום בשגרה, בסביבות העבודה והחיים. אנשים שמכירים הזדמנויות, עולמות, חוויות שאנחנו לא מכירים. אבל היינו רוצים להכיר.

קבעו פגישת קפה עם אדם אחד שאתם לא מכירים – אם אתם חושבים עכשיו על החלום שלכם, או במלים קצת יותר קטנות, על משהו שמתחשק לכם לעשות ועוד לא עשיתם. מה השם הראשון שעולה לכם לראש? מישהו שעשה דרך כזו, או שנמצא בסביבה רלוונטית, או שאתם יודעים שתוכלו לספר לו על המחשבות שלכם, והוא יגיש לכם אותן בחזרה עם תובנות. פגישה ועוד פגישה, לאט לאט תכירו אנשים חדשים, מעגלים חדשים, ותגלו שהרשת החדשה הזו מראה לכם דרכים חדשות להגשים חלומות ישנים.

צעד שלישי : להזיז את הזהות המקצועית

כשאתם פוגשים אנשים חדשים במפגש חברתי בסלון של חברים או בכנס מקצועי, ונשאלים "אז מה אתם עושים בדיוק", איך אתם מציגים את עצמכם? אם התשובה היא שורה אחת נוסח כרטיס ביקור, כדאי לכם לחשוב מי תהיו ביום שבו לא תחזיקו בכרטיס הביקור שלכם. מי אתם רוצים להיות? בלי "אבל" וכל הסיבות למה זה לא אפשרי. זה הצעד הראשון לגלות את הדבר הבא בקריירה שלכם.

מה היה קורה אילו שינויים היו רק כיף. להעז ולהתגבר על פחדים

יש יותר מדרך אחת שתוציא אתכם מהצומת שאתם נמצאים בו עכשיו. ובלי קשר לצומת קריירה, בשביל עצם היציבות התעסוקתית שלכם אתם ממילא צריכים לעדכן את מי שאתם מקצועית עם השינויים בעולם. אם יש לכם מקצוע שאתם מזוהים אתו, סביר להניח שהרבה מה"מה", וגם מה "איך" של המקצוע שלכם, משתנה ועוד ישתנה. ואם אין לכם כותרת של שורה בכרטיס ביקור ואתם רגילים להרגיש לא בנוח עם חוסר היכולת להגדיר את עצמכם בקלות, התעודדו: דווקא הצורך לדבר את הערך שאתם מביאים בשפה שתסביר למי שצריכים אותו שאתם האדם הנכון לתפקיד, תסלול לכם את הדרך לעשות את מה שמדויק לכם שוב ושוב.

נסחו את המטרות שלכם בקריירה לשנתיים הקרובות – לא תוכנית עשור, לא חזון, לא חייב להיות גדול. בדקו, איפה הייתם רוצים להיות עוד שנתיים ומה צריך לעשות כדי להגיע לשם. בצעדים קטנים. כבר מעכשיו. כי אם למנדו משהו בשנתיים האחרות, הרי הוא שכל יום שהעברנו בשגרת עבודה ועיסוקים, הוא יום שבו נתנו מחיינו ולא עשינו בו דברים אחרים. וכדאי מאוד שהחליפין האלה יהיו שווים.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים