רגע לפני שאתם עוזבים את מקום העבודה – תעצרו ותחשבו

תהליך החזרה לשגרה הציף דיונים בנוגע לעבודה מהבית, מידת הגמישות במקום העבודה ואם להישאר בו או להתפטר. שישה דברים שאתם צריכים לשקול לפני שאתם מקבלים החלטה

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטורים: כשיחסי העבודה אינם תקינים, קשה לאכוף ביטול פיטורים
כששואלים משקיעי הון סיכון אם הם כבר רואים גלי פיטורים, התשובה שליליתצילום: Olena Yakobchuk / Shutterstock
נירית כהן
נירית כהן

משבר הקורונה גרם לרבים לשאול שאלות על מהות החיים. בנוסף, נשאלו שאלות בנוגע למשמעות של העבודה עבורנו. תהליך החזרה לשגרה הציף דיונים בנוגע לעבודה מהבית, מידת הגמישות במקום העבודה ואם להישאר בו או להתפטר. שישה דברים שאתם צריכים לקחת בחשבון לפני שאתם מקבלים החלטה.

1. למה אתם עוזבים ומה אתם מחפשים?

נקודת מוצא טובה היא לבחון אם אתם הולכים ממקום מסוים או הולכים לכיוון מסוים. המשמעות של הולכים ממקום מסוים היא למעשה בריחה - למשל בריחה מעבודה מסוימת כי לא טוב לכם בה. הסיבות לכך מגוונות. הרצון לעזוב יכול לנבוע מתנאים, עניין במקום העבודה, משמעות, גמישות או סתם הבנה שהגעתם לצומת דרכים ואתם מבינים שאתם רוצים שינוי. כל אלה הן תובנות חשובות, שדוחפות לתנועה קדימה – אבל הן לא מספיקות.

כשאנחנו עסוקים בלעזוב מקום מסוים במקום לחשוב על לאן אנחנו הולכים, אנחנו עשויים להחליט בנוגע לצעד הבא שלנו מהשיקולים הלא נכונים. לכן אתם צריכים לחשוב מה אתם רוצים שיקרה אחר שתעשו את השינוי. איך אתם רוצים שהחיים שלכם ייראו עוד שנה? איך אתם רוצים שהם ייראו עוד חמש שנים? השאלות האלה יעזרו לכם לקבל החלטה מודעת בנוגע למקום העבודה החדש שלכם. במלים אחרות, אתם צריכים להבין מה השיקולים שלכם בבחירת מקום העבודה הבא.

2. שיקולי שכר

תבדקו את עצמכם. אם היו מציעים לכם שכר שגבוה ב-10% בעבודה משעממת שלא מפתחת אתכם, עם אנשים שאתם לא מעריכים, הייתם מוכנים לענות לה בחיוב. אם התשובה שלכם היא כן, אז אתם עדיין בשלב שבו אתם בונים את הבסיס הכלכלי שלכם - ומוכנים להקריב דברים מסוימים בתמורה לשכר. אין כאן תשובה נכונה או לא נכונה, אלא פשוט במצב נתון. מה שחשוב הוא שתהיו מודעים לכך שאתם שמים שכר במקום הראשון בתהליך קבלת ההחלטות, ותוודאו שאתם מבינים על מה אתם מוותרים.

3. מחפשים משמעות

התפקיד של משמעות השתנה בעשורים האחרונים. בעבר היה מקובל לבחור עבודה ומקצוע לפי צרכים כגון יציבות ופרנסה. במקרים רבים, אחרי כמה עשורים של עבודה, הגיעו רבים לצומת דרכים שבו הם הרגישו בצורך לעשות משהו משמעותי ותורם - מעבר לפרנסה. וגם אז לא כולם יכלו לממש את הצורך הזה בגלל סיבות שונות, כגון הסכמי קביעות ופנסיה. בשנים האחרונות אנחנו רואים את המשמעות מקבלת מקום של כבוד בתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לקריירה. כבר בתחילת הדרך צעירים בוחרים מקומות עבודה גם על פי קריטריונים שאינם קשורים לתגמול.

המשמעות לא חייבת לבוא לידי ביטוי בפתרון של בעיות גדולות, אלא בערך שאנחנו מקבלים ממקום העבודה ובתחושה שאנחנו משנים דברים שחשובים לנו. אנשי כספים בארגון, למשל, יכולים להרגיש שהם עובדים בעיסוק ללא משמעות, אם מה שהם עושים זה למקסם את הרווח לבעלי המניות. אבל אותו תפקיד בדיוק יכול להרגיש בעל משמעות רבה אם החברה, בדרך לאותו רווח, גם עושה משהו שאתם גאים להיות חלק ממנו.

4. רוצים להתפתח

בשוק התעסוקה יציבות מגיעה מהיכולת שלנו להישאר רלוונטיים. בצומת של החלטה בקריירה כדאי לשים לב לפער בין המיומנויות שלנו מול השינוי שחל בתחום העיסוק שלנו. בהתאם לכך יש לבחון את אפשרויות העבודה שלכם מול האופציות לסגירת אותם פערים. רואי חשבון למשל גילו בתקופת הקורונה שמערכות ממוחשבות מחליפות אותם באופן חלקי. מכאן נוצר צורך לשאול מה אני צריך ללמוד כדי להישאר רלוונטי? הלמידה יכולה להיות קשורה לפיתוח מומחיות סביב מערכות אלה, לשדרג אותן ולהוביל את הטמעתן.

לכולנו יש פערי מיומנויות גדלים והולכים ככל שהידע שלנו מתיישן וצריך לעדכן ידע, כלים והליכים כדי לדעת לעבוד בסביבה המשתנה. תחשבו איפה הכי נכון לכם לעשות את זה. כאן כדאי לזכור שפיתוח עצמי זה לא קורס. פיתוח עצמי כולל הזדמנויות להתנסות בפרויקטים מחוץ לתפקיד או במעברי תפקידים.

בהקשר הזה, אם אתם רוצים לקחת את הקריירה שלכם לכיוונים חדשים, לרכוש מיומנויות חדשות או לעשות שינוי בליבת העיסוק שלכם, פעמים רבות קל יותר לקבל את ההזדמנות בתוך ארגון שמכיר אתכם מאשר במקום חדש. לכן, לפני שאתם מקבלים החלטה לעזוב תבדקו אם יש אפשרויות למעבר בתוך הארגון.

במקרה שבו החלטתם לעבור לארגון אחר, חשוב מאוד לבדוק אילו הזדמנויות לפיתוח וצמיחה יש לכם שם. תחפשו מקומות עבודה שמאפשרים לכם את הגמישות והעצמאות לנווט את הקריירה שלכם בתוך הארגון, ותומכים בכך על ידי מגוון כלים - כולל הכשרות פנימיות וחיצוניות, אפשרות חיבור עם קהילות ותכנים חיצוניים, תוכניות מנטורינג, משוב ושקיפות.

5. מחוברים לאנשים

בלא מעט מקרים אנחנו עוזבים ארגונים בגלל מנהלים. כשאתם בוחנים מקום עבודה חדשה, חשוב מאוד להבין מי האנשים שתעבדו איתם, מי מנהל את הארגון, האם עובדים בו אנשים שניתן ללמוד מהם, האם יהיה לכם נוח לעבוד שם והאם אתם מאמינים במנהיגות של הארגון ובמה שהיא מנסה להשיג?

בסופו של דבר, המפגש שלכם עם העבודה והארגון עובר דרך מפגש עם אנשים. העבודה שלכם מתעצבת דרך כל מה שהם אומרים ועושים וגם דרך כל מה שלא אומרים ולא עושים. לכן, כדאי לדבר עם אנשים שעובדים שם כדי לנסות ולהבין אם אופי החברה מתאים לכם, ואם אתם תרגישו חופשיים להביע את דעתכם בה ולהיות מי שאתם. תנסו בנוסף להבין אם יש מקום בחברה לקולות שונים, או שיש כיוון וקול ברור שמתווה את הדרך. במקרה שכן: האם הוא תואם את האמונות והערכים שלכם?

6. רוצים גמישות

שנת הקורונה שמה את הגמישות במרכז הבמה. לא מדובר כאן במספר ימים של עבודה מרחוק, אפילו אם זאת הדרך שבה אנחנו בוחנים בתקופה הזו את רמת הגמישות שמקנה מעסיק. בשנת הקורונה קיבלנו אוטונומיה רבה יותר בניהול העבודה שלנו - מתי ואיפה אנחנו עובדים ועל מה. בתקופה הזאת, מקומות עבודה מגדירים את הנורמלי החדש וכדאי לשים לב לאופן שבו הם תופשים את האוטונומיה הזאת ביחס למה שחשוב לכם.

בהקשר הזה, השיקול שלכם צריך להיום האם אתם מחפשים גמישות, או שאתם מעוניינים שיגידו לכם מתי לעבוד, איך לעבוד ועל מה לעבוד? אם גיליתם השנה שיש לגמישות ערך עבורכם, זה לא מספיק לבדוק אם אתם יכולים לעבוד יום בשבוע מהבית. אתם צריכים להבין טוב יותר את האופן שבו הארגון והמנהלים תופשים את המונח גמישות. האם הם רגילים לנהל ולמדוד עבודה על סמך נוכחות משותפת במשרדים, או שהם רגילים להגדיר יעדים והצלחה, ולמדוד ולתת משובים מהירים לעבודה בכלים מגוונים ובלי קשר להימצאות במרחב משותף?

בכל המדדים האלה אין נכון או לא נכון, אבל במיוחד בתקופות שבהן אנחנו שוקלים מעבר עבודה צריך לשים לב להתאמה בין הצרכים והרצונות שלנו לבין מה שמתאפשר לנו במקומות העבודה השונים. לכן, לפני שאתם מחליטים אם להישאר או לעזוב מקום עבודה, תנסו להבין מה באמת חשוב לכם ואיפה יש פערים בין הרצוי למצוי.

במקביל, תוודאו לפני שאתם עוזבים שניסיתם לדבר עם מי שצריך כדי לסגור את הפערים האלה בתוך הארגון כדי שלא תעזבו מהסיבות הלא נכונות. אולי אם תדברו עם האחראים בארגון תגלו שנותנים לכם את מה שאתם צריכים - תקציבי פיתוח, פרויקט במחלקה אחרת, יום בשבוע ללימודים. וגם הדברים לא יסתדרו, לפחות תדעו שאתם עוזבים כי אתם הולכים לעבר משהו שהוא נכון יותר עבורכם.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"