שבע המיומנויות שיגרמו לכם להצליח בעבודה בעשור הקרוב

הסתפקתם בבורקס והרצאה בכינוס של החברה פעם בשנה? המשכתם לדבר עם אותם אנשים בכל יום? הגבתם על שינוי בעייתי בהתמוטטות? לא זו הדרך להצליח בעולם העבודה העתידי. מחוסן אישי ועד יכולה לזנוח מידע לא רלוונטי, מחקר חדש חושף שבע מיומנויות יסוד שייקחו אתכם בבטחה אל הלא נודע

נירית כהן
נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר מחשבים בשנות ה-60. לא העבודה אלא המיומנות לבצע אותה נשמרת לעתיד
חדר מחשבים בשנות ה-60. לא העבודה אלא המיומנות לבצע אותה נשמרת לעתידצילום: ClassicStock / Alamy
נירית כהן
נירית כהן

אילו מקצועות יהיו בעתיד? מה צריך ללמוד כדי שתהיה לי יציבות תעסוקתית? בעשור האחרון עסקנו הרבה בשיח על הטכנולוגיה והרובוטים שיחליפו אותנו בעבודה. הניסיון לייצר יציבות תעסוקתית שלחה אותנו לייצר רשימות של מקצועות "בטוחים" ומונחים כמו "Robot Proofing" (מקצועות עמידים בפני אוטומציה שתביא לייתורם). הבעיה היא שאין באמת דבר כזה, ושנת הקורונה עזרה לנו להבין את זה, כשהאצה את המעבר של עבודה לדיגיטל וגם את הטרנספורמציה הדיגיטלית שממילא עמדה על הסף של ארגונים רבים. רובנו נעבוד בתוך פחות מעשור במקצועות ותפקידים ששמם לא מוכר כיום או לפחות בעזרת כלים שלא קיימים כרגע.

אז איך בכל זאת מתכוננים לקריירה בעתיד? התשובה נמצאת לא בידע או מקצוע אלא במיומנויות.

במבט לאחור אנחנו רואים שמיומנויות עומדות במבחן הזמן במונחים של הצלחה בעבודה ובקריירה כי הן בוחנות ומדייקות התנהגויות שאפשר למדוד ולפתח. שנים של מחקר בעולמות של התנהלות עבודה וביצועים, מאפשרות לנו להבין הרבה יותר טוב אילו מיומנויות במיוחד יאפשרו הצלחה בעולם העבודה המשתנה. מחקר חדש של חברת הטאלנט PSI, שבדק מרחב של תפקידים, תעשיות וסוגי ארגונים, מסמן את השינוי בדרישה למיומנויות — ממה שהיה למה שיהיה.

היו דיגיטליים, לא אנלוגיים

אלה המיומנויות שיהיו התשתית שלנו להצליח להתמודד, ולצמוח אפילו, עם השינויים, אי־ודאות והמורכבות של סביבת העבודה החדשה:

1. חשיבה ביקורתית מופיעה בכל המחקרים כאחת המיומנויות הנדרשות ביותר בארגונים כיום. בעולם שבו אין "תשובות בית ספר" אלא שאלות ובעיות לא מוכרות, אנחנו צריכים להיות מסוגלים להעריך מידע ממגוון רחב ומתחדש של מקורות, להפריד עיקר מטפל, לזהות מה חשוב לקבלת החלטות מהירה ולא פחות, לשאול שאלות ולאתגר הנחות יסוד.
2. גמישות למידה נדרשת בעולם של שינויים מהירים, שבו אנחנו נדרשים ללמוד, ללמוד לשכוח (Unlearn) וללמוד מחדש. ובתהליך הזה אנחנו לא יכולים להמתין שהארגון יזמן אותנו לקורס עם מרצה ובורקס, וגם לא ללכת עשות עוד תואר. אנחנו חייבים ללמוד להתחבר לנהל המידע, לזהות פערים, שינויים, ללמוד מה שנדרש כדי להישאר רלוונטיים.
3. מיומנות דיגיטלית תישאר איתנו בעולם שבו הטכנולוגיה משנה את ה"איך" ולפעמים גם את ה"מה" של העבודה שלנו. אנחנו חייבים ללמוד לזהות את הטכנולוגיות שנכנסות לעולמות התוכן שלנו ולדעת לעבוד עמן, איתן ולפעמים בשבילן. ובמקומות שהן מחליפות אותנו, למצוא את הערך המוסף שלנו ולהתפתח שם.
4. בניית מערכות יחסים נשארה קריטית בעולם אולי אף יותר מכך בעולם שבו אנחנו לא בהכרח נמצאים יחד באותו מרחב. מיומנויות חברתיות וכל מה שעושה אותנו אנשים, להבדיל ממכונות, נדרשות לשיתופי הפעולה, בניית האמון, הרתימה, ההשפעה וכל מה שמאפשר לנו לעבוד. הרבה מה"איך" של בניית מערכות היחסים משתנה ואנחנו צריכים ללמוד להתחבר, גם בעולמות הפיסיים וגם בדיגיטליים וגם בשילוב ביניהם.
5. קבלת הגיוון מאפשרת לנו להישאר פתוחים לשינויים ולאפשרות שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. אנחנו יודעים כבר שנים שבחדר שבו יש אנשים שונים מאתנו, יש הרבה יותר סיכוי שהשיחה תתפתח למקומות לא צפויים וההחלטות יהיו מותאמות יותר להשתנות הסביבה, מאשר בחדר שמאפיין את אותם 15 איש ואשה שמדברים עם עצמם כל יום. זה לא רק צורך חברתי, זה צורך עסקי. ובעולם עבודה שמשלב אלמנטים דיגיטליים אנחנו נפגוש הרבה יותר עשייה שמתרחשת עם אנשים שונים מאלה שאנחנו רגילים לעבוד איתם.
6. יכולת עמידה או חוסן אישי מוכרים כבר כמיומנות הכרחית לאיכות חיים וצמיחה אישית ומקצועית בעולם של אי־ודאות ושינויים תכופים. אנחנו צריכים ללמוד לא ליפול, או לקום במהרה, כשמשהו משתבש.
7. גמישות ביחס לשינויים הופכת להיות מיומנות נדרשת לאור כל מה שקורה, כשמי שאנחנו מקצועית ומה שנדרש לעשות בעוד כמה שנים לא יהיה זהה להגדרות של היום.

פחות ישיבות על כלום

העשור האחרון התאפיין בתנועה של העבודה מהיררכיה לרשתיות. רבים מאתנו עובדים היום בצוותים שונים עם אנשים שונים, בין אם בתוך הארגון ובין אם מחוצה לו. מחקר שפורסם ב־HBR ב־2016 תחת השם "עומס יתר בשיתופי פעולה", דיבר כבר אז על כך ש־50% מהזמן שלנו בעבודה מאופיין בפעילויות שקשורות בשיתופי פעולה עם אנשים. לכן לא מפתיע שהמיומנויות החשובות ביותר בעשור שעבר היו קשורות ביכולת שלנו לעבוד עם אנשים, ואילו רק שתיים מתוך שבע שנמנו — מיקוד בתוצאות וסדרי עדיפויות — כוונו ליכולת שלנו לעשות את עבודה עצמה.

בובה בדמותו של "מייקל סקוט", הדמות שגילם סטיב קארל בסדרה "המשרד". יש להשתנות כדי להשתלבצילום: AP

אבל משהו מזה כבר התחיל להשתנות עוד לפני הקורונה. ב־2017 הגדירו את עומס העבודה הרשתית כסימפטום של בעיה ארגונית. ואת זה אתם מכירים, בין השאר, מהתופעה של ריבוי ישיבות, על כל דבר, שהיתה אחת השיחות המדוברות ביותר של שנת הקורונה ואחד האתגרים הגדולים לפתרון בחזרה לארגון ההיברידי. את ההשלכות של החשש מעומס רשתי, אפשר לראות כשמסתכלים במיומנויות הנדרשות לעשור הקרוב, אלה המשקפות את הציפייה למשהו שצריך להשתנות בעולם עבודה מבוזר יותר ודיגיטלי יותר.

בהשוואה בין שתי הרשימות, מהעשור שעבר לעשור הבא, אפשר לראות שהרשימה החדשה מדגישה פחות את המיומנויות הקשורות בקשר עם אנשים, למרות שעדיין רואים את חשיבותו של הממד החברתי בעבודה בקבלה של אנשים ודעות מגוונות. אבל הגלגל התהפך, והצפי שעולה מתוך הרשימה הזו הוא שנדע לאזן בין מיומנויות אישיות וחברתיות באופן שיאפשר לנו להתנהל בעולם של הפרעות ושינויים, להתמודד ולהתאים את עצמנו כדי להיות יעילים. המחשבה העולה כאן היא שאם אנחנו לא מסוגלים בעצמנו להתמודד לחצים, שינויים ואי־ ודאות, לא תהיה לנו היכולת האישית והמקצועית לעבוד עם אחרים ובוודאי לא להוביל אותם.

העידן החדש מבקש מאתנו שנהיה יותר פתוחים וגמישים באופן שבו אנחנו חושבים, מאמצים דעות ואנשים, טכנולוגיה וחיבורים. וגם, שנדע לשמור על עצמנו בתוך כל זה גם במונחים של רווחה אישית וגם במונחים של התפתחות אישית ומקצועית. זה נכון לא רק עבורנו כאנשים עובדים אלא גם במישור הארגוני. אנחנו מבינים היום את החשיבות של גיוס אנשים לא רק כדי לעשות את העבודה של היום אלא גם להתאים לעבודה של מחר. בשביל זה אנחנו צריכים ללמוד להכיר ולמדוד את העובד ה"מתאים" לא במונחים של ידע וניסיון היסטורי — אלא במונחים של מיומנויותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה המשתנה ועל האופן שבו אנחנו משתנים איתו - בקריירה, בארגון ובחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית מומחית לעיצוב קריירה בעולם החדש, מרצה ויועצת לארגונים ולמערכות ממשל בתהליכי טרנספורמציה. היא עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בישראל ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי־טק בפקקים".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים