בעל הבית השתגע: ההימור המסוכן של ג'רום פאואל

ג'רום פאואל הכריז השבוע שהאינפלציה זמנית, אבל ליו"ר הבנק הפדרלי אין שום מושג עד כמה זמנית תהיה האינפלציה. הוא בסך הכל מעלה את ההימור ועוד עלול להיכנס להיסטוריה כמי שלא קירר את הכלכלה הרותחת בזמן. ובינתיים בישראל? כולם מחפשים תשואות בנדל"ן

ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר בנק בפדרלי ג'רום פאואל. ייכנס להיסטוריהקרדיט: POOL/רויטרס
ניר אומיד

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ

"סוד ההשקעה הוא להיות פחדן כשאחרים הם חמדנים ולהיות חמדן כאשר כל השאר פחדנים" (וורן באפט)

על פי המשפט הזה של וורן באפט, צריך לכאורה למכור מניות ואילו הסיפא שלו — להיות חמדן כאשר כל השאר פחדנים, לא רלוונטית כמובן. לא נותרו פחדנים, אחרוני הפסימיים נאלצו ליישר קו. לך תסביר ללקוח שאתה מוכר לו מניות כי מדד מדד ה-S&P 500 נסחר במכפיל שיא של העשור האחרון ואז שוק המניות ממשיך לשעוט קדימה. 

חוקי הכלכלה לא נכתבים מחדש, אבל נוכחות השחקן החדש, משקיעי הפורומים, בשילוב התמיכה של הבנקים המרכזיים וכמות ההון העצומה שמחפשת תשואה, גורמים לסייקל הנוכחי להתארך ללא סוף. שוקי המניות לא עולים בשל מחקר מעמיק על כל חברה וחברה, שמביא בסופו של דבר למסקנה ששוק המניות המצרפי זול — שווקי המניות עולים בשל סנטימנט עצום ממדים שנראה שאין גורם שיכול לשבור אותו. אדרבה, השנה האחרונה הפיחה במשקיעים ביטחון עצום, שגם אם יגיעו ירידות התיקון כלפי מעלה יהיה מהיר מאוד, כל ירידה היא לצורך עלייה חדה יותר לכאורה, כולם חוזרים על אותן מנטרות — הריבית לא תעלה, יש הרבה כסף, האינפלציה זמנית, אין אלטרנטיבה. על פי ההיגיון של "אין אלטרנטיבה" אין בכלל משמעות למכפילים של מניות או תשואות של איגרות חוב. 

במקביל, הכלכלה האמריקאית שועטת ובועטת. מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים עלה בחודש החולף אומנם פחות מהצפי (64.8 נקודות לעומת צפי ל-70 נקודות), אבל עדיין מראה על התרחבות משמעותית מאוד של הכלכלה. מחיר חבית נפט מגיע ל-74 דולר על רקע ירידת מלאים בארה"ב וביום חמישי האחרון הצהיר הנשיא ביידן כי אושרה תוכנית התשתיות שלו בהיקף של כטריליון דולר. מדובר בתוכנית מתבקשת לשיקום הכבישים, הגשרים, תשתיות המים החשמל והתקשורת, במשך שמונה השנים הבאות, עוד שמן שיישפך על מדורת הכלכלה המתחממת ובגורם מאיץ צמיחה נוסף.

"מה שאנחנו לומדים מההיסטוריה הוא שאנשים לא לומדים מההיסטוריה" (וורן באפט)

בסוף השבוע הקודם, החלו להיווצר סדקים קלים בהתרוממות הרוח, כשהתברר שגם הבנק המרכזי בארה"ב לא באמת יודע כמה זמנית תהיה האינפלציה ומה יהיה גובהה בתקופה "הזמנית" הזו. כבר ביום שלישי הזדרז ג'רום פאואל, "לשים את האצבע בסכר" וטען שוב, שהאינפלציה בעצם זמנית, ותחזור לרדת, ושסיכון הקורונה עוד אתנו. אלא שלג'רום פאואל אין שום מושג עד כמה זמנית תהיה האינפלציה ומה יהיה גובהה בחודשים הקרובים, ג'רום פאואל בסך הכל מגדיל את ההימור שהכל בסופו של דבר יסתדר לבד. 

שלטים מודעות דירות להשכרה מעבר דירה רחוב שינקין. גם תשואה מהשכרת דירה זה משהו צילום: אסף עברון

יכול להיות שאכן הכל יסתדר והאינפלציה תחזור לשיעור של 2% ולמטה מכך אבל אם יו"ר הבנק הפדרלי טועה, מחיר הטעות הוא עצום והוא עתיד להיכנס להיסטוריה כמי שלא דאג לקרר את הכלכלה הרותחת בזמן. נראה שהבנק המרכזי האמריקאי לא למד דבר מלקחי העבר, בפעם הקודמת הוא נאלץ להוריד ריבית בעל כורחו, הפעם הוא יאלץ להעלות אותה מוקדם ומהר מהצפוי. 

מה הלאה? החדשות הרעות – גם כשכולם חמדנים וחסרי פחד, גם כשיש בשווקי ההון נכסים רבים שנסחרים במחירי בועה, גם כשהאינפלציה מרימה ראש וגם כשעליית הריבית כבר נראית באופק, גם אז, אי אפשר לתזמן את שוק המניות. החדשות הטובות — גם אם אי אפשר לתזמן את שוקי המניות, אפשר בהחלט לבחור באילו חלקים שלהם אתם רוצים להיות ולצד תמחור לא רציונלי (כולל חלק גדול מההנפקות), אפשר בהחלט למצוא איים שפויים של נכסים מצויינים במחירים סבירים.  

אבל יותר מכך — כשאתה יושב על מזומן עם אינפלציה אפסית, אתה כמובן לא מרוויח ולא מפסיד, כשאתה יושב על מזומן בזמן שהאינפלציה מרימה ראש, כמובן שיש שחיקה ריאלית וגם לפסיביות ולמגננה יש מחיר והשפעות מרחיקות לכת. אין לאן לברוח לכאורה, וחלק מהמיליארדים שהציבור מחזיק במזומן מגיעים כמובן לשוק הנדל"ן, שנהנה לעת עתה ממיסוי מופחת (שלא בצדק) יחסית לשווקי ההון. כשאתה מקבל תשואה נטו של 0.9% באג"ח ממשלתי לעשר שנים (לפני עמלות קנייה/מכירה, דמי ניהול וכו') — אפילו תשואה "עלובה" של 2.5% מהשכרת דירה נראית פתאום לכאורה מעניינת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker