ניר אומיד
ניר אומיד

"במלחמה אין מנצחים, כולם מפסידים", ארתור נוויל צ'מברליין.

צ'מברליין ככל הנראה צדק, אבל המשקיעים המקומיים לא התרגשו יותר מדי מסבב הלחימה האחרון. מדד ת"א 125 נסחר בשיא של כל הזמנים, עם תשואה נאה של 12% מתחילת השנה. המשקיעים למודי ניסיון, ומהר מאוד הם חזרו להתעלם ממבצע שומר חומות.

את הפסקת האש המתקרבת היה ניתן כבר להרגיש בזינוק שנרשם בשוק המניות ביום חמישי שעבר. הנזק הכלכלי הצפוי בטווח הקצר - 0.5% מהתוצר - נתפש על ידי המשקיעים כמכה קלה. אפילו נתוני הצמיחה לרבעון הראשון, שהפתיעו לרעה, לא הצליחו לעצור את התלהבות המשקיעים משוק המניות המקומי - התוצר ירד ברבעון הראשון בקצב שנתי של 6.5%, לעומת צפי לעלייה של יותר מ-3%. חלק ניכר מהירידה מוסבר על ידי הקריסה ביבוא כלי רכב (בשל הזמנות ענק ברבעון הקודם), המשקיעים מסתכלים קדימה, ובצדק - למעשה, בזמן היציאה מהמשבר מתרחשים במקביל כמה שיבושים בכלכלה, שמקטינים מאוד את יכולת החיזוי לטווח הקצר.

מדד ת"א 125

כך למשל, לצד האבטלה הגבוהה (447 אלף איש), נרשם מספר שיא של 130 אלף משרות פנויות בישראל, וצוואר הבקבוק של המסעדות נהפך להיות המלצרים. כל זה עתיד להשתנות החל מסוף יוני, עם גמר תקופת החל"ת. בינתיים, הסיכונים חוזרים למגרש האינפלציה (בארה"ב) ולמגרש הפוליטי (בישראל). מדד אפריל שהפתיע כלפי מטה צינן מעט את התלהבות המשקיעים לרכוש אג"ח ממשלתיות צמודות בתשואה  שלילית של 1.8%, והירידות שנרשמו באג"ח הצמודות הקצרות היו גבוהות מגובה ההפתעה במדד. במילים אחרות, המשקיעים פועלים בעוצמה לשני הכיוונים.

למעשה, מדד אפריל בניכוי עונתיות נותר ללא שינוי. אם מסתכלים שנה אחורה, המדד בניכוי אנרגיה עלה ב-0.3% בלבד. זה כמובן שונה מאוד מהמצב בארה"ב, שם אינפלציית הליבה (בניכוי מחירי המזון והאנרגיה) עלתה ב-2020 ב-3%. מה עושה את ההבדל? בארה"ב, המעמד הבינוני-נמוך קיבל סיוע יחסית גדול, ובמזומן - מה שהגדיל בצורה ניכרת את ההכנסה הפנויה.

מסעדה ביפו. בקרוב ייגמר מודל החל"ת - וצוואר הבקבוק ישתחררצילום: אוהד צויגנברג

עוד בתחילת מבצע שומר חומות, אישררה חברת הדירוג S&P את דירוג האשראי של ישראל ברמה של AA- עם תחזית יציבה. חברות הדירוג בודקות את יכולת המדינה לשרת את החוב שלה. החזרה לרמת גירעון של 4% ב-2022 נראית בהחלט סבירה, וזו אחת הסיבות שהדירוג של ישראל נותר על כנו, על אף האי-יציבות הפוליטית. למעשה, ללא יצוא שירותי היי-טק, הכלכלה הישראלית היתה במצב רע הרבה יותר, וייתכן כי הדירוג היה יורד. מנגד, ממשלה יציבה, שיפור פיסקלי, תוכנית כלכלית רב-שנתית עם ראייה ארוכת טווח ורגיעה משמעותית במצב הביטחוני עשויים להביא לעליית דירוג בעתיד.

"עדיף וגם בטוח לא לסמוך על האמריקאים, מכיוון שלא ניתן לצפות מהם ליותר מאשר סתם מילים", ארתור נוויל צ'מברליין.

ומה הלאה? ביום חמישי שעבר הציעה ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה"ב, מס חברות גלובלי מינימלי של 15%. מצד אחד, זוהי נסיגה מההצעה הראשונית שדיברה על 21%, אבל עם 15%, הסיכוי לקידום ההצעה עולה דרמתית. הממשלות יוצאות מהמגפה עם גירעונות שיא, בזמן שחברות ענק גלובליות ממקסמות כל אפשרות או  פירצה לתשלום מס מופחת. בטווח הקצר, שוק המניות לא אמור להגיב באופן חיובי למהלך; אך בטווח הארוך, מדובר במהלך שיקטין את האי-שוויון ויאפשר להימנע מהעלאת מס על יחידים - מה שדווקא ייטיב עם הכלכלה. אבל שוק המניות נהנה כרגע ממומנטום של יציאה מהמגפה, ונראה שהמשקיעים נהפכים כהיי חושים בכל הנוגע לסיכוני אינפלציה, מסים, ואפילו לתחילת ה"התקפלות" של הבנק הפדרלי.

שרת האוצר של ארה"ב, ג'נט ילןצילום: Susan Walsh / אי־פי

ב-28 באפריל, יור" הפד ג'רום פאואל אמר בפירוש בתום ישיבת הבנק כי תוכנית רכישות האג"ח תימשך כרגיל, וכי לא נראה שינוי בטווח הנראה לעין. אלא שביום חמישי שעבר פורסם הפרוטוקול של הישיבה, שממנו עולה כי כמה חברים בה ביקשו להתחיל לדון בהתאמת קצב רכישת הנכסים. מניסיון העבר, בסופו של דבר השוק יכתיב לפד מתי להעלות ריבית - ולא ההפך.

עליית התשואות המהירה אמנם נעצרה בשבועות האחרונים, אבל לא מן הנמנע שאם נמשיך לראות מדדי מחירים גבוהים, התשואות ל-10 שנים יחזרו לעלות לכיוון של 2%. מספיק להסתכל על מדד מנהלי הרכש שעלה ל-68.1 כדי להבין שהכלכלה האמריקאית נמצאת במסלול של התרחבות מהירה מאוד. האם עליית ריבית היא אסון לשוק המניות? גם אם הריבית תעלה לפני המועד שהפד מתכנן, זה לא יקרה בהפתעה. הפד יהיה שקוף לחלוטין וידברר את עליית הריבית עד שהתאריך יהיה ברור לכולם. גם כשזה יקרה, הריבית תעלה ב-0.25% בשלב הראשון, וההשפעה של זה תהיה יותר פסיכולוגית מכלכלית. כמו תמיד, יהיו חברות שימשיכו לשגשג גם עם ריבית של 2.5%, ויש חברות שגם כיום - בריבית אפסית - לא ראויות לתמחור הנדיב של המשקיעים.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker