ניר אומיד
ניר אומיד

"לעולם אל תתן למשבר טוב להתבזבז" (וינסטון צ'רצ'יל)

ג'ו ביידן לא מבזבז זמן, הוא מתחיל בשיא הכוח - ואז מגביר. אחרי חבילת סיוע בשווי שני טריליון דולר ותוכנית להשקעת 2.3 טריליון דולר בתשתיות במהלך העשור הקרוב, ביידן פירסם ביום שישי הצעת תקציב ל-2022 (הלוואי עלינו).

התקציב שמציע ביידן, בסך 1.52 טריליון דולר, מלמד על סדר העדיפויות החדש ועל החברות שעשויות ליהנות או לסבול מכך. הבשורה הראשונה – מרבית התקציב יופנה להוצאות אזרחיות (שאינן קשורות לביטחון הלאומי) – עלייה של 16% לעומת השנה הקודמת. בין היתר, התקציב מציע גידול ניכר של עשרות אחוזים בתמיכה בייצור מקומי (גידול של יותר מ-100%); בתקציב החינוך (גידול של 40%); בתקציבי הבריאות והשירותים החברתיים (גידול של 23%); בתקציב התחבורה; ההשקעה באנרגיה ירוקה תגדל ב-14 מיליארד דולר לעומת 2021 בעיקר עבור תקציבי חדשנות, מחקר ופיתוח.

מה כמעט לא השתנה? תקציב ביטחון הפנים נותר ללא שינוי – 52 מיליארד דולר (מתוכם 2.1 מיליארד דולר למחלקת הסייבר – גידול של אחוזים בודדים); תקציב ההגנה גדל ב-1.5% בלבד.

ביידן לוקח את המשבר בשתי ידיים והופך אותו להזדמנות של פעם בכמה עשרות שנים. אמריקה הולכת לעבור ריסטארט. המשקיעים מזהים את זה ובאווירה החגיגית הזו מתנפחות להן כמה בועות מקומיות, אבל יש גם סקטורים שעולים בצדק. ויותר מכך, ביידן משנה את סדרי העדיפויות ב-180 מעלות - יותר תקציבים לחינוך, רווחה, בריאות והקטנת אי השוויון. לא רק שיש לברך על כך, יש לקוות שכל הטוב הזה יקרה יום אחד גם אצלנו.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידןצילום: בלומברג

"האימפריות של העתיד הן האימפריות של המחשבה" (וינסטון צ'רצ'יל)

תקציב ההגנה כאמור נותר כמעט ללא שינוי, אבל בפירוט התקציב נכתב כי בין היתר יופנה התקציב להרתעה של סין ורוסיה ומודרניזציה של הרתעה גרעינית. סין וארה"ב נמצאות במרוץ חימוש טכנולוגי, ביידן עושה הכל הפוך מטראמפ פרט לנושא אחד – סין.

הדרך שלו תהיה אחרת, אבל גם ביידן מבין שארה"ב בבעיה. ארה"ב נמצאת עדיין בעליונות טכנולוגית אבל הפער מול סין מצטמצם והולך. בסוף השבוע הוסיפה ארה"ב שבע חברות סיניות לרשימה השחורה – חברות שלא ניתן למכור להן טכנולוגיה ללא אישור, בפרט טכנולוגיה המשמשת לבניית מחשבי על. 

המוטיבציה של ביידן להשקעות ענק בתשתית לא נובעות רק מרצון להמריץ את הכלכלה, להפחית את שיעור האבטלה או לשפר את הפריון, המוטיבציה שלו נובעת גם מההבנה שיש להשקיע סכומים עצומים במחקר ופיתוח על מנת לא לאבד את היתרון הטכנולוגי.

"אלוהים ברא את צרפת, ארץ יפהפיה וטובה, וכדי לאזן, הוא ברא את הצרפתים" (וינסטון צ'רצ'יל)

רגיעה בעליית התשואות בארה"ב; התשואות ל-10 שנים ירדו מעט בשבוע החולף ל-1.66%, לאחר ששברו שיא חדש (1.77%). אבל מוקדם מדי לחגוג, מדובר ברגיעה זמנית ועד סוף השנה זה לא יהיה מפתיע אם נראה את התשואות באזור ה-2%. מדד המחירים ליצרן עלה במארס ב-1% (כפול מהצפי), חלק מזה יגולגל לצרכן, ושוב חזר החשש מאינפלציה, אם כי ככל הנראה הפד צודק והאינפלציה הזו הולכת להיות זמנית.

פריז, צרפתצילום: rglinsky / iStockphoto via Getty

ב-1996 נתבע המונח "כלכלת זהבה ושלשת הדובים": כלכלה שאינה חמה מדי (אינפלציה בשליטה) ואינה קרה מדי (שיעור צמיחה בריא), כמו הדייסה בסיפור על זהבה והדובים. זה התרחיש המרכזי של המשקיעים כרגע, אלא ששוק המניות מזכיר יותר את הסיפור על עמי ותמי, המשקיעים מטיילים בבית עשוי ממתקים ואוכלים מכל הבא ליד, ואת הסוף של הסיפור אתם מכירים.

ככל שהמצב גרוע יותר, המשקיעים רואים פוטנציאל גדול יותר לשיפור. כך למשל צרפת עם סגר שלישי וטיפול כושל בחיסונים מציעה את התשואה הטובה ביותר מתחילת השנה – 11.3%!

המצב כל כך גרוע, שצפויה התאוששות מהירה מאוד בהמשך. הגדירה את זה במדויק כריטסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי (ולשעבר שרת האוצר של צרפת), כשאמרה בסוף השבוע: "יש אור בקצה המנהרה ואני מצפה לצמיחה מאוד מהירה בחציון השני של 2021". נותר לקוות שלא מדובר באור של הרכבת שבאה ממול.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker