מבחינת שוק האג"ח בארה"ב - המגפה כבר הסתיימה

איך ייתכן שוול סטריט נוסקת - וגם התשואות על האג"ח מזנקות? ואיך זה קשור לתוכנית הסיוע של ג'ו ביידן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש עם מסיכה בוול סטריט
איש עם מסיכה בוול סטריטצילום: ANDREW KELLY/רויטרס

"ההכנה היא הכל, נח לא התחיל לבנות את התיבה כשהתחיל לרדת גשם"
וורן באפט

הגשם בשוק האג"ח מתגבר, והתשואות ל-10 שנים חצו בסוף השבוע בקלילות את ה-1.6%. מי שהתכונן להתאוששות הכלכלה והגיע ל-2021 עם תיק אג"ח קצר הרוויח פעמיים – גם חסך הפסדי הון וגם מוכן עם תחמושת להאריך את התיק בהמשך, משקיעי איגרות החוב הארוכות בארה"ב עם הפסד של יותר מ-10% מתחילת השנה, התשואה חזרה לרמה של טרום המגפה, ומבחינת שוק האג"ח - המגפה הסתיימה.

עיני המשקיעים היו נשואות השבוע ליום רביעי, כשמשרד האוצר האמריקאי התעתד להנפיק 38 מיליארד דולר באג"ח ל-10 שנים. כישלון של ההנפקה עלול היה לגרום לתגובת שרשרת, זינוק בתשואות וירידה בשוק המניות. אלא שההנפקה הצליחה, ונסגרה בתשואה של 1.53%, הביקוש בהנפקה היה פי 2.4 מההיצע, 57% מהביקוש הגיע ממשקיעים זרים, כש-18 טריליון דולר ברחבי הגלובוס נסחרים בתשואה שלילית.

תשואה של 1.53% היא לכאורה עסקה לא רעה בכלל, אלא אם כן אתה פוגש הפסדי הון בהמשך - והפסדי ההון הגיעו יחסית מהר. ביום חמישי התקיימה הנפקה נוספת ל-30 שנה, גם ההנפקה השנייה הצליחה, עם תשואה של 2.29%. 

אם ההנפקות כל כך הצליחו, למה התשואה המשיכה לזנק? ביום חמישי קרו שני דברים – נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, חתם על תוכנית הסיוע, בהיקף של 1.9 טריליון דולר, וגם הביע אופטימיות באשר להתקדמות ההתחסנות.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואלצילום: בלומברג

אם התשואות המשיכו לעלות, איך שוק המניות האמריקאי ממשיך לשבור שיאים? האמת היא שמי ששובר שיאים הוא מדד הדאו ג'ונס, כשהמשקיעים, במקום לנטוש את שוק המניות, עוברים למניות ערך - והרוטציה נמשכת.

גם מניות הטכנולוגיה לא ממש "סובלות" - מדד הנאסד"ק אמנם לא נסחר בשיא, אבל הוא נמצא לא רחוק משם, ועדיין עם עלייה של כ-3% מתחילת השנה.

בינתיים, האופטימים מנצחים והטענה כי התשואות עולות מסיבות טובות, מחזיקה מעמד. אפשר לומר כי תאוות הבצע גוברת כרגע על הפחד, אבל מצב שבו איגרות החוב יורדות ומניות עולות, לא יכול להימשך הרבה זמן.

ביום רביעי תתקיים פגישה של הבנק הפדרלי, ועצם העובדה ששוק המניות מחזיק מעמד באופן מעורר השתאות, תגרום ככל הנראה לבנק להמתין עם ההחלטות שלו. מבחינת הבנק הפדרלי, אם אין שריפה - לא צריך לכבות שום דבר. אבל האמת היא שיש שריפה - המשקיעים מאותתים לבנק שהריבית תעלה, והוא בוחר להתעלם - בטח אחרי ההנפקה המוצלחת ביום רביעי, שמסמן מבחינתו סוג של ניצחון קטן.

הבנק הפדרלי ניצח בקרב, אבל הולך להפסיד במלחמה - אם נראה בום כלכלי וזינוק בצמיחה, הבנק יעלה את הריבית הרבה יותר מוקדם ממה שהוא חושב.

האינפלציה בדרך

אבל היה נתון נוסף שעודד השבוע את משקיעי המניות, ביום רביעי פורסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר, אינפלציית הליבה (ללא מזון ואנרגיה) עלתה ב-1.3% בלבד לעומת שנה קודמת; המדד הכולל מזון ואנרגיה עלה ב-1.7%. החשש מהתפרצות אינפלציונית נמוג מעט, והאמת היא שהאינפלציה היא סימן שאלה גדול מאוד, מצד אחד, צפי לבום כלכלי וגידול בביקושים; מהצד השני, ייתכן מאוד שהטראומה מהמגפה תגרום לצרכנים להגדיל את החיסכון ולא לרוץ לצרוך כל דולר פנוי.

זוהי הסיבה שצריך לקחת בעירבון מוגבל את תחזיות האינפלציה, גם הנמוכות שבהן וגם את הגבוהות. כרגע הסיבה לאינפלציה היא בעיקר במחירי מוצרים - מחירי סחורות ואנרגיה בפרט, מחיר תובלה שמזנקים וכו' - ולא במחירי שירותים.

בישראל, השוק אמר את דברו – תהיה אינפלציה, אחרת אי אפשר להסביר את תשואת היתר של אג"ח צמודות לעומת שקליות, גם באג"ח ממשלתיות (בכל הטווחים), וגם באג"ח הקונצרניות, עם תשואה של 0.6%- מתחילת השנה בתל בונד שקלי, לעומת תשואה חיובית של 0.78% בתל בונד 60 (צמוד למדד).

למעשה, אג"ח ממשלתיות צמודות לשנה וחצי נסחרות בתשואה שלילית של 1.6% - ויש קונים. בישראל מוכנים לשלם הרבה כדי לקבל ביטוח מאינפלציה, בפרט לאחר עשור נטול אינפלציה, האם זה מוצדק ? ימים יגידו. מחירי היבוא אמנם עלו, אבל לא במונחים שקליים.

בשורה התחתונה – בהחלט ייתכנו מספר מדדים גבוהים, אבל ככל הנראה מדובר בתופעה חולפת ולא במגמת ארוכת טווח.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום