עקום התשואות בעלייה נמרצת - איך זה משפיע על השווקים?

כשמתחיל להתהוות "בשר" בשיעור ההיוון, הראשונות לסבול מעליית התשואות הן מניות הטכנולוגיה - והראשונות ליהנות הן מניות הבנקים. ומה יקרה אם העלייה תצא משליטה?

ניר אומיד
ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת וול סטריט. האם השווקים יפלו?
בורסת וול סטריט. האם השווקים יפלו?צילום: Richard Drew/אי־פי

"כלכלן הוא אדם שיידע מחר, למה הדברים שחזה אתמול, לא יתגשמו היום"

צ'ארלס מ.שולץ

כל עוד שוק המניות עלה ללא הפרעות, הסבירו לנו הכלכלנים כי עליית תשואות מהווה סימן חיובי. התשואות עולות כי נתוני הכלכלה משתפרים וזה כמובן מצוין לשוק המניות. אלא שבשבוע החולף, כשהתשואות ל-10 שנים הגיעו כבר לרמה של 1.34%, נראה היה שמשקיעי המניות מתחילים לנוע באי נוחות מסוימת.

בזמן שכולם מחפשים להשקיע בטכנולוגיות משבשות, נראה שהשיבוש הגדול ביותר מגיע מהריבית האפסית שגרמה למרבית המשקיעים לזרוק את המודלים המסורתיים של תמחור חברות, הצמיחה הפכה לחזות הכל - ומכפיל רווח הפך לכאורה בין לילה למודל מיושן. זה כמובן מתאים למודל הקפיטליסטי שגם בו הצמיחה מהווה את העיקר – כל עוד הכלכלה צומחת, העשירים מתעשרים ופירורי הצמיחה יגיעו כבר לשכבות החלשות. אלא שהעושר כבר מזמן לא מחלחל למטה, מה שמגדיל באופן עקבי את הפערים החברתיים.

אבל נחזור לשוק המניות. עליית התשואות בימים האחרונים מתחילה להפיח חיים במודלים המסורתיים. כשמתחיל להתהוות "בשר" בשיעור ההיוון, הראשונות לסבול מעליית התשואות הן מניות הטכנולוגיה, והראשונות ליהנות הן מניות הבנקים. עליית התשואות מגדילה את מרווחי האשראי, והבנקים ממשיכים להתממן בזול אבל מעלים ריביות על הלוואות. זו הסיבה שסקטור הבנקים עם תשואת יתר ניכרת מתחילת השנה, בזמן שמדד ה-S&P 500 עלה בכ-4%. סקטור הבנקים עלה בכ-10%, הבנקים משמשים כהגנה כנגד עליית תשואות, אלא אם העלייה חדה מדי ואז מתחיל חשש למשבר פיננסי, אבל אנחנו לא שם.

הלוגואים של גיימסטופ ורובין הודצילום: OLIVIER DOULIERY - AFP

ומה לגבי סקטור הטכנולוגיה? בינתיים המומנטום כל כך חזק שהפגיעה במניות הטכנולוגיה היא בשוליים בלבד, אבל עליית תשואות (ריאליות) נוספת עלולה כבר להתחיל להשפיע. בסופו של דבר, 2021 תושפע מקצב היציאה מהמשבר  והשיפור בכלכלה, בתרחיש חיובי. השפעת היציאה מהמשבר תהיה ככל הנראה חזקה יותר מכל עליית תשואות, אם המשקיעים יראו באופק צמיחה חזקה. אפילו עליית ריבית בפועל (בעתיד הרחוק), עלייה באינפלציה, והסרה הדרגתית של תמיכת הפד - עשויות להתפרש על ידם כאירועים חיוביים.

אם האינפלציה עולה – כנראה שהכלכלה מתחממת, אם הפד יעלה ריבית – כנראה שהכלכלה הבריאה, ואם הפד מפסיק לרכוש אג"ח – כנראה ששוק האג"ח יכול להחזיק מעמד ללא  תמיכה. שוק המניות עולה (או יורד), והכלכלנים יכולים לפרשן (אחורה) כל נתון בצורה שלילית או חיובית לפי תגובת שוק המניות. בינתיים, כולם מסתכלים על חצי הכוס המלאה, מכאן ועד התפתחות בועת מחירים הדרך עלולה להיות מהירה, אבל לעת עתה כולם רוצים ליהנות מהדרך.

"ריבית דריבית היא הפלא השמיני בתבל"

אלברט איינשטיין

וורן באפטצילום: JOHANNES EISELE / AFP

לפני שנה בדיוק, ב-21 בפברואר 2020 כשהוא בן 90, אמר וורן באפט משפט שמתאר בצורה מדויקת את התפישה שלו: "שוק המניות יכה לטווח ארוך את שוק האג"ח, מניות הן בחירה הרבה יותר טובה לטווח הארוך למי שלא לוקח אשראי ויכול לשלוט ברגשות שלו". אם באפט צודק בתפישה שלו, הרי שהכוח האדיר של ריבית דריבית אליו התייחס אינשטיין הופך את שוק המניות להשקעה מצוינת למי שמתמיד לטווח ארוך (ושולט על הרגשות שלו).

כל זה לא אומר כמובן שצריך להספיד את שוק האג"ח או להגדיל מיד את תיק המניות. 2020 שמה מראה מול הפרצוף של כל משקיע, שיכל לבדוק את התגובה הרגשית שלו למפולת של חודש מארס, ולבחון אם אחוז המניות שהחזיק מתאים לתפישת הסיכון שלו. אבל נחזור לשוק האג"ח: במידה והתשואות ימשיכו לעלות ב-2021 - אם בשל אופטימיות קוסמית, או לחילופין בשל חשש גדול מאינפלציה, עשויה להיווצר נקודה מסוימת מאוד מעניינת בה איגרות חוב ארוכות חוזרות להיסחר במחירים אטרקטיביים.

במידה ותלילות עקום התשואות תצא משליטה, אג"ח שקליות ארוכות של ממשלת ישראל (שמושפע כמובן מעליית התשואות החדה בארה"ב), הן בין האפיקים הגרועים של תחילת 2021, עם תשואה שלילית של 4%-4.5%. התשואה לפדיון באג"ח ל-26 שנה הגיעה כבר ל-2.1%, תזמון הארכת תיק ההשקעות בהמשך השנה עשוי להיות קריטי ושווה לעקוב מקרוב.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker