בנק ישראל מתחיל הכי מהר שלו - ואחר כך יגביר

קצב קניית הדולרים הנוכחי של בנק ישראל עלול להביא לסיום השנה עם מעט עודף בחשבון השוטף. האם זהו בזבוז מהיר מדי של התחמושת?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החוב הגלובלי צפוי לעבור את 255 טריליון הדולרים בסוף 2019
שטרות מט"חצילום: Jason Lee/רויטרס

התוכנית החגיגית של בנק ישראל לרכישת דולרים החלה, ואפילו ברגל ימין, מאז ההודעה כי הבנק עתיד להגדיל את רכישות הדולרים לסכום של 30 מיליארד דולר ב-2021. השקל נחלש בכ-5%, אלא שאז הגיע הפרסום החודשי של בנק ישראל על יתרות מטבע החוץ שלו, ממנו עולה כי רק בחודש ינואר רכש בנק ישראל יותר מ-6 מיליארד דולר. מאז הפרסום הזה, השקל חזר להתחזק בכ-1%. האם בנק ישראל מבזבז את התחמושת מהר מדי?

בבנק ישראל מיהרו להודיע כי במידת הצורך יגדילו את התוכנית. למעשה, לבנק ישראל אין הרבה ברירה. האמינות של הבנק היא אחד הנכסים החשובים ביותר שלו, ולכן בקצב הנוכחי זה לא יפתיע אם בנק ישראל יסיים את השנה עם רכישה של כ-40 מיליארד דולר, סכום שמנטרל לחלוטין את עודף הדולרים שנכנסים לישראל. בנק ישראל מתחיל הכי מהר שלו – ואחר כך יגביר.

אלא שאם הדולר ימשיך להיחלש, בפרט מול היורו, גם נטרול מוחלט של העודף בחשבון השוטף לא יעזור. מה עלול להביא להמשך היחלשות הדולר בעולם? התוכנית של ביידן להשקעה של 4 טריליון דולר בתשתיות, למשל. ארה"ב תמשיך להדפיס דולרים בקצב מסחרר. "הזמן לפעול בגדול הוא עכשיו", אמרה פרופ' ג'נט ילן, שרת האוצר החדשה של ארה"ב בכנס מדינות ה-G7 ביום חמישי.

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה"בצילום: Andrew Harnik/אי־פי

אז מה עשיתם עד עכשיו כשקניתם כל נכס פיננסי אפשרי בטריליוני דולרים? פעלתם בקטן? הגירעון בתקציב האמריקאי צפוי להיות גבוה השנה מ-2.2 טריליון דולר. בשורה התחתונה – הכוחות בשוקי המט"ח מנוגדים ועצומים, וכל ניסיון לנחש את כיוון השקל-דולר שקול להימור מוחלט. זה לא אומר שבנק ישראל לא פועל בכיוון הנכון, זה אומר שחלק גדול מהמשוואה לא תלוי בו בכלל. אם יש יצואנים שצריך לעזור להם, הרי שזהו תפקיד הממשלה הבאה שתקום ולא התפקיד של בנק ישראל - שסופג תלונות בכל פעם שהשקל מתחזק.

המוטיבציה לרסן את חוסנו של השקל לא מגיעה רק מכיוון של לעזור ליצואנים החלשים שנפגעו, היא מגיעה גם מכיוון של לחזק את החזקים – ענף ההיי-טק שפרח בזמן המגפה הציל את נתוני הצמיחה של 2020. כושר התחרות של הענף הזה חייב להישמר לכאורה כאינטרס לאומי – מה שמחזיר אותנו שוב לאותה נקודה כאובה – החזקים מתחזקים והחלשים נחלשים.

"מה אם הכל אשליה, וכלום לא קיים? במקרה כזה בטוח שילמתי יותר מדי עבור השטיח שלי"

וודי אלן

סוחרת בוול סטריטצילום: Colin Ziemer/אי־פי

האם  שוק המניות יקר ונסחר במחירי בועה? לכאורה, כל נורות האזהרה מהבהבות – שוק ההנפקות מבעבע, המשקיעים הקטנים נלחמים בקרנות הגידור ו/או מריצים מניות, התשואה על אג"ח זבל ירדה לשפל היסטורי חדש (פחות מ-4%), אין פחד, רק תאוות בצע, המשקיעים עברו מהסתכלות על מכפילי רווח למכפילי מכירות, וממכפילי מכירות לאחוזי צמיחה (מה עם הרווח? יגיע כבר בעתיד). כולם מחפשים טכנולוגיות משבשות במטרה לרכוב על המגה סייקל של הטכנולוגיה.

התשואה ל-10 שנים חצתה את ה-1.2% ושוק המניות לא מניד עפעף. בשלב הזה מתחילה הפרשנות לאחור – עליית התשואות היא סימן טוב לכלכלה, התשואה הריאלית עדיין נמוכה, או התשואה עדיין נמוכה מתשואת הדיווידנד של המניות - כל התשובות נכונות (כל עוד שוק המניות עולה). למעשה, כל נתון שמפורסם מפורשן באופן חיובי – יש אינפלציה? סימן שהכלכלה משתפרת. אינפלציית הליבה נמוכה? הריבית לא תעלה עוד זמן רב מאוד. יש סגר? סיכוי להגדלת התמריצים. אין סגר? המשק יצמח.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אייל טואג

השלב הנוכחי הוא שלב האופוריה. מדובר על שלב מסוכן לשני הכיוונים – מצד אחד ברור שיש חברות שנסחרות/מונפקות במחירים לא הגיוניים. מצד שני, עונת הדו"חות לא רעה, כמו גם תחזיות הרווח להמשך השנה. גם מדדי מנהלי הרכש בארה"ב מצביעים על התרחבות מהירה של הכלכלה, וכל ניסיון לתזמן את השוק עלול לעלות ביוקר. שנתיים של אופוריה עברו מהרגע שאלן גרינספן, הנגיד האגדי, הזהיר מהתרוממות רוח בלתי רציונלית ועד להתרסקות שוק המניות. מי שהקשיב לגרינספן הפסיד הרבה כסף.

בשורה התחתונה – את האנרגיה של תזמון שוק המניות (ניסיון לצאת עכשיו כדי להיכנס אחר כך בזול) עדיף לתעל לבחירה מושכלת בתוך שוק המניות, ולבחינה מעמיקה של החברות המנפיקות. תחושות השגשוג והאופוריה יסתיימו בשלב מסוים, וקשה לדעת עד לאילו ממדים יתנפח שוק המניות. מתי זה יקרה? אך אחד לא באמת יודע, בינתיים כולם ממשיכים לשחק את המשחק.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker