לעולם אל תהמרו נגד אמריקה - גם לא בשנת קורונה

התחממות הכלכלה טובה לשוק המניות, עד שהיא פוגעת חזק מדי בשוק האג"ח. התאוששות מהירה תעלה את התשואות ל-1.5%, ואז יתחיל תהליך של תמחור מחדש של כל הנכסים הפיננסים. אבל אנחנו עוד לא שם, כרגע שוקי ההון נטולי פחד, ותאוות הבצע גדולה מהחשש להפסיד

ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חזית הבורסה של ניו יורקצילום: בלומברג
ניר אומיד

"לעולם אל תהמרו נגד אמריקה" (וורן באפט)

בזמן שהכותרות הכלכליות עסוקות בפרשת השורטים, בזמן ששוק ההנפקות רותח (גם בישראל), בזמן שעונת הדו"חות בארה"ב מגיעה לשיאה (עד כה פורסמו דו"חותיהן של כ-300 חברות), בשקט בשקט, מתחת לרדאר, התשואות ל-10 שנים בארה"ב הגיעו לשיא של 1.17%. עקום התשואות נעשה יותר ויותר תלול, מה שמלמד על אופטימיות גוברת והולכת של המשקיעים לגבי הכלכלה.

התלילות של עקום האמריקאי מגיעה גם לישראל עם הפסדים של יותר מאחוז באג"ח ממשלתי שקלי ארוך.  אז מה גרם לקפיצה בתשואות השבוע?

זה התחיל עם צפי (שהתממש) לאישור (לא סופי) של חבילת התמריצים של ביידן בסכום אדיר של 1.9 טריליון דולר, והמשיך בדו"ח התעסוקה עם כ-50 אלף משרות שנוספו לשוק האמריקאי בינואר (בהתאם לצפי), אבל עם ירידה חדה ולא צפוייה באבטלה לשיעור של 6.3%. השלב הבא – השקעה מסיבית בתשתיות (כ-4 טריליון דולר) שמשמעותה – לחץ נוסף על שוק האג"ח.

מעבר לכל זה, המשקיעים בונים על התאוששות חזקה במחצית השנייה של 2020, מה שעשוי להביא לצמיחה של כ-5% ב-2021, אחרי ירידה של 3.5% בצמיחה ב-2020. למעשה, ירידה של 3.5% בלבד בתמ"ג בשנת הקורונה, היא כשלעצמה מהווה חדשות טובות ומעידה על חוזקו של המשק האמריקאי.

בהיעדר אפשרות לצרוך חלק ניכר מהמוצרים והשירותים ובשל החשש לעתיד, שיעור החיסכון הממוצע עלה בארה"ב ל-16.4%, לעומת שיעור חיסכון של 7.5% לפני המגפה. אלא שהממוצע כמובן מטעה - עשרות מיליוני אמריקאים לא חסכו ולו דולר אחד, ונאלצו לשרוף את חסכונותיהם במקרה (הטוב) שהיו להם כאלו.

העלייה בשיעור החיסכון תומכת לכאורה בהסתערות על שירותי ומוצרים אחרי המגפה, מה שמגדיל את האופטימיות אצל חלק מהמשקיעים (וגם את החששות שלהם מאינפלציה זמנית). למרבה האירוניה, דווקא התאוששות מהירה מדי מהווה את הסיכון העיקרי לשוק המניות. התרחיש הטוב ביותר הינו שיפור הדרגתי בכלכלה ללא התחממות יתר.

התחממות הכלכלה טובה לשוק המניות, עד שהיא פוגעת חזק מדי בשוק האג"ח. התאוששות מהירה תעלה את התשואות ל-1.5%, ואז יתחיל תהליך של תמחור מחדש של כל הנכסים הפיננסים. במקרה כזה, תהליך של עליית תשואות ותמחור מחדש של שוק המניות עלול להביא באופן זמני להפסדי הון בכל האפיקים (מניות, אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני). אבל אנחנו עוד לא שם, כרגע שוקי ההון נטולי פחד, ותאוות הבצע גדולה לעין שיעור מהחשש להפסיד (שכמעט ואינו קיים).

העיר ניו יורקצילום: Cindy Ord - AFP

"אם אתה מחפש מוחות עצור בישראל, אין צורך להמשיך הלאה" (וורן באפט)

גם בישראל הממוצע משקר, והפגיעה המתונה בצמיחה ב-2020 מקורה בעיקר בגידול החד של יצוא שירותי היי-טק. מגזר הטכנולוגיה שגשג בזמן שמגזרים אחרים דיממו או קרסו לחלוטין. אבל השגשוג במגזר הטכנולוגיה בקושי הורגש בבורסה המקומית, שסבלה מירידות חדות בסקטור הבנקים והנדל"ן.

אלא שהפער העצום בין תרומת ההיי-טק לצמיחה לבין המשקל הנמוך של חברות הטכנולוגיה במדדים מתחיל להיסגר (באטיות) בשבועות האחרונים, עם מבול של עשרות הנפקות חדשות. מצד אחד מדובר בחדשות מצוינות עבור הבורסה המקומית, מצד שני ריבוי הנפקות מהווה פעמים רבות נורה אזהרה להתנהלות המשקיעים שקונים לעתים מכל הבא ליד, תוך שיקולי טווח קצר וללא בדיקה מעמיקה. זה לא סותר כמובן את העובדה שיש גם חברות ראויות מאוד להשקעה, אבל גם ללא קשר להנפקות של חברות טכנולוגיה, שוק המניות בישראל הוא בין השווקים המובילים מתחילת 2021.

גם מחזורי המסחר גדלים והולכים בשנים האחרונות. למעשה, המחזור היומי במסחר במניות גדל מ-949 מיליון שקל ב-2018 ל-1.3 מיליארד שקל ב-2020. הפיכתה של הבורסה לחברה ציבורית הביאה איתה משב רוח רענן, אבל הדרך עוד ארוכה ומפותלת.

למעשה, השקעות המוסדיים הישראלים בשוקי חו"ל גדולה פי כמה מהשקעות משקיעי חו"ל בשוק הישראלי. שווי שוק המניות בישראל, נכון להיום, הוא 836 מיליארד שקל. 53% מזה מוחזק על ידי הציבור, 30.6% על ידי קרנות נאמנות, קו"ג, קרנות פנסיה וחברות ביטוח, ורק 16.4% על ידי משקיעים זרים. מצד אחד מדובר בנתונים עגומים, מצד שני, דווקא בשל המספרים הנמוכים, הפוטנציאל משינוי המגמה עשוי להיות עצום.

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker