בנק ישראל מתכונן למלחמה - אבל הוא לא יכול למנוע אותה

ביום חמישי בנק ישראל נשבר והטיל את הפצצה שהביאה עד כה לפיחות של כ-4.5% בשער השקל. אבל הצעד הזה לא עומד בפני עצמו, ואם צריך לבצע צעדים משלימים אחרים, דרושה עזרה מצד משרד האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אייל טואג

"אי אפשר להתכונן למלחמה ובו בזמן למנוע אותה" (אלברט אינשטיין)

ביום שלישי פירסם האקונומיסט את מדד ה"ביג מק", המדד שהחל להתפרסם ב-1986 ומודד את כוח הקנייה על ידי השוואת מחיר ההמבורגר בארה"ב יחסית למדינות אחרות בעולם, תוך שקלול ההבדל בתמ"ג בין המדינות. אז בזמן שהמבורגר עולה 5.66 דולרים בארה"ב, הוא עולה 17 שקל בישראל, ובשקלול ההבדל בתמ"ג בין המדינות, השקל חזק בכ-12.3% מערכו האמיתי.

כל זה היה נכון כמובן ליום שלישי; ביום חמישי בנק ישראל נשבר והטיל את הפצצה שהביאה עד כה לפיחות של כ-4.5% בשער השקל. בנק ישראל משתמש בכוח שלו כבנק מרכזי, ומצליח לנער את שוק המט"ח באמצעות הצהרה מפתיעה, מבלי להוציא לכאורה שקל אחד על רכישת דולרים.

מה קרה פה? שימוש בגורם ההפתעה שמור לבנקים מרכזיים ונעשה בו שימוש נכון; שימוש בכוח האדיר שיש לבנקים המרכזיים בהזזת השווקים באמצעות מלים בלבד גם הוא מצוין - אז איפה הבעיה?

דולר

בנק ישראל הצהיר שהוא עומד לרכוש סכום של 30 מיליארד דולר ב-2021, בהחלט סכום מכובד, גידול של 50% לעומת 2020. אם הדולר בעולם ימשיך להיחלש בשל הדפסת הכסף המסיבית בארה"ב, בנק ישראל עלול להגיע לתקרת הרכישות הרבה לפני סוף השנה (אם כי הוא עשוי להגדיל שוב את התקרה). בנק ישראל התכונן למלחמת מטבעות, אבל לא יכול למנוע אותה. הוא ניצח השבוע בקרב, בעיקר על ידי לוחמה פסיכולוגית והעברת מסר חד וברור, אבל הוא עלול להפסיד במלחמה בטווח הבינוני.

אותם גורמים שהביאו לייסוף השקל ממשיכים להתקיים - כסף זר נכנס לשוק הישראלי (עוד לפני שהוכרזנו כמובילים בחיסונים) להשקעות ישירות ואג"ח ממשלתי, בזמן שהמשקיעים המוסדיים מממשים רווחי הון עצומים בחו"ל ומוכרים דולרים, או לחילופין מגדרים השקעות דולריות. יתרות המט"ח של בנק ישראל עתידות להגיע השנה ל-50% מהתמ"ג. מה הלאה?

קל מאוד לבוא בטענות ולהאשים את בנק ישראל. הצעד האחרון הוא צעד נכון וחכם, ואי אפשר להכריז על שער מטרה שאי אפשר באמת להגן עליו. אלא שהשפעתו עלולה להיות זמנית בלבד, והוא עתיד להתפוגג. הצעד הזה לא עומד בפני עצמו, ואם צריך לעזור לחלק מהיצואנים, או לבצע צעדים משלימים אחרים, דרושה עזרה מצד משרד האוצר. אז בזמן שמשרד האוצר משותק ולא ברור אם ומתי הכאוס הפוליטי יסתיים, 'כאב הראש' של השקל החזק ימשיך להיות מטופל על ידי בנק ישראל, וההפתעה הבאה שלו עשויה להגיע בדמות ריבית אפסית/שלילית, והדגש הוא על המילה הפתעה - ברגע שמכינים את השטח, מצהירים הצהרות ומפריחים בלוני ניסוי, האפקט של הורדת ריבית מתעמעם.

"אי שפיות זה לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות" (אלברט איינשטיין)

בזמן שבנק ישראל מתכנן להגביר את קצב רכישות הדולרים שלו, בארה"ב ממשיכים להדפיס דולרים סביב השעון. ביום חמישי הכריז ביידן על החלק הראשון בתוכנית שלו להצלת הכלכלה, וכמובן שמדובר בעוד מאותו הדבר (הדפסת כסף שתגדיל שוב את הגירעון העצום ותחליש את הדולר).

אבל לביידן אין לכאורה ברירה כרגע, והוא מתכוון לשפוך 1.9 טריליון דולר נוספים על הכלכלה המקרטעת. רוב האמריקאים הולכים לקבל צ'ק של 1,400 דולר, נוסף ל-600 דולר שקיבלו בדצמבר; דמי האבטלה יגדלו ל-400 דולר לשבוע ויוארכו עד ספטמבר, שכר המינימום יעלה ל-15 דולר לשעה, עיקולים יוקפאו עד ספטמבר ויינתן סיוע בהיקף של מאות מיליארדי דולרים לעסקים, בתי ספר, מוסדות להשכלה גבוהה, בתי חולים (כולל בדיקות וחיסונים) ועוד.

באמריקה לא לוקחים סיכונים: קודם שופכים כסף, אחר כך ישאלו את השאלות. אבל מה שמעניין יותר הוא החלק השני בתוכנית של ביידן. החלק הזה יוצג כבר בפברואר, ויכלול יעדים לטווח ארוך – יצירת מקומות עבודה, רפורמת ענק בתשתיות, מאבק בשינוי אקלים ועוד. בזמן שישראל מצטיינת בהיקף החיסונים, אפשר לאמר באופן ברור שחסרים עדיין שני אלמנטים מרכזיים: האחד הוא סיוע מסיבי לעסקים – בפרט עסקים קטנים, עצמאים וכמובן מובטלים. החיסכון הכולל של משקי הבית עלה ב-2020 (אין על מה לבזבז), בזמן שלמאות אלפי ישראלים אחרים אין כסף לבזבז. במלים אחרות, המגפה החריפה מאוד את הפערים החברתיים, והממשלה הבאה צריכה לטפל בכך באופן מיידי.

אבל האלמנט השני חמור לא פחות – בזמן שביידן יציג בחודש הבא תוכנית ארוכת טווח, בישראל, לא רק שהסיוע ניתן יחסית במשורה ולא תמיד במקומות הנכונים, אין שום תוכנית לטווח ארוך ולא בטוח שתהיה כזו עם הכאוס הפוליטי המתמשך. במצב הזה, היתרון היחסי של ההתחסנות המהירה עלול להתפוגג מהר מאוד.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker