ניר אומיד
ניר אומיד

"ברגע שהורי הבינו שנחטפתי, הם מיהרו לפעול - והשכירו את החדר שלי" וודי אלן

השאלה לא היתה האם התשואות ל-10 שנים יחצו את ה-1%, אלא מתי - וזה קרה ביום רביעי האחרון. ברגע שזה קרה, כצפוי, המשקיעים מיהרו לפעול ודווקא מכרו איגרות חוב, מה שהביא את התשואות במהירות שיא לרמה של 1.12%. הרמה הפסיכולוגית נפרצה וגל מוכרים שטף את שוק האג"ח. מדובר במחסום פסיכולוגי חשוב, והתשואות יכולות להגיע בקלות לרמה של 1.2% ו-1.5% בהמשך השנה.

התשואות ל-10 שנים הן הבסיס של שוקי ההון. לעלייה חדה בתשואות, אם תתרחש, יש השפעה עצומה. ברמה מסוימת, אג"ח ממשלתיות עם תשואה סבירה עשויות להיות אפיק השקעה מעניין. בנוסף, חוק הכלים השלובים מתחיל לעבוד מיד, והתשואות עולות גם באג"ח קונצרניות. עם זאת, ההשפעה הכי חשובה עלולה להיות באיבוד שליטה של הבנק המרכזי בארה"ב - תשואות גבוהות מדי יביאו לעקום תשואות תלול שיאלץ את הפד להעלות ריבית בעל כורחו.

כלומר, הפד יגרר אחרי השוק במקום להוביל אותו. זה בדיוק מה שקרה בפעם הקודמת, רק הפוך - התשואות ירדו בזמן שהפד התעקש לא להוריד ריבית, עד שלא היתה לו ברירה. במלחמה בין המשקיעים לפד, המשקיעים תמיד מנצחים. אלא כשהפד נאלץ להפחית ריבית זה היה אירוע חיובי מבחינת שוק המניות, ולתהליך הפוך יש כמובן השפעה שלילית.

אז מה היה הטריגר לקפיצה בתשואות?

הבלתי יאומן קרה והגל הכחול הציף את אמריקה (במקביל לגל העכור שמותיר אחריו טראמפ עם פריצת המתפרעים לבניין הקונגרס). ניצחון שני המועמדים הדמוקרטים בג'ורג'יה מקנה לביידן שליטה בסנאט ובקונגרס, מה שיאפשר לו להעביר סיוע מרחיק לכת בדמות חבילה פיסקאלית עצומה. סיוע כזה ימשיך להגדיל את החוב האסטרונומי של ארה"ב ויש לו גם השלכות אינפלציוניות (ביידן מתכנן להעלות את שכר המינימום ל-15 דולר לשעה).

הנאום שנשא ביידן ביום שישי האחרון לא מותיר מקום לספק: ביידן מדבר על סיוע של טריליוני דולרים באופן מיידי, והעלאת המענקים הישירים ל-2,000 דולר. זו הסיבה שמשקיעי המניות עדיין לא מתרגשים מהעלייה בתשואות. בטווח הקצר, הטריליונים שמוזרמים לכלכלה נותנים את הטון, וחרדת ההחמצה (FOMO - fear of missing out) גדולה מהחשש להפסד.

ביום שישי פירסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה לחודש דצמבר, כשלראשונה מאז אפריל חלה ירידה במספר המשרות - 140 אלף משרות נגרעו לעומת צפי לתוספת של 50 אלף משרות. שיעור האבטלה נותר 6.7%. דווקא דו"ח התעסוקה החלש עשוי לעזור לביידן להעביר את הסיוע הענק שהוא מתכנן, אבל זה לא הולך להיות פשוט. הרוב בסנאט הוא על חודו של קול, ויש גם נתונים חיוביים מאוד שמגיעים ממדד מנהלי הרכש שמזנק לשיאים חדשים, מה שמצביע דווקא על שיפור בכלכלה.

בניין הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג

"אני לא מאמין בעולם הבא, אבל ליתר ביטחון אני לוקח איתי תחתונים להחלפה" וודי אלן

אחרי עשור ללא אינפלציה ממשית בישראל, המשקיעים לא מאמינים באינפלציה - אבל "ליתר ביטחון" קונים איגרות חוב ממשלתיות צמודות בתשואה שלילית של כ-0.9%.

הרבה עמודים נמחקו מספרי הכלכלה בעשור האחרון. עקומת פיליפס, שמראה קשר הפוך בין אבטלה לאינפלציה, הפסיקה לעבוד אחרי שאחוזי אבטלה נמוכים מאוד לא העלו את האינפלציה (בין היתר בשל ההתפתחות הטכנולוגית ואתרי המסחר). בניגוד למה שכתוב בספרים, אפילו הצפת העולם בכסף זול והדפסת כסף בהיקפים אסטרונומיים לא הביאו לאינפלציה (הבנקים המרכזיים קונים את איגרות החוב של הממשלות שלהם).

ב-12 החודשים האחרונים ירד מדד המחירים ב-0.6%, כשבנטרול סעיף הדיור המדד ירד ב-0.9%. בהחלט היה קשה לצפות אינפלציה שלילית ב-2020, שנת הקורונה, אלא שהחזאים טועים בהערכות האינפלציה שלהם כבר עשור שלם. כעת הציפיות עומדות על כ-0.5% לשנת 2021, מה שעדיין לא מסביר את התשואות הנמוכות באג"ח ממשלתיות צמודות. אם זה לא מספיק, אז גם התחזקות השקל מרחיקה מאוד את האפשרות להתפרצות אינפלציונית.

אז מה קורה פה? המשקיעים קונים ביטוח בפני אינפלציה. הביטוח הזה יקר, וללא אינפלציה התשואה שיקבלו תהיה שלילית. כמו כל ביטוח, הוא מגן עליהם מפני מצבי קיצון שבהם הביקושים הכבושים לטיסות, מסעדות, מלונות וכו' ישתחררו כמו קפיץ מתוח, בזמן שגם מחירי הסחורות החקלאיות יזנקו ויביאו להתייקרות במחירי המזון. 

האם הביטוח הזה מוצדק? זה בהחלט הגיוני ששיפור ניכר בכלכלה יביא להתפרצות אינפלציונית זמנית, אלא שקשה מאוד לשים את האצבע על המועד שזה יקרה ועל העוצמה. שוק האג"ח בישראל מאפשר למשקיעים לקבל הצמדה גם באג"ח קונצרניות בדירוגים הגבוהים ביותר, בתשואות סבירות יחסית - מה שמאפשר לקבל את אותו ביטוח עם סיכון מעט גבוה יותר אבל במחיר סביר.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker