זורקים כסף לפח? הציבור משקיע הון עתק בנכסים עם תשואה אפסית

2020 הוכיחה (שוב) את החשיבות של ההתמדה בהשקעות ודגירה על התיק גם בזמן משבר. ההתנהלות של הישראלים הוכיחה גם עד כמה חשוב לספק כאן חינוך פיננסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה במשקפי 2021 במנהטן
אשה במשקפי 2021צילום: REUTERS/Carlo Allegri

"הדבר הטוב ביותר לגבי העתיד הוא שהוא מגיע רק במינון של יום אחד בכל פעם" (אברהם לינקולן)

המדורים הכלכליים שטופים בימים אלה בתחזיות לקראת 2021, כשהתרחיש המרכזי הוא התחסנות איטית אך כוללת, יציאה מהמשבר, הסרת המגבלות והתאוששות הכלכלה. ואולם אם יש משהו ש-2020 הוכיחה הוא ערכן של תחזיות. הרי את אלה שנעשו בסוף 2019 אפשר היה לקרוע לגזרים. לכן, למרות התרחיש הנפוץ וההגיוני, הגורמים האקסוגניים הרבים ועוצמתם עלולים לטרוף את הקלפים כמה פעמים עד ש-2021 תיגמר.

2020 חידדה את החשיבות של ההשקעה המגזרית, החל במגזר האנרגיה שקרס (גם בארה"ב וגם בישראל) וכלה במגזר הטכנולוגיה שזינק בכ-43% לפי מדד הנאסד"ק – קפיצה שלא נראה כמוה מאז התיקון של 2009.

נראה כי 2021 הולכת להיות לא פחות מעניינת - עם תחילת כהונתו של ג'ו ביידן בבית הלבן והצעדים הכלכליים שהוא עתיד לנקוט, עם הציפייה למיגור המגפה, ועם הפחד מאינפלציה זמנית ומעליית תשואות (והגעה לעקום תלול יותר). כבר ביום שלישי הקרוב, עם קיום הבחירות הכפולות לסנאט במדינת ג'ורג'יה, נדע אם הדמוקרטים ישלטו גם בקונגרס. יש לכך השפעה מרחיקת לכת - גם בטווח הקצר, לגבי היקפה של חבילת הסיוע.

ג'ו ביידןצילום: Mark Makela - AFP

גם בישראל, 2021 תהיה שנה מאתגרת. הסגר השלישי כבר לא מעניין את המשקיעים, שמניחים כי מדובר בסגר האחרון. גם הבחירות חסרות השפעה ממשית על השוק המקומי, אם כי ההשלכות של תקציב המשכי הן מרחיקות לכת. הקטסטרופה הגדולה נמנעה - התקציב ההמשכי יתבסס על תקציב 2020 ולא על תקציב 2019, ולכן יהיה גדול יותר ויסתכם ב-419 מיליארד שקל - אבל בזמן שבכל העולם מתכננים בקפידה תוכניות חומש מסודרות לשנים הקרובות כדי לעודד את הצמיחה, אצלנו יכבו שריפות.

המשבר מהווה הזדמנות פז להשקעה בתשתיות תקשורת ותחבורה, וגם הוכיח עד כמה הדבר חשוב - לצורכי חינוך, עבודה מהבית ועוד. בתחום זה, ישראל נמצאת בפיגור ניכר יחסית למדינות OECD, ואין לכך כל הצדקה. מדובר במקרה קלאסי שבו דרושה התערבות ממשלתית, וכוחות השוק לא עושים את שלהם. כך, בעוד חברות התקשורת עסוקות בתחרות על המחיר לצרכן במקום בתחרות טכנולוגית, ממשלת ישראל צריכה לקדם פרישה של סיבים אופטיים באופן יזום. ומתווה הסיבים שאושר בשעותיה האחרונות של הממשלה הנוכחית עשוי להיות צעד ראשון בעניין.

עקב אכילס השני הוא ההשקעה בתשתיות תחבורה – לרבות עידוד תחבורה ציבורית ראויה, כזו שכולם ישמחו להשתמש בה ולא רק מי שחסר ברירה או אמצעים. סלילת הכבישים האינסופית בקושי נותנת מענה לגידול באוכלוסיה, משמידה שטחים ירוקים ומגבירה את זיהום האוויר - אך המסים הגבוהים על כלי רכב ודלק מקשים על ממשלות ישראל לוותר על ההכנסה הזו.

"נקבל אפרוח בעזרת דגירה על הביצה, לא על ידי ניפוצה" (אברהם לינקולן)

באין ממשלה מתפקדת, בבנק ישראל יאלצו לעבוד שעות נוספות עד הבחירות. מבחינת הבנק, האירוע המשמעותי ביותר למשקיעים ב-2020 היה רשת הביטחון שנפרשה לרכישת אג"ח ממשלתיות וקונצרניות. סביר מאוד להניח שרשת הביטחון הזו תורחב ב-2021, בנוסף לירידת הריבית לאפס.

אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אייל טואג

אלא שלעשרות מיליארדי השקלים שהציבור פדה במארס מקרנות הנאמנות - רשת הביטחון הזו כבר לא תעזור. 2020 הוכיחה (שוב) את החשיבות של ההתמדה בהשקעות ודגירה על התיק גם בזמן משבר. יתרת הנכסים הפיננסיים של הציבור הגיעה ברבעון השלישי ל-4.16 טריליון שקל - יותר מהסכום שנמדד לפני המשבר.

התמהיל השתנה. רכיב הפיקדונות עלה בכ-13%, והאחזקה בקרנות נאמנות ירדה מ-355 מיליארד שקל ל-305 מיליארד שקל - למרות עליית הערך ברבעון השלישי. מתוך 4.16 טריליון שקל שהציבור מחזיק בנכסים פיננסיים, 1.5 טריליון שקל מוחזקים במזומן ופקדונות עם ריבית אפסית, ו-900 מיליארד שקל מוחזקים באג"ח ממשלתיות ומק"מ עם תשואה נטו אפסית או שלילית בטווחים הקצרים והבינוניים.

קשה מאוד להצדיק השקעה במק"מ עם עמלות קנייה ומכירה הגבוהות מהתשואה, או השקעה באג"ח ממשלתיות קצרות-בינוניות עם תשואה נטו שלילית (בטח לאחר עמלות) ועם סיכוי נמוך לרווחי הון. בשורה התחתונה - הציבור מחזיק מאות מיליארדי שקלים בתשואה אפסית או שלילית, מה שמעלה  שאלות לגבי יעילות הקצאת הנכסים וממחיש את חשיבות החינוך הפיננסי.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker