מיליוני אמריקאים לא יודעים מתי יאכלו שוב, אבל הכותרות הכלכליות עוסקות במדד נאסד"ק

אי אפשר (עדיין) לדבר על שוק בועתי. זה לא אומר שאנחנו לא בדרך לשם, אבל הדרך הזו עשויה להיות ארוכה. שוק המניות אמנם הקדים בכמה חודשים את הכלכלה, אבל בינתיים שוק המניות צדק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז חלוקת מזון בברונקס
מרכז חלוקת מזון בברונקסצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

"כיום ברור להחריד שהטכנולוגיה שלנו עלתה על כושרנו לאנושיות" (אלברט אינשטיין)

דווקא ביום שבו הגיעו הדמוקרטים והרפובליקאים להסכמה לגבי חבילת הסיוע בסך 900 מיליארד דולר, החלו המשקיעים לחשוש מהמוטציה הבריטית. אבל ככל שחלפו הימים גם המוטציה הבריטית נשכחה, כשהחלו להישמע דעות של אנשי מקצוע שלפיהן החיסון עשוי להיות יעיל גם נגד המוטציה, ומדדי המניות בארה"ב הצליחו לסיים את השבוע המקוצר כמעט ללא שינוי.

האם שוק המניות עבר בעצמו מוטציה ונסחר במחירים שאינם משקפים באופן ראוי את שווי החברות? בהחלט קיימת אופוריה מסוימת בחלקים של השוק. כשחברה מנפיקה ושוויה מטפס ב-100% ביום הראשון למסחר - אז או שהחברה הונפקה בזול והמקורבים זכו לקבל מתנה (וזה כמובן לא תקין); או שהחברה הונפקה במחירים סבירים והתרוממות רוח בלתי רציונלית הכפילה את שווייה; או שהחברה הונפקה ביוקר והשוק השתגע.

אבל אי אפשר (עדיין) לדבר על שוק בועתי. זה לא אומר שאנחנו לא בדרך לשם, אבל הדרך הזו עשויה להיות ארוכה. שוק המניות אמנם הקדים בכמה חודשים את הכלכלה, אבל בינתיים שוק המניות צדק - הראלי האחרון הקדים את נתוני הצמיחה ברבעון השלישי, כשהכלכלה האמריקאית צמחה בקצב של 33.4%, הקצב המהיר אי פעם (אחרי שהתרסקה בקצב המהיר אי פעם ברבעון השני).

תור לחלוקת מזון ביוטה. בשבועות האחרונים נסגרו שליש מבתי התמחוי ברחבי ארה"בצילום: Rick Bowmer/אי־פי

הפער העצום בין הרבעונים עשוי ללמד אותנו רבות על אופי המשבר – קריסה מהירה והתאוששות מהירה - ועשוי לרמוז לנו לכאורה על הבדל עצום שעשוי להתרחש בכלכלה בין 2020 ל-2021, ביקושים כבושים בשילוב סכומים עצומים שהופנו לחיסכון עשויים להתפרץ לצריכה מסיבית של שירותי פנאי, טיסות, מלונות ועוד. גם לרצון "לפצות" על 2020 תהיה משמעות פסיכולוגית עצומה על הצריכה ב-2021.

בישראל, למשל, הסכום שמחזיקים משקי הבית והחברות בהשקעות קצרות טווח (שנושאות תשואה אפסית) גדל מ-1.1 טריליון שקל בדצמבר 2019 ל-1.44 טריליון שקל כיום. חלק מהגידול הזה יגיע לצריכה וחלק ממנו יחזור לשוקי ההון. 

בשורה התחתונה – שוק המניות עשוי להקדים (שוב) את נתוני הכלכלה, ולכן עלולה בהחלט להתפתח בועת מחירים לא פרופורציונלית. עם זאת, אנחנו עוד לא שם, ויותר מכך – משוואת הסיכוי/סיכון נוטה עדיין לטובת שוק המניות לעומת שוק האג"ח הקונצרני, על אף שהסיכון במניות גדול לכאורה הרבה יותר, ויש עוד הרבה מהמורות וסכנות בדרך (חובות עצומים, עליית תשואות, אופטימיות יתר וכו'). בשוק האג"ח הקונצרני הסיכון קיים והוא אולי נמוך יותר, אבל הסיכוי לרווחי הון במרווחים הקיימים נמוך מאוד.

ואולם, הבעיה בכלכלה לא מסתיימת בשווקים הפיננסים, המשבר הוליד מן הסתם מצבים קיצוניים – מעמד בינוני-גבוה שזכה לנצל את המשבר על מנת לרכוש נכסים פיננסים וריאליים במחירי מציאה, ומנגד מעמד בינוני-נמוך שנאלץ למכור את אותם נכסים על מנת להתקיים (וזה במקרה הטוב). במלים אחרות, המשבר דחף את הפערים החברתיים לנקודת קיצון: מספר האמריקאים הסובלים מחוסר ביטחון תזונתי כמעט והוכפל במהלך המשבר; כ-30 מיליון אמריקאים לא בטוחים מאיפה תגיע הארוחה הבאה שלהם בשלהי 2020, אבל הכותרות הכלכליות שייכות למדד נאסד"ק ששבר את שיא כל הזמנים.

הפער הזה עלול להביא לחוסר שקט חברתי עד כדי התפרצות אלימה, ונותר לקוות כי הממשל החדש ידע לכוון את הסיוע ישירות למשקי הבית ולעסקים הקטנים, ולא רק דרך צינור הבנקים.

תור מכוניות לחלוקת מזון בקליפורניה ב-1 במאיצילום: Bing Guan/Bloomberg

"לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותם" (אלברט אינשטיין)

הדפסת הכסף המסיבית של הפד לפתרון המשבר עובדת עד כה לפי התוכנית. עם פיתוח החיסון צריך לכאורה למשוך רק עוד כמה חודשים עד שהכלכלה תתחיל לנוע בכוחות עצמה. על פי התיאוריה הזו, לא צריך לפחד יותר מברבורים שחורים וממשברים כלכליים, הפד ידפיס כסף ויפתור כל משבר, יותר מכך – הריבית האפסית מאפשרת לממשלות לגלגל חוב באופן זול יחסית לחוב הקיים ולשפר את מצבן.

מתי עלולה להיווצר בעיה? ברגע שהמשקיעים יתחילו להפנים שהחובות העצומים של הממשלות נהפכות לאבן ריחיים על צוואר הכלכלות. במצב הזה הפתרון עצמו ייהפך לבעיה שלא ניתן יהיה לפתור על ידי הדפסת כסף נוסף. מספיק שהתשואות תעלנה בחדות או שנראה התפרצות אינפלציונית, והפד יהיה במלכוד שבו יהיה חייב להעלות את הריבית, תוך ידיעה שזה לא באמת אפשרי בלי לרסק את השווקים. הבעיה הגדולה היא שלא ניתן בשום אופן לתזמן יציאה משוק המניות, ולכן כולם ממשיכים להשתתף במשחק, והמימוש הגדול יכול להגיע עוד שבוע או עוד שנתיים.

ביולי 2007, צ'אק פרינס מנכ"ל סיטיגרופ אמר את המשפט האלמותי והזכור לשמצה "כל עוד המוזיקה נמשכת אתה צריך לקום ולרקוד, אנחנו עדיין רוקדים", וההמשך ידוע. גם לקראת 2021 המוזיקה נמשכת והמשקיעים ממשיכים לרקוד, לא תמיד שלא בצדק, אבל בהחלט מתחילים להישמע כמה אקורדים צורמים, ובמהלך 2021 צריך להקשיב טוב טוב על מנת לנווט נכון בין הסקטורים השונים של שוק המניות, ועל מנת לבחור נכון את החברות שיצלחו בצורה טובה את המשבר הבא.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker