שנת 2020 לא הפסיקה להפתיע, המשקיעים זכו בשתי מתנות

חודש מארס נתן להם אפשרות לבדוק אם התיק שלהם נמצא ברמת הסיכון המתאימה, וההתאוששות שבאה בהמשך לימדה את המשקיעים (שוב) שמכירת נכסים בשיא המשבר פוגעת בתשואה שעשויה להתקבל בידי מי שמתמיד בטווח הארוך

ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואלצילום: בלומברג
ניר אומיד

"נניח שאתה אידיוט, ונניח שאתה חבר קונגרס, אבל אני חוזר על עצמי" (מרק טוויין)

המשקיעים ממתינים לאישור החבילה הפיסקלית על ידי הקונגרס, סיוע בסך 900 מיליארד דולר. הסיוע מתעכב בגלל חוסר הסכמה בין הרפובליקאים לדמוקרטים לגבי חבילת התמריצים. וכך מיליוני מובטלים, עסקים קטנים ומשקי בית ממתינים לסיוע בזמן שהפוליטיקאים מתקוטטים. הדד ליין לאישור הסיוע – עד היום בחצות.

נקודת המחלוקת – הרפובליקאים רוצים פתאום להגביל את סמכויות הפד (עכשיו נזכרתם?). העזרה המוניטרית של הפד הצילה את הכלכלה ואת השווקים, אבל ללא עזרה פיסקאלית הכלכלה לא תוכל להתניע מחדש. ביום רביעי נערכה הישיבה האחרונה של הפד לשנת 2020. בפד העלו את תחזית הצמיחה ב-2020 ל-4.2% והורידו את תחזית האבטלה ל-5%. במילים אחרות, אפילו בפד יש אווירה אופטימית ותחושה של ריבאונד בכלכלה ב-2020.

מדד מנהלי הרכש (PMI) שמהווה את נייר הלקמוס של הכלכלה, מצביע על התרחבות ברורה גם בשירותים וגם בתעשייה (שני המדדים מעל 55 נקודות כאשר מדד מעל 50 נקודות מצביע על התרחבות). במקביל, כדי להרגיע את המשקיעים, הפד מתחייב כי ימשיך לרכוש אגרות חוב בהיקף של 120 מיליארד דולר לפחות כל חודש, עד שהשוק יגיע לתעסוקה מלאה ויציבות מחירים.

שני היעדים הללו, לטענת ג'רום פאואל יו"ר הפד, יבטיחו כי המדיניות המוניטרית תמשיך לספק תמיכה חזקה למשק עד להשלמת ההתאוששות. במידה שהכלכלה תתאושש מהר מדי, האבטלה תרד בחדות והאינפלציה תעלה ביותר מ2% לזמן ממושך, הפד יהיה בבעיה מאחר שלא יוכל להצדיק את המשך התמיכה המוניטרית בשווקים.

הבנק הפדרלי בארה"בצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

במקרה של התאוששות איטית, תמיד אפשר לקנות עוד נכסים פיננסיים ולהרוויח זמן. התרחיש הטוב ביותר הינו התרחיש של "כלכלת זהבה ושלושת הדובים" – GOLDILOCKS ECONOMY, כלכלה שאינה קרה מדי ואינה חמה מדי (כמו הדייסה  בסיפור של זהבה). כלומר, צמיחה סבירה, אבטלה נמוכה ואינפלציה בשליטה.

בתרחיש חיובי, עלולה להיות נקודה מאוד עדינה במהלך 2021 שבה הכלכלה עלולה להתחמם יתר על המידה, בזמן שהפד ממשיך עם המדיניות המוניטרית המרחיבה. במצב כזה שבו הכלכלה מתחממת מהר, התשואות לטווח ארוך עלולות לעלות באופן ניכר ואז הפד יהיה מובל על ידי השווקים ועלול לאבד שליטה. נזכיר כי גם בתהליך ירידת הריבית הפד הובל על ידי השוק, התשואות קרסו ללא סיבה נראית לעין והריבית אחריהן. הפעם עלול להתרחש תהליך הפוך. במצב כזה מהסיפור על זהבה ושלושת הדובים, נישאר בעיקר עם שלושת הדובים.

הטיעון המרכזי של המשקיעים הוא שהפד לא יעלה ריבית בטווח הנראה לעין, וכל תמחור הנכסים נשען על ההנחה הזו. אבל מה קורה אם הפד נאלץ להעלות ריבית בעל כורחו? זה נראה כרגע תרחיש דמיוני עם הסתברות נמוכה, אבל התרחיש הזה קיים וצריך להיות מודעים אליו בהמשך.

כבר עכשיו הנתונים הכלכליים מפתיעים לטובה, אפילו בישראל. אם היו אומרים לכם שהכלכלה העולמית קרסה, שיש מיתון עולמי, אבטלה דו ספרתית, שכמעט ואין טיסות, ענף המלונאות מושבת, אין מסעדות, חברות ענק עברו לעבוד מהבית, שבמשך חודשים שלמים לא התקיימו לימודים באופן סביר, שאין תקציב ובחירות רביעיות בפתח (בכלל לא בטוח), מה הייתם מצפים שיקרה לצמיחה בישראל?

ובכן, המשק הישראלי התכווץ בשיעור של 2.8% בלבד בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020. איך קרה הנס הזה? בעיקר בזכות יצוא של שירותי היי-טק. זה כמובן מאוד מעודד, אבל מחדד את העובדה שיש פה מעמד בינוני-גבוה שמגזרים מסויימים בו כלל לא נפגעו מהמשבר ואף הרוויחו ממנו, ומנגד סקטורים ומגזרים שלמים שמדממים ומשוועים לעזרה.

אבל נחזור לשווקים – שלל החיסונים שוטף את שווקי המניות בגל של אופוריה ובפרט את שוק ההנפקות הרותח. בינתיים כולם משחקים את המשחק, שוק המניות עלה בציפייה לחיסון ולכאורה מציאתו אמורה להיות כבר מגולמת במחירי המניות. אבל עם מציאת החיסון, שוק המניות המשיך בכוח האינרציה. מצד שני, כל ניסיון לנחש מתי יגיעו הירידות עלול לעלות ביוקר. אי אפשר לתזמן את שוק המניות. גם אם מתחילה להתפתח בועה בחלקים מסויימים שלו, היא עלולה  להתפוצץ בעוד שבוע או בעוד שלוש שנים.

אבל שנת 2020 נתנה למשקיעים שתי מתנות – חודש מארס נתן להם את האפשרות לבדוק אם התיק שלהם נמצא ברמת הסיכון המתאימה, וההתאוששות שבאה בהמשך לימדה את המשקיעים (שוב) שמכירת נכסים בשיא המשבר פוגעת בתשואה שעשויה להתקבל בידי מי שמתמיד בטווח הארוך.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker