הפער הטראגי בין תרומת ההיי-טק לכלכלה לבין תרומתו לשוק המניות

מתחילת השנה קיים פער אדיר בין מדד ת"א 35, שירד בכ-12%, לבין מדד ת"א 90, שעלה בכ-13%. גם ב-2019 מדד ת"א 90 הציג תשואה עודפת (של כ-25%) לעומת מדד ת"א 35

ניר אומיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד וויקס בתל אביב
משרד וויקס בתל אביבצילום: © Baz Ratner / Reuters/רוי/

"העולם הוא מקום הרבה יותר מוזר ממה שנוכל להעלות על הדעת" (אלברט איינשטיין)

שיא במספר המאושפזים ושיא מתים ליום בודד נקבעו בשבוע החולף בארה"ב, במקביל לשבירת שיאים במדדי המניות. גם החשש מהפרת ההנחיות בחג ההודיה לא מעניין את המשקיעים, שמביטים קדימה ליום שאחרי.

החיסון הוא עובדה מוגמרת מבחינתם והאירוע הסתיים, אפילו הסקטורים החבוטים (תעופה, מלונאות, אנרגיה ועוד) החלו להתאושש באחרונה, אם כי בניגוד למדדים המובילים הם רחוקים מאוד משיא כל הזמנים, לא תמיד שלא בצדק. אבל המשקיעים קבלו חיזוקים חיוביים נוספים השבוע: טראמפ אישר את העברת הממשל על פי הפרוטוקולים, גם אם הוא ממשיך לטעון לאי סדרים, מה שמקטין עוד יותר את חוסר הוודאות. ואם כל זה לא מספיק, ביידן שולף את פרופ' ג'נט ילן מהנפטלין וממנה אותה לשרת אוצר.

ילן, שזכתה להיות הנגידה הראשונה, תיכנס להיסטוריה גם כשרת האוצר הראשונה של ארה"ב. לראש המודיעין הלאומי ממנה ביידן לראשונה אישה (אבריל היינס), והן מצטרפות כמובן לבחירה המצוינת של ביידן בקמלה האריס. יש משהו מאוד מעודד ומרענן בבחירות של ביידן, ובעיקר בשילוב נשים בתפקידי מפתח, מה שעשוי להעיד על האמונה שלו בחברה בריאה ושוויונית יותר עם יתרונות עצומים של שילוב נשים בהנהגה.

ג'נט ילןצילום: Susan Walsh / אי־פי

אבל בחזרה לילן - ילן נתפשת כמחזיקה בדעות יוניות, הן מוניטרית והן פיסקלית. בזמן כהונתה כנגידה נזהרה מאוד (שלא לומר נזהרה מדי) להעלות ריבית. מבחינה פיסקלית מיוחסים לה התבטאויות שלפיהן הממשל צריך להוציא יותר כסף במשבר הנוכחי גם במחיר הגדלת החוב - במלים אחרות, מבחינת המשקיעים מדובר בבחירה טובה מאוד.

נותר לקוות כי ילן תפעל גם בכיוון של הפחתת אי השוויון שמתעצם והולך - ולא רק לטובת שוקי המניות.

"היהדות הוכיחה שהאינטלקט הוא הנשק הטוב ביותר הקיים בהיסטוריה" (אלברט אינשטיין)

בזמן שמדינת ישראל נתפשת כמעצמה טכנולוגית, מדד ת"א 125 נמצא בירידה של כ-5% מתחילת השנה, לעומת עלייה של כ-10% במדד המניות העולמי. 

ת"א 125

חברות ההיי-טק אכן מהוות את הקטר של הכלכלה הישראלית, אבל המשקל שלהן במדדים קטן יחסית, בזמן שמשקל מניות הטכנולוגיה במדד S&P500 זינק ל-28%.

בולטות בהיעדרן חברות כמו צ'ק פוינט, פאלו אלטו, מארוול, וויקס, פייבר, סולאראדג', מלאנוקס שנמחקה מהמסחר (ובינתיים נרכשה) ועוד רבות וטובות. אפשר כמובן להאשים את היעדר התקציב, החשש מהורדת דירוג, חוסר ודאות פוליטית וניהול לא נכון של המשבר. כל אלו נכונים ובוודאי לא מסייעים, אלא שהפיגור של המדדים בישראל לעומת המדדים בארה"ב נמשך כבר שנים ארוכות.

בסופו של דבר מדובר בעיקר בהשפעה של הסקטורים השונים על המדד. בעבר היה זה סקטור הפארמה שפיגר, והשנה לא רק שבולט בהיעדרו סקטור הטכנולוגיה - בולטים בירידות סקטור הבנקים והנדל"ן, שלהם משקל דומיננטי במדד ת"א 35.

ת"א 35

למעשה, מתחילת השנה קיים פער אדיר בין מדד ת"א 35, שירד בכ-12%, לבין מדד ת"א 90, שעלה בכ-13%. גם ב-2019 מדד ת"א 90 הציג תשואה עודפת (של כ-25%) לעומת מדד ת"א 35. אפילו נתוני הצמיחה לרבעון השלישי מדגישים את הפער העצום (והטראגי) בין תרומת חברות הטכנולוגיה לכלכלה לבין תרומתן הזעומה לשוק המניות המקומי.

ת"א 90

נתוני הצמיחה בישראל ברבעון השלישי הפתיעו מאוד (לטובה) את הכלכלנים, עם צמיחה של 38% ביחס לרבעון קודם, וחשוב מכך - ירידה מתונה של 1.4% בלבד לעומת הרבעון השלישי אשתקד. הצריכה הפרטית אמנם ירדה בכ-10% לעומת הרבעון השלישי של 2019, אבל "יצוא שירותים אחרים" זינק ב-13.3%. במלים אחרות, בזמן שהכלכלה מקרטעת, יצוא חברות ההיי-טק זינק ו"הציל" את הנתונים.

בשורה התחתונה – ההתכווצות התוצר בישראל ב-2020 תהיה נמוכה מ-4%, הרבה יותר טוב מהתחזיות האפוקליפטיות, ויחסית ל"משבר של פעם במאה שנה" מדובר בנתון בהחלט סביר, והסיבה לכך נעוצה בעובדה שמקור המשבר אקסוגני, הירידה מהירה אבל גם ההתאוששות.

מה כל זה אומר? אם הכלכלה אכן תתאושש וכל הביקושים הכבושים ישתחררו כמו קפיץ מתוח, לא רק שנראה צמיחה חיובית במצטבר ב-2021-2020 אלא שלראשונה מזה שנים אולי נזכה לראות ניצנים של אינפלציה. למרבה האירוניה, התאוששות מהירה מדי עשויה לפגוע גם בשוק האג"ח וגם בשוק המניות, אבל את הסיכון צריך למדוד למרחקים ארוכים, או כפי שאמר אינשטיין: "רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע".

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker