סין נהפכה ליצואנית סדרתית של משברים, דו"ח התעסוקה בארה"ב מאכזב - אך בישראל עסקים כרגיל

הריטואל שבו הממשל האמריקאי כמעט מגיע לחדלות פירעון חוזר על עצמו כל שנה-שנתיים. תמיד נמצא פתרון בדקה ה-90, ומנהיגי הסנאט מגיעים להסכמה. כך קרה גם הפעם. אך למרות אנחת הרווחה שהורגשה השבוע, משוואת הסיכון/סיכוי עדיין לא מאוזנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה אוורגרנדצילום: TYRONE SIU/רויטרס
ניר אומיד

"כשהיא כתובה בסינית, המילה משבר מורכבת משני סימנים, אחד מסמל משבר ואחד מסמל הזדמנות" (ג'ון פ. קנדי)

למרות הנטייה הברורה (והנכונה) לראות בכל משבר הזדמנות, ועל אף שגם משבר  הקורונה סיפק אינספור הזדמנויות, נראה שבאחרונה סין נהפכה ליצואנית סדרתית של משברים. זה התחיל בקורונה, המשיך בהתערבות גסה של הממשלה בחברות הטכנולוגיה והחינוך, בנפילה של ענקית הנדל"ן אוורגרנד, וכעת משבר אנרגיה חמור בשל מחסור בפחם (והתנתקות היבוא מאוסטרליה) - הצרות מסין מגיעות בצרורות.

אבל השבוע החולף הפיח לכאורה תקווה בלב המשקיעים. הריטואל שבו הממשל האמריקאי כמעט מגיע לחדלות פירעון בשל חוסר הבהירות לגבי העלאת תקרת החוב חוזר על עצמו כל שנה-שנתיים. תמיד נמצא פתרון בדקה ה-90, ומנהיגי הסנאט מגיעים להסכמה. כך קרה גם הפעם, אחרי שג'נט ילן הזהירה ממיתון ואסון לכלכלה. על אף שלא מדובר בהפתעה, העלאת תקרת החוב הצילה את שוק המניות בשבוע החולף, ואיום אחד הוסר מהפרק (עד דצמבר).

ואז הגיעה בשורה חיובית נוספת - דיווחים על פגישה צפויה בין ביידן לנשיא סין. הפגישה אמנם תהיה וירטואלית, אבל העליות החדות במניות הסיניות כתוצאה מההודעה על הפגישה היו אמיתיות לחלוטין. אלא שהירידות שקדמו לכך היו כה חדות, שממעוף הציפור מדובר לפי שעה בתיקון קל בלבד. אפילו מכיוון רוסיה הגיעו חדשות טובות, כשפוטין הגדיל את יצוא הגז לאירופה והרגיע מעט את הזינוק במחירים.

ג'ו ביידן כסגן נשיא ארה"ב ונשיא סין שי ג'ינפינג בוושינגטון, ב-2015צילום: PAUL J. RICHARDS - AFP

האם הדרך סלולה להמשך הראלי בשוק המניות? משבר תקרת החוב היה צפוי, וגם הפתרון הזמני שלו, ולכן חסר משמעות. גם שיחת זום בין מנהיגי סין וארה"ב לא עתידה לפתור את שלל המשברים בסין. הפגישה הווירטואלית לא תפתור את משבר האנרגיה בסין, לא תסייע לצמיחה הנמוכה ולא לענף הנדל"ן. בסופו של דבר, נותרנו עם מרבית האיומים הקודמים, לרבות אינפלציה גבוהה בארה"ב (וגם באירופה) ועליית תשואות חדה באג"ח ממשלת ארה"ב.

האמת היא שהחדשות הטובות של השבוע עודדו את המשקיעים בצורה כזו שהתשואות עלו לרמה של 1.61%, ואפילו דו"ח התעסוקה החלש שפורסם ביום שישי (194 אלף משרות בלבד נוספו לשוק העבודה האמריקאי בספטמבר) לא הרתיע את מוכרי איגרות החוב, משום שכולם מבינים שמדובר בדו"ח חסר משמעות - שוק העבודה משתפר כשהאבטלה יורדת לרמה של 4.8% בלבד. זה אמנם לא 3.5% של לפני הקורונה, אבל גם לא 15% של שיא הקורונה.

לצד זאת, לחצי השכר נמשכים (עלייה של 4.6% בשכר הממוצע שנה אחורה), וסביר מאוד כי הפד יתחיל "לקפל" את הסיוע שלו לשוק האג"ח כבר בחודש הבא, וגם בנק ישראל הודיע כצפוי כי תוכנית רכישת איגרות החוב תגיע לסיומה.

מה הלאה? למרות אנחת הרווחה שהורגשה השבוע, משוואת הסיכון/סיכוי בשוק המניות עדיין לא מאוזנת. משבר האנרגיה בסין הגיע בעיתוי אומלל, הפגיעה בייצור החשמל הביאה לשיתוק חלק מהייצור ולפגיעה מחודשת בשרשרת האספקה. בתרחיש המרכזי, התשואות תמשכנה לזחול כלפי מעלה. זה לא חייב להביא למפולת בשוק המניות, אבל זה יגביר את התנודתיות.

מתחם של אוורגרנדצילום: STR - AFP

ומבלי ששמנו לב, עונת הדו"חות בארה"ב כבר נפתחה, כש-20 חברות דיווחו על תוצאותיהן לרבעון השלישי של 2021, וכ-20 נוספות תפרסמנה דו"חות בשבוע הקרוב, כולל חלק מהבנקים הגדולים. רגישות המשקיעים לפספוס כלפי מטה בדו"חות תהיה הפעם גבוהה במיוחד.

ומה אצלנו? בישראל מרבית הנתונים ממשיכים לתמוך בשוק המניות המקומי, המשקיעים הזרים חזרו להתעניין, הצמיחה הצפויה השנה (על פי בנק ישראל ) עלתה ל-7%, האינפלציה נמוכה יחסית לעולם, לא תהיה בהילות להעלות את הריבית, בנק ישראל מקפל את ההתערבות שלו בשוק האג"ח בקלות (התקפלות דלוקס), ובין השורות ניתן להבין כי גם ההתערבות שלו בשוק המט"ח לא תהיה דרמטית. למעשה, השקל החזק מיתן את האינפלציה ועשה לבנק ישראל חיים קלים.

האפשרות לביטול איגרות החוב המיועדות לקרנות הפנסיה עשוי לתמוך גם בשוק האג"ח וגם בשוק המניות. הסיכונים מגיעים רק מעבר לים, והמבחן הגדול יהיה עם התחלת הקיפול של הפד כבר בחודש הבא. אבל המשקיעים כבר יודעים, אם הקיפול הזה לא יצליח והשווקים ירדו בחזקה, התוכנית הבאה של הפד תהיה הקיפול של הקיפול.

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker