אוקטובר אמנם נפתח ברגל ימין, אבל השקעה לפי חודשי השנה היא כמו עבודת אלילים

מרוב התעסקות בחודש קלנדרי כזה או אחר, בחיפוש אחר הטון בנאום של ג'רום פאואל, או אחר איזו מילה שהושמטה מפרוטוקול הריבית האחרון של הפד המשקיעים, שוכחים לעתים את הדבר החשוב ביותר – ההשקעה בשוק המניות הופכת את המשקיעים לשותפים בחברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדד S&P500 סגר את ספטמבר בירידה של כ-5%, אבל לאור ההתרחשויות, מדובר בירידה בהחלט סבירהקרדיט: בלומברג

"אם העסק מראה ביצועים טובים, המניה בסופו של דבר תלך אחריו" (וורן באפט)

כל התנאים התקיימו לקראת "הסערה המושלמת": התשואות ל-10 שנים זינקו ל-1.54%; האינפלציה בארה"ב יצאה לפי שעה משליטה (עוד לפני הזינוק האחרון במחירי האנרגיה); האינפלציה באירופה בשיא של 13 שנה; הרגולטור בסין נהפך מ"הפיל שבחדר" לפיל משתולל בחנות חרסינה, ואפילו הגיע הטריגר שיצית את הלהבות – אוונגרד, יזמית הנדל"ן השלישית בגדלה בסין, עומדת בפני קריסה; ואם כל זה לא מספיק, שוב עלה נושא תקרת החוב בארה"ב, תוכנית התשתיות של ביידן מתעכבת והפד מתכנן לצמצם בקרוב את רכישות האג"ח.

פעם (רק לפני כמה שנים) השווקים התנדנדו בחוזקה בגלל החוב של יוון. היום, כשסין עוברת טלטלה בקנה מידה היסטורי, המשקיעים יחסית אדישים. זה נכון שמדד S&P500 סגר את ספטמבר בירידה של כ-5%, אבל לאור ההתרחשויות ולאור שבירת השיאים לפני כן, מדובר בירידה בהחלט סבירה, מה גם שאוקטובר נפתח ברגל ימין, כשחברת מרק הפיחה תקווה חדשה בלב המשקיעים עם תרופה אפשרית לקורונה.

מדד S&P500

מרק שפכה מים צוננים על האש שניצתה בשווקים, אבל חלק מהמשקיעים חוששים כבר מהתנודתיות האופיינית של אוקטובר. האם באוקטובר יימשך התיקון מטה שהחל בספטמבר? סטטיסטית, הרבעון הרביעי אמור להיות חיובי, אבל זה לא עזר למי שהשקיע באוקטובר 1929 או באוקטובר 1987. בכלל, השקעה לפי חודשי השנה דומה יותר לעבודת אלילים מאשר להשקעה מושכלת.

אז מה עושים? על אף שיכלת הניבוי בטווח הקצר והבינוני היא אפסית, דבר אחד בטוח - הסיכון בשווקים עלה, יותר מדי סימני שאלה מרחפים באוויר ומשוואת הסיכוי/סיכון לא בדיוק מאוזנת. מצד שני, קשה מאוד לתזמן יציאה משוק המניות ועוד יותר קשה לתזמן חזרה אליו. בשורה התחתונה, השקעה בשוק המניות היא לא השקעה בינארית, ואת ההחלטה להגדיל/להקטין את אחוז המניות צריך לקבל בהקשר הרחב של טווח השקעה, סיכון, יכולת נפשית לספוג הפסדים וכו'.

אבל חשוב מכך, מרוב התעסקות בחודש קלנדרי כזה או אחר, בחיפוש אחר הטון בנאום של ג'רום פאואל, או אחר איזו מילה שהושמטה מפרוטוקול הריבית האחרון של הפד המשקיעים, שוכחים לעתים את הדבר החשוב ביותר – ההשקעה בשוק המניות הופכת את המשקיעים לשותפים בחברות. בכמה הקלקות עכבר אפשר להפוך לשותפים בחברות הטובות ביותר בעולם, החברות עם ההנהלות הטובות ביותר, עם הנתונים הכלכליים הטובים ביותר ועם העתיד הוורוד ביותר, וזה הקסם האמיתי של שוק המניות.

התרופה של מרק לקורונהצילום: Merck & Co,Inc. / AFP

"בישראל יש מספר מוחות לא פרופוציונלי יחסית  לאוכלוסייה" (וורן באפט)  

הציטוט הזה של באפט מ-2010 רלוונטי יותר מתמיד. הזינוק של 15.4% בצמיחה ברבעון השני מיוחס בין היתר ליצוא שירותי היי-טק, שזינק בכ-25%. זה לא יהיה מוגזם לומר שקטר ההיי-טק הציל את כלכלת ישראל במשבר האחרון, ובנוסף סייע לשקל חזק, שמהווה בלם חשוב ללחצים אינפלציוניים.

כמובן שלא הכל ורוד - העודף הגדול בחשבון השוטף ממשיך להתקיים, הפערים החברתיים זינקו וימשיכו לזנק ולחצי השכר גולשים כבר למעסיקים שאין להם קשר לטכנולוגיה. באופן נדיר, ישראל הפכה לאי של יציבות גם בשוקי ההון, ואחרי פיגור רב לעומת מדד המניות העולמי בעשור האחרון, מדד ת"א 125 הוא אחד המדדים המובילים בעולם מתחילת השנה, עם עלייה של 18.6%. למעשה, בספטמבר, כשמדד המניות העולמי התממש בכ-4%, מדד ת"א 125 עלה ב-2.26%.

מדד ת"א 125

גם בשוק האג"ח התנודתיות נמוכה הרבה יותר, ועליית/ירידת תשואות בארה"ב משפיעה באופן חלקי בלבד. חלק גדול מזה מיוחס לרשת הביטחון שפרש בנק ישראל, שככל הנראה תגיע לסיומה ביום חמישי הקרוב לאחר שמילאה את תפקידה בהצלחה, אבל המשקיעים יודעים שבמשבר הבא היא תיפרש שוב.

דולר-שקל

בזמן שבעולם, באופן נדיר, הדולר מתחזק יחד עם מחירי הסחורות, השקל החזק בישראל יאפשר לבנק ישראל להיות בין האחרונים שיבצע הידוק מוניטרי. גם העובדה הזו עשויה לתמוך בשוק המניות בישראל. למעשה, הסיכון הגדול ביותר לשוק המניות המקומי מגיע מחוץ לישראל – צמיחה נמוכה והשתוללות הרגולטור בסין ואינפלציה גבוהה בארה"ב ואירופה, מה שעלול להביא לאובדן שליטה של הבנקים המרכזיים. התרופה של מרק, אם אכן תאושר לפני סוף השנה, עשויה להעלות מחדש את תחזיות הצמיחה אולם מנגד, התשלום יגיע שוב בצד של האינפלציה.

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker