האינפלציה בדרך? העיקר שקאתי ווד מרוצה

אדישותו של הפד כלפי האינפלציה היא לא פחות ממדהימה (על אף הרצון כביכול להפחית את רכישות איגרות החוב בסוף השנה) ואחרי הפוגה של שנתיים, סוגיית תקרת החוב בארה"ב חוזרת במלא עוזה. אבל בעולמה של גורו ההשקעות קתי ווד — זה הזמן להגביר את קצב ההשקעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 טוב לראות אשה בעמדה שלה, אבל המשקיעים צריכים לפעול על פי המלצותיה? קאתי ווד

"אם ההיסטוריה היא כל מה שיש במשחק, האנשים העשירים ביותר היו הספרנים" (וורן באפט)

בשבועיים האחרונים החלו ניבעים סדקים קלים בשוק המניות האמריקאי. וריאנט דלתא הוא רק תירוץ, שכן אם המשקיעים היו חוששים מחזרה של הנגיף והשבתת הכלכלה, היינו רואים נהירה לשוק איגרות החוב הממשלתי וירידה בתשואות, אלא שהתשואות החלו לטפס מעט כלפי מעלה ומשפל של 1.18% בתחילת אוגוסט, התשואות ל־10 שנים הגיעו בסוף השבוע לרמה של 1.35%. עדיין לא דרמה, אבל הדרמה עשויה להגיע בהמשך.

אדישותו של הבנק המרכזי האמריקאי כלפי האינפלציה, היא לא פחות ממדהימה (על אף הרצון כביכול להפחית את רכישות איגרות החוב בסוף השנה). ההיסטוריה תשפוט אם מדובר בהימור גאוני של ג'רום פאואל או שאנו עדים לתאונה בהילוך אטי ומשבר בלתי נמנע. בכל מקרה, תרחיש שבו האינפלציה יוצאת משליטה לאורך זמן, כבר לא נראה בלתי־סביר.

גם לחצי השכר נמשכים ביתר שאת: על פי משרד העבודה האמריקאי, היחס בין מספר המובטלים לבין מספר המשרות הפנויות ירד משיא של 5:1 לפני שנה, לשפל של 0.8 בסוף חודש יולי, שפל של כל הזמנים, כאשר מספר המשרות הפנויות זינק ל-10.9 מיליון; נתוני התעסוקה המאכזבים של חודש אוגוסט (235 אלף משרות חדשות בלבד) הן החדשות של אתמול, ולא מבשרים דבר על ההמשך. לעומת זאת, ביום שישי פורסם מדד המחירים הסיטונאיים שקפץ ב-0.7% לאחר עלייה של 1% בחודש יולי ואחוז נוסף בחודש יוני. מדובר בעלייה מצטברת של -8.3% בשנה החולפת, הנתון הגבוה ביותר מאז החל המדד להתפרסם.

ביום שלישי בשעה 8:30 יפורסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט, והציפייה היא לעלייה של כ-0.5%. המשקיעים יגיבו במקרה של נתון מפתיע: מדד גבוה יותר עשוי לפגוע גם בשוק המניות וגם בשוק האג"ח ויסמן שוב כי הפד מתחיל לאבד שליטה; מנגד, הפתעה כלפי מטה או מדד בהתאם לצפי, עשויים להרגיע מעט את המשקיעים. 

אובמה וביידן ב-2016. משבר תקרת החוב נפתר בדקה ה-90צילום: אי־פי

ואם כל זה לא מספיק, אחרי הפוגה של שנתיים, שוב חוזרת סוגיית תקרת החוב בארה"ב. תקרת החוב של הממשל עומדת על 22 טריליון דולר, ג'נט ילן שרת האוצר, הבהירה בשבוע שעבר כי ללא העלאת תקרת החוב, לממשלת ארה"ב ייגמר הכסף בחודש אוקטובר והממשל יושבת, " ארצות הברית של אמריקה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בפעם הראשונה בהיסטוריה שלנו",  אמרה. האמת היא שללא גלגול החוב ארצות הברית של אמריקה לא יכולה לעמוד בהתחייבויות שלה כבר היום, אבל  אם נשפוט על פי ההיסטוריה, תקרת החוב שימשה תמיד בת ערובה קבועה ביחסים המתוחים שבין הדמוקרטים לרפובליקאים, והמשברים נפתרו בדרך כלל בדקה ה-90. עם זאת, ככל שהדד ליין מתקרב, כן גובר הלחץ בשווקים, ובצדק: ב-2011 המאבק על תקרת החוב בין ממשל אובמה לרפובליקאים, הביא בפעם הראשונה בהיסטוריה להפחתת דירוג האג"ח של ממשלת ארה"ב על ידי סוכנות P&S.

בשורה התחתונה – סביר מאוד שהנושא ייפתר שוב בדקה ה-90, אבל עם הרבה לחצים משני הצדדים.

"רוב האנשים מתעניינים במניות כשכל השאר מתעניינים בהן. הזמן להתחיל להתעניין, הוא כשאף אחד לא מתעניין" (וורן באפט)

על פי האמירה הזו של באפט, זה הזמן לכאורה לממש רווחים בשוק המניות.  ויש עוד  משפט מפורסם, ומשעשע, בשוק ההון — שכשהספר שלך או נהג המונית שואלים אותך על השקעה במניות, דע שזה הזמן למכור. אלא שהספר ונהג המונית כבר בסיבוב שלישי על מניית טסלה או גוגל או אפל...

שנת 2021 שינתה כל כללי האצבע: כמות הכספים שנכנסה לשוק המניות כל כך גדולה (שיא של כל הזמנים ), שהרבה מאוד נורות אזהרה נשרפו והתבררו כאיתותי שווא ויסודות התמחור התערערו לחלוטין. זה לא שמכפיל 30 הוא ה-20 החדש, אלא שעשרות מיליארדי דולרים זורמים לשוקי המניות בלי קשר להערכות שווי או מכפילים. מלבד משקיעי הפורומים, שהפכו לשחקן חדש ומשמעותי מאוד, חלק מהציבור הרחב שינה טעמים ורואה בשוק המניות אפיק השקעה נטול סיכון כמעט.

וישנה כמובן גורו ההשקעות החדשה, קאתי ווד, מנהלת קרן ארק (ARKK), שטוענת שמעולם לא היינו כה רחוקים ממצב של בועה, וכי המשקיע הממוצע לא מבין עד כמה פורות הולכות להיות השנים הקרובות בשוק המניות, כשאנו נכנסים למצב של צמיחה מעריכית. קשה להתווכח עם העובדה שחלק מהחברות שבהן ווד משקיעה הולכות לשנות את האנושות לנצח ולהוות חלק בלתי נפרד מהעתיד של כולנו. יש גם משהו מרענן בתפיסת העולם שלה, ובעובדה שווד הפכה לגורו בענף שרובו נשלט על ידי גברים, אבל השאלה כמובן היא כמה את.ה מוכן.ה לשלם היום על התזרים העתידי של חלק מחברות הטכנולוגיה, שלא לדבר על הרווחים העתידיים.

בשורה התחתונה – האירוע היחיד שנראה שעלול לעצור את החגיגה בשווקים הוא אבדן שליטה של הפד. תהיה נקודה שבה הפד לא יוכל להכיל את האינפלציה, והנקודה הזו עלולה להיות כואבת, מה עשויים להיות הסימנים המקדימים? אם בשלב כלשהוא התשואות ל-10 שנים יתחילו לטפס לכיוון ה-2%,  זה עשוי להיות סימן מובהק לאובדן שליטה של הפד ולכך שהמשקיעים מסמנים לו שהוא טועה במדיניות שלו. במקרה כזה שוקי המניות עלולים לחוות במימוש בריא.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker