התפקיד הפסיכולוגי של הפד יכול לעלות ביוקר

במשבר הנוכחי, רכש הפד יותר איגרות חוב במשך שנתיים מאשר רכש במשך שבע שנים במשבר הקודם. הגיע הזמן לגלול את חבלי ההצלה: מעולם לא נכנס כל כך הרבה כסף לשוק המניות בתקופה קצרה כל כך, וכידוע "מה שבא בקלות, באותה הקלות ייעלם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים מקוונת באפריל
ניר אומיד
ניר אומיד

"אני לא מודאג מהגירעון, הוא גדול מספיק לדאוג לעצמו" (רונלד רייגן)

המשקיעים חיכו במתח מדומה לנאומו של ג'רום פאואל בפסגת הנגידים שנערכה (שוב) בזום, כדי שיו"ר הפד יחזור שוב על אותם דברים וירגיע שוב את המשקיעים. פאואל, כמובן, לא חידש דבר, ותיבל את הנאום בהתניות הרגילות: אם שוק התעסוקה ימשיך להשתפר, הפד שרוכש כל חודש איגרות חוב בסכום של 120 מיליארד דולר (80 מיליארד באג"ח ממשלתי ו-40 מיליארד באג"ח קונצרני) עתיד לצמצם את הרכישות בסוף השנה, אם (ושוב התניה, בסיפא) הכלכלה תמשיך להתאושש. 

במלים אחרות, ג'רום פאואל הולך על ביצים — הוא יודע שהכלכלה הריאלית חיה ובועטת והוא חושש בעיקר מתגובת המשקיעים. הפד אמור לדאוג ליעד אינפלציה ולשוק העבודה. יעד האינפלציה נחצה בריצה ושוק העבודה משמש עתה את הפד כבן ערובה, כדי לדאוג למשקיעי האג"ח ומשקיעי המניות, מה שמחזק את הגישה שלפיה יש לפד תפקיד נוסף והוא דאגה לתחושת העושר של הציבור. זהו גורם פסיכולוגי שבהחלט מניע את הכלכלה, אלא שהוא גם מגביר בעקיפין את אי־השוויון — השכבות החלשות לא רק שלא נהנות מהגאות בשווקים, הן הראשונות לסבול מעליית מחירי מוצרים ושירותים. למרות שהנאום של פאואל לחלוטין לא היה מפתיע, מדדי המניות הגיבו בעליות נאות. המשקיעים הבינו כבר מזמן כי  מה שהיה הוא שיהיה, מה שנעשה הוא שיעשה, ואין כל חדש תחת השמש. 

אז בכמה גדל בכלל מאזן הפד בכל התקופה הזו? כדי לקבל קנה מידה, נחזור ל-2008. כתוצאה מהמשבר ב-2008, גדל מאזנו של הפד מ־870 מיליארד דולר, באוגוסט 2007, ל-4.5 טריליון דולר בתחילת 2015. מתחילת אוקטובר 2017 ועד לאוגוסט 2019, הפד מנסה לחזור למאזן נורמלי, מוכר איגרות חוב והמאזן שלו יורד ל-3.8 טריליון דולר. הנורמליזציה הזו מחזיקה מעמד עד ספטמבר 2019. מאז ועד היום (בדיוק שנתיים) מאזן הפד גדל ב-4.5 טריליון דולר, ועומד כיום על 8.33 טריליון. 

סצינות מהבורסה בעת משבר 2008. מפצים על הגירעוןצילום: AP

במלים אחרות, במשבר הנוכחי, הפד רכש במשך שנתיים יותר איגרות חוב מאשר הוא רכש במשך שבע שנים במשבר הקודם. הגירעון בשנת התקציב הנוכחית יעמוד על שלושה טריליון דולר, בדומה לשנת 2020. את החובות העצומים ישלמו כמובן הדורות הבאים, אבל בינתיים תחושת העושר, שיעור החיסכון שהתעצם והרצון לפצות על תקופה המגיפה, גורמים לצרכן האמריקאי להמשיך לצרוך בכל הכוח, מכל הבא ליד וכמעט בכל מחיר, מה שמעלה את דרישות השכר, את תשומות החברות את האינפלציה וחוזר חלילה.

"הוריתי שיעירו אותי במקרה של משבר לאומי, בכל זמן, אפילו אם אני בישיבת קבינט" (רונלד רייגן)

כולם מדברים על העלייה באינפלציה, לחצי השכר, העלייה בתשומות, הירידה בתשואות האג"ח, השיאים בשווקי המניות והנזילות העצומה שמחפשת אחר תשואה, אבל ב-2021 קרה דבר מדהים נוסף: חלק מהציבור האמריקאי (וגם חלק מסוים מהציבור הישראלי) שינה את טעמי הסיכון שלו בבת אחת. וכך, שוק המניות נתפס בעיני חלק מהציבור כנטול סיכון כמעט, העליות החדות והעובדה שהשווקים לא מצליחים להתממש יותר מיומיים רצופים רק מחזקות את התחושה הזו, וגם מנהלי השקעות, שמבינים שמדובר בתחילתה של בועה, לא מעזים למכור מניות ולתזמן.

כדי להבין עד כמה המצב חריג, צריך להסתכל בכמות הכספים שנכנסת לקרנות המנייתיות. מדובר בקצב שנתי של מעל טריליון דולר! עדיין לא השתכנעתם? מדובר בסכום שגדול מהסכום המצרפי שנכנס לקרנות המנייתיות ב-20 השנים האחרונות! מעולם לא נכנס כל כך הרבה כסף לשוק המניות בתקופה  קצרה כל כך.

האופטימים יגידו לכם, שהקצב הזה עשוי להימשך, וכי מדובר בשינוי טעמים פרמננטי, ולכן שוק המניות יתקשה לרדת. הפסימיים יגידו כי מדובר בחרב פיפיות, ושאם בכל זאת יופיעו (שוב) ברבור שחור ומשבר קולוסלי בכלכלה העולמית, כמות הכסף שתצא משוק המניות והעדר הקונים יביאו ל"אם כל המפולות". מי צודק? האמת כמובן נמצאת באמצע. כמות הכספים שנכנסים לשווקי המניות היא בהחלט אסטרונומיות וסביר שתמשך גם אם לא באותו קצב, אבל אופי המשקיעים בהחלט עלול לפעול לרעת שוק המניות בשעת משבר, מה שנכנס במהירות עלול לצאת באותה מהירות ומה שבא בקלות באותה הקלות ייעלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker