הטוב בזמנים, הרע בזמנים: מפחדים מהתמוטטות אבל ממשיכים לחגוג

אם כולם יודעים ששוקי המניות תלויים על בלימה, ועליית הריבית יכולה להביא למימוש דרמטי, למה אף אחד לא מוכר? ככה זה בעולם שבו תקווה וייאוש שווים בעוצמתם, שבו הפד מעלה את ההימור ושבו (כמעט) כולם רוצים לסחוט את הלימון עד הסוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחם טליבאן ברחובות קאבול. נסיגה מבישה

היה זה הטוב בזמנים, היה זה הרע בזמנים, היה זה עידן החוכמה, היה זה עידן הטיפשות, היה זה תור האמונה, היה זה תור הספקנות; היו אלה ימים של אור, היו אלה ימים אפלים; היה זה אביב התקווה, היה זה חורפו של ייאוש; הכול היה אפשרי, דבר לא היה אפשרי" (צ'ארלס דיקנס, "בין שתי ערים").

הציטוט האלמוֹתִי, מפסקת הפתיחה של "בין שתי ערים", ספרו של צ'ראלס דיקנס, עשוי להתאים באופן מדויק לשוקי ההון של 2021: היה זה הטוב בזמנים  — עבור מנפיקי המניות שקבלו שוויים שמעולם לא חלמו עליהם, עבור מנפיקי איגרות החוב הקונצרניות, שחלקן נסחרות בתשואה של אג"ח ממשלתי של לפני המשבר, ועבור מנפיקי אג"ח זבל  שמצליחים לגלגל חובות שלעולם לא יוחזרו. היה זה הרע בזמנים — עבור משקיעי איגרות החוב באירופה, שמקבעים תשואה שלילית לשנים רבות בפרט בקרנות הפנסיה, ועבור הילדים של כולנו, שישלמו יום אחד על כל הגירעונות העצומים של הממשלות, שממשיכות לדחות את הקץ. 

היה זה עידן החוכמה — כשחברות הטכנולוגיה זוכות לעדנה שלא ידעו שנים. היה זה עידן הטיפשות   — כשבחלק מהמקרים הפער בשווי הריאלי של החברות מתנתק מערך המניות שלהן (לעתים בשני הכיוונים). היה זה תור האמונה — של המשקיעים שמאמינים לפד כי האינפלציה שמשתוללת בארה"ב, היא זמנית בלבד, למרות שהיא נובעת משורה של גורמים כולל לחצי שכר חזקים. היה זה תור הספקנות  — כשהפד מפרסם את הפרוטוקולים שלו ביום רביעי, מהם עולה כי רוב חבריו תומכים בצמצום הרכישות כבר השנה, אבל התשואות בכלל יורדות, כי אף אחד לא מאמין שהפד יכול לסגת מהמדיניות המרחיבה שלו.

הכל היה אפשרי  — התשואות ל-10 שנים עומדות על 1.25% בזמן שהאינפלציה עולה ל-5.4%. היו אלה ימים של אור — כשהעולם מתחיל להתחסן ולצאת מהמשבר, מה שנותן תקווה לגבי יכולתן של חברות התרופות להתמודד עם משברים גם בעתיד. היו אלה ימים אפלים  — כשארה"ב יוצאת בצורה מבישה מאפגניסטן ופוגעת בכושר ההרתעה שלה. היה זה אביב התקווה — כשנראה שהחיסון השלישי מתחיל להשפיע (לפחות בישראל), ואיום הסגר על עשרות אלפי עסקים הוסר לפי שעה. היה זה חורפו של ייאוש — כשכולנו מבינים שהעולם לא יחזור בקרוב לימים של לפני המגיפה והיא תהווה חלק בלתי נפרד מחיינו.

צ'ארלס דיקנס. תחתית הייאוש, פסגת התקווהצילום: ערן וולקובסקי

הכל היה אפשרי — אין ערך לשום תחזית בטווח הקצר. שוקי המניות יכולים להתממש בחדות מחר בפתיחת המסחר או לחילופין להתנפח לממדים של הבועה הגדולה בכל הזמנים. דבר לא היה אפשרי — כשהשבוע האחרון הוכיח שהפד לא יכול לסגת במילימטר מהמדיניות שלו בלי לרסק את השווקים, השווקים רועדים והפד שולח מסר מרגיע בחסות וריאנט דלתא: אם הווריאנט יפגע בהתאוששות הכלכלית, הבנק ידחה שוב את צמצום רכישות האג"ח.

"בבקשה אדוני, אני רוצה עוד קצת"  (צ'ארלס דיקנס, "אוליבר טוויסט")

חיילים טורקים עוצרים פליטים אפגניים, 21 באוגוסטצילום: Emrah Gurel/אי־פי

אם כולם יודעים ששוקי המניות תלויים על בלימה, ותהליך עליית הריבית יכול להביא למימוש דרמטי, אז למה אף אחד לא מוכר? כולם כמעט ממשיכים לשחק את המשחק ורוצים לסחוט את הלימון עד הסוף.  כל מי שניסה לתזמן מכירה של מניות נכווה בשנים האחרונות, ואם לא נכווה במכירה, נכווה בחזרה/אי חזרה לשוק.

המשקיעים מבינים שהפד לא באמת יכול לסגת מהמדיניות המרחיבה שלו, ולכן לכאורה אין חשש שזו תסתיים. בנוסף, הררי נזילות רק ממתינים למימוש בשוק המניות ולכן מקשים על מימוש כזה להגיע בכלל, אז שוקי המניות יעלו לנצח?

מובן שלא, ככל שהפד מושך זמן כן הוא מגדיל את ההימור, ותהיה נקודה שבה הוא ייאלץ לשנות את המדיניות בעל כורחו. זה יכול להגיע מכיוון האינפלציה, בעוד כמה מדדים גבוהים (בנוסף לשיבוש בהיצע יש לחצי שכר חזקים),  מכיוון של עליית תשואות פתאומית או מכל ברבור שחור אחר. ככל שהפד מתמהמה, כן תהיה הנפילה כואבת ויותר וחזקה יותר, אבל כרגע המשקיעים רוצים רק עוד קצת, עוד כמה טיפות מהלימון.

גם סין ממשיכה להפוך מיקירת המשקיעים למלכת הסיכונים, כאשר הרגולטור מסרב להרפות מחברות הטכנולוגיה, גם בשבוע האחרון, מדובר בסיכון/סיכון גבוה מאוד, אם הרגולטור ימשיך בדרך הזו, שוק המניות הסיני לא יצליח להתאושש (במקרה הטוב), ומצד שני אם הרגולטור יבצע פניית פרסה (וכרגע זה בהחלט לא קורה), מדובר בתמחור אטרקטיבי שכמותו לא ראינו שנים.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker