הדילמה של משקיעי האג"ח והמניות - והטיפ החשוב של באפט

משקיעי האג"ח צריכים להחליט אם להאמין לפד. לעומתם, משקיעי המניות נמצאים בדילמה מסובכת הרבה יותר. השנה וחצי האחרונות הבהירו היטב לכל משקיע מה החסינות הנפשית שלו בפני מפולת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפט

"שלוש המילים המסוכנות ביותר בעולם ההשקעות הן: הפעם זה שונה". ג'ון טמפלטון

משקיעי איגרות החוב בארה"ב נקרעים בין נתוני הגל הרביעי ובריחה מנכסי סיכון, תוך פסימיות גוברת של משקי הבית (ירידה חדה במדד האמון הצרכני),  גורמים שאמורים להוריד את התשואות, לבין נתונים כלכליים כבדי משקל שאמורים להטיס את התשואות ל-10 שנים לכיוון של 2% ומעלה - אינפלציה של 5.4% ( שנה אחורה), ירידה חדה בשיעור האבטלה, עלייה במדד מנהלי הרכש בשירותים (64.1 בחודש יולי), ועוד.

בינתיים, בדרך ל-2% התשואות הגיעו ל-1.77%, ירדו ל-1.2% ונעצרו בסוף השבוע ב-1.28%. נראה שהמשקיעים קונים בינתיים את הגירסה של הפד כי מדובר באינפלציה זמנית וכי הפעם מדובר במצב שונה – מצב שבו הריבית אפסית לאורך זמן בזמן שהאינפלציה שוברת שיא של 13 שנים, כלומר ריבית ריאלית שלילית שלא ראינו עשרות שנים.

בתרחיש המרכזי, לפני שהפד יעלה ריבית הוא יצמצם את רכישות האג"ח שלו בהדרגה, ככל הנראה כבר בסוף 2021, בכפוף כמובן לנתוני התחלואה והאינפלציה. בשורה התחתונה היציאה מהמשבר יוצרת שיבושי ביקוש והיצע שהכלכלה העולמית טרם חוותה. זאת הסיבה לכך שיכולת החיזוי לגבי משך האינפלציה הינו אפסי.

מעבר לנתונים הכלכליים היבשים של ביקוש והיצע, עצם החזרה של האינפלציה למרכז הבמה הכלכלית גורם ליצרני מוצרים ושירותים לנסות ולהעלות מחירי. לכן גם אם מדובר בתופעה זמנית שהשיא שלה מאחורינו, עליות המחירים לא יפסקו בבת אחת אלא ימשיכו לאורך זמן. במצב הזה, התשואות לא יוכלו להחזיק מעמד ב-1.28%.

מה קורה בישראל? בחודש מארס 2020 בנק ישראל השיק תוכנית לרכישת 35 מיליארד שקל באג"ח ממשלתי. בחודש אוקטובר הורחבה התוכנית ל-85 מיליארד שקל, ובחודש יולי בנק ישראל החליט לרכוש 15 מיליארד שקל באג"ח קונצרני בדירוג A- ומעלה (ללא אג"ח של חבורת זרות).

בניגוד לקשיים האוביקטיביים שבנק ישראל חווה בתחום המט"ח, התוכניות שלו לרכישת אג"ח ממשלתי וקונצרני נחלו הצלחה מסחררת. התשואות ירדו במהירות ואיפשרו לחברות למחזר חוב, תוך הגדלת הסחירות שהיתה חסרה בזמן שהציבור פודה עשרות מיליארדי שקלים מקרנות הנאמנות.

הרבה ביקורת נכתבה על בנק ישראל ש"מציל את הטייקונים", אלא שבנק ישראל הציל את הציבור מהפסדי עתק שנגרמו בעיקר בשל חוסר נזילות. "העזרה לטייקונים" לכאורה היא רק מוצר הלוואי. מה קרה מאז? הרבה מיליארדים עברו בשוק ההנפקות, ולמעשה הביטחון שבנק ישראל נסך במשקיעים הביא לירידת תשואות חדה מדי ולקריסת המרווחים. צריך להיות מטורף לא להנפיק ברמת המרווחים כיום. מה גם שחלק מהחברות מגייסות באג"ח צמוד, מתוך הנחה שהאינפלציה אכן זמנית ולא מתקרבת למה שקורה בארה"ב (גם בזכות השקל החזק).

נכון להיום בנק ישראל רכש 71 מיליארד שקל באג"ח ממשלתי (84% מהתוכנית). סביר מאוד שלא תושק תוכנית נוספת. הסיבה לכך היא שאג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים נסחר בתשואה של 1% בלבד.

כמה בנק ישראל רכש באג"ח קונצרני? 3.5 מיליארד שקל בלבד. למעשה מדצמבר 2020 הבנק הפסיק לרכוש אג"ח קונצרני וטוב שכך. זה היתרון של בנקים מרכזיים. לפעמים מספיקה רשת ביטחון ולא צריך לקנות בפועל את כל הסכום שתוכנן.

"אני משקיע במניה במחשבה שממחר יסגרו את הבורסה ל-10 שנים". וורן באפט

אם משקיעי האג"ח עוד לא הצליחו להחליט אם תשואה של 1.28% זאת הזדמנות לקנייה היסטרית לפני שהעולם קורס לתשואת אפסיות, או בועת מחירים לפני שהפד מעלה ריבית כדי לדכא את האינפלציה, משקיעי המניות נמצאים בדילמה מסובכת הרבה יותר. ברור לכולם שחלק לא קטן משוק המניות נשען על ריבית אפסית. חלק אחר שלו נסחר במחירים מנופחים. בנוסף, הכלכלה העולמית לא תעמוד בפני סגרים נוספים - על כל המשתמע מכך.

וול סטריטצילום: KENA BETANCUR / AFP

מצד שני, עומדת להסתיים עונת דו"חות טובה והנתונים הכלכליים מצביעים בבירור על המשך התאוששות. גם הנזילות הגבוהה תומכת בהמשך זרימת כספים לשווקי המניות ומקשה על השווקים להתממש. אז מי צודק? השנה וחצי האחרונות הוכיחו (שוב) שקשה מאוד לתזמן יציאה משוק המניות או חזרה אליו בזמן.

השנה וחצי האחרונות הבהירו היטב לכל משקיע מה החסינות הנפשית שלו בפני מפולת. לא כל מימוש בשוק המניות שווה מפולת, אבל גם אם תגיע כזאת יהיו הזדמנויות אחרות. השווקים היום מהירים מאוד, גם בנפילות וגם בתיקונים. כפי שרמז באפט, ההשקעה במניות היא לטווח הארוך. 10 שנים מהיום סביר מאוד להניח שמדדי המניות יהיו גבוהים יותר, גם אם נעבור כמה משברים בדרך.

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker