כשהמוסיקה נפסקת: צבא משקיעי רובין הוד, היכונו לקרב חייכם!

עדיף להיות חכם ולא לתזמן את השוק, מאשר להיות צודק ולהביט מהצד במחירי המניות המתנפחים. בקצב הזה, מכפילי המכירות עלולים להגיע לממדים מפלצתיים לפני פיצוץ הבועה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'ארלס פרינס באוקטובר 2003. המוסיקה נפסקה

"הדבר הטוב ביותר לגבי העתיד הוא שהוא מגיע רק במינון של יום אחד בכל פעם" (אברהם לינקולן)

נראה שחוסר היכולת לתזמן את השווקים ולחזות את העתיד בשוק המניות מוכיח את עצמו פעם אחר פעם ורק מחמיר. ביום שני החלו המדדים לרדת בחדות יחסית, כולל ירידה של כ-3% במדד ת"א 125. כל ירידה כזו, יוצרת תחושה בקרב משקיעי הערך שהנה מתחיל המימוש הגדול במניות הצמיחה, אלא שביום שלישי המימוש כבר הסתיים  – מדד הנאסד"ק סגר את השבוע בעלייה של כ-3%! צבא משקיעי רובין הוד יצא מ"יער שרווד" לבוש בירוק וקנה ביום שלישי מכל הבא ליד, כל ירידה קלה נראית לסוחרי הפורומים כהזדמנות לקנות מניות בזול.

התופעה הזו מאלצת חלק מהמשקיעים הוותיקים והמנוסים ליישר קו: עדיף להיות חכם ולא לתזמן את השוק, מאשר להיות צודק ולהביט מהצד במחירי המניות המתנפחים. בקצב הזה, המכפילים עלולים להגיע לממדים מפלצתיים לפני פיצוץ הבועה, מכפילי מכירות כמובן, על מכפילי רווח כבר לא מדברים. כל נתון שמתפרסם מפורש לטובה – וריאנט דלתא מתגבר – הבנקים המרכזיים ימשיכו לתמוך בכלכלה, נתוני המשרות מאכזבים? הריבית לא תעלה עוד שנתיים

"כל עוד המוזיקה מתנגנת, אתה צריך לקום ולרקוד, אנחנו עוד רוקדים" (צ'ארלס פרינס)

נראה שהסיכוי היחיד למימוש משמעותי בשוק המניות עשוי להגיע ממכירות מאסיביות של גופים מוסדיים, כנגד הרכישות של המשקיעים הקמעוניים. במקרה כזה המשקיעים הקמעוניים עלולים למצוא את עצמם כרוכשים היחידים בשוק יורד, וזה כמובן עלול להפוך אותם למוכרים בהמשך. מתי זה יקרה? אף אחד באמת לא יודע, זה יכול לקרות מחר בפתיחת המסחר או עוד שנתיים, אבל כל עוד המוסיקה נמשכת המשקיעים רוקדים.

אפליקציות השקעה, ומדיה חברתית. היכונו לזמנים קשים צילום: Lifestyle / Getty Images / iStoc

בעשרה ביולי, 2007, אמר מנכ"ל סיטי גרופ, צ'ארלס פרינס, את המשפט הידוע לשמצה, שעשוי להתאים היטב לתקופה הנוכחית: "כשהמוסיקה תפסק, מבחינת נזילות, הדברים יהיו מורכבים, אבל כל עוד המוסיקה מתנגנת, אתה צריך לקום ולרקוד, אנחנו עדיין רוקדים". ההמשך ידוע, המוסיקה נפסקה, וכבר ב-2008 הדברים הפכו מורכבים מאוד (עד כדי מפולת...). בינתיים, העובדה שכל ירידה קלה מביאה איתה קונים אגרסיביים מחזקת מאוד את ביטחונם של משקיעי המניות אבל נראה שמשוואת הסיכון/סיכוי מתערערת לנוכח נתוני המקרו.

מעולם לא היה קיים פער כל כך גדול בין האינפלציה בפועל בארה"ב (5.3%) לבין הריבית הנומינלית; התשואה באיגרות החוב ל-10 שנים ירדה ל-1.28% בלבד (וזו נורת אזהרה כשלעצמה) אל מול אינפלציה של 5.3%, עוד פער שלא ראינו בעשרות השנים האחרונות. צריך להבין שעם כל הכבוד לאדישות של הפד, ולמנטרה שלו שמדובר באינפלציה זמנית, עליות המחירים נרשמות כמעט בכל סעיפי המדד. ביום רביעי תתקיים ישיבה נוספת של הפד שבה יוחלט (שוב) לא להחליט ולהתפלל שהאינפלציה תדעך. 

בתרחיש החיובי – האינפלציה אכן תחנוק מעט את הכלכלה, מה שיביא להפחתת ביקושים ולמדדים נמוכים יותר עד לקצב אינפלציה סביר ובריא שיאפשר צמיחה לאורך זמן. בתרחיש כזה, שוק המניות עשוי לצלוח את המהמורות שבדרך. בתרחיש השלילי – האינפלציה ממשיכה להרים ראש בחודשים הקרובים (גם תוכנית התשתיות של ביידן תתרום לאינפלציה), החברות לא מצליחות לגלגל את עליית המחירים ועליית השכר לצרכנים והרווחיות נפגעת. במצב קיצון הפד ייאלץ לבצע שינוי חד במדיניות שלו.

בשורה התחתונה – אחרי עשור ללא אינפלציה, האינפלציה הולכת לחרוץ את גורל השווקים לשבט או לחסד. גם מי שאוהב לשבת על הגדר ומחזיק בכסף מזומן נמצא בלחץ ( ובצדק)  בשל שחיקה של כח הקנייה מה שמעלה בחדות את מחירי הנדל"ן בארה"ב (וישראל) לשיאים חדשים.

בינתיים ממשיכה עונת הדו"חות בארה"ב ו-120 חברות כבר פרסמו את דו"חותיהן לרבעון השני של 2021. העונה החלה ברגל ימין, כאשר הרוב המוחלט של החברות (90% כמעט) מכות את התחזיות בשורת הרווח. בהחלט מדובר בנתון מעודד.  השבוע הקרוב הולך להיות קריטי כאשר יפורסמו דו|חותיהן של 180 חברות נוספות (בין היתר דוחות של מיקרוסופט, אפל, גוגל, פייסבוקאמזון טסלה)  ויהיה אפשר להתחיל להבין לאן נושבת הרוח.

_

ניר אומיד

ניר אומיד | השורה התחתונה

מנכ"ל ובעלים של חברת גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ. בעל ניסיון של שלושים שנה בשוק ההון בישראל, בניהול וייעוץ לעשרות גופים מוסדיים מובילים, ומלווה ועדות השקעה/כספים של עיריות, קיבוצים, חברות ממשלתיות פרטיות וציבוריות בניהול ההשקעות הפיננסיות. גלובל ואליו ניהול השקעות היא בעלת רישיון ניהול וייעוץ מטעם הרשות לני"ע.

לניר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ת"א, חובב בישול, צילום וטיולים. מטרת הבלוג היא להציג זווית שונה ומקורית על שוקי ההון בארץ ובעולם.

גילוי נאות: אין בכתוב משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע והאמור בבלוג  אינו מהווה תחליף ליעוץ/שיווק השקעות  ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker