המהלך ההיסטורי של קליפורניה בקרב על המים

בדצמבר השיקה בורסת שיקגו את מדד NQH20, שעוקב אחרי העלות של המים בקליפורניה, שנקבעת על ידי עסקות זכאות למים מחמישה שווקים שונים של מים במדינה מוכת הבצורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפות ענק בקליפורניה ב-2020
שריפות ענק בקליפורניה ב-2020צילום: BRITTANY HOSEA-SMALL / AFP

היום (22 במארס) מציין העולם את יום המים הבינלאומי. מים, כמו אוויר לנשימה או קרקע לגדול ולגדל עליה, הם משאב טבעי, שמן הסתם אין בלעדיהם חיים. 

הנה סיפור קטן שממחיש את בעיית המים העולמית והוא מגיע דווקא מאחד האזורים המתקדמים בעולם - החוף המערבי של ארה"ב. בשנים האחרונות חווה קליפורניה שורה של שנות בצורת קשות. רק ב-2016 יותר מ-100 מיליון עצים מתו במדינה, ויבולי חקלאות בשווי מיליארדי דולרים אבדו.

בתקופה זו, חקלאים מרחבי קליפורניה היו תקועים בין הפטיש לסדן: הם נזקקו להרבה מים עבור הגידולים שלהם, אך מחיר המים היה גבוה מאוד ולא יציב בשל הבצורת והצורך לשאוב מי תהום בהיקף נרחב - שיקרים משמעותית ממים עיליים.

גם השנה, אחרי שקליפורניה חוותה חורף רווי גשמים ושלג, באזורים מסוימים במדינה עדיין מתמודדים עם בצורת. מדובר בבעיה חוזרת עבור החקלאים המקומיים, במיוחד אלה שבדרום קליפורניה, שמתמודדים עם מדינה יבשה מלכתחילה, שנהפכת ליבשה עוד יותר כתוצאה משינוי האקלים. 

לאור זאת, כדי לענות על הצורך הרב במים בקרב חקלאים בתקופות בצורת יבשות, הוחלט בדצמבר 2020 לבצע מהלך היסטורי. לראשונה, איפשרה הבורסה בשיקגו - מפעילת בורסת האופציות והחוזים הגדולה בעולם CME Group -  למשקיעים לסחור במים כסחורה בשוק המניות. המדד, העוקב אחר מחירי המים בקליפורניה, נקרא מדד NQH20.

צילום: AP

כדי להוציא לפועל את המהלך, CME שיתפה פעולה גם עם WestWater Research, חברת ייעוץ המייצרת את נתוני התמחור המשמשים את שוק המים, ועם נאסד"ק. על פי חברות אלה, המהלך יעזור לחקלאים ולצרכנים גדולים אחרים בדרום קליפורניה לקבל ודאות גדולה יותר בנוגע למחירי המים בתקופות יבשות, ויוכל לסייע במיתון בעיית מחסור המים במדינה.  

בעבר, מדינת קליפורניה חילקה את אספקת המים שלה באמצעות "זכויות מים". כלומר, מי שהחזיק בזכויות אלה במקום מסוים יכול היה לשאוב מים מהאדמה ומהמאגרים של המדינה. כך, מחוזות עם עודף של אספקת מים, יכלו למכור את זכויות המים שלהם למחוזות אחרים הזקוקים לכך. אבל מה קורה בשנות בצורת כשהמים לחקלאות מתייקרים?

היזמים של המהלך מקווים שהוא יביא עמו יותר שקיפות במחירים לשוק המים של המדינה, על ידי יצירת חוזים עתידיים, שעליהם ישלמו הצרכנים. כמו כן, המהלך החדש יאפשר למחוזות המשלמים עבור תוספת מים בשנה יבשה, ליצור הסכמים עתידיים בין קונים ומוכרים, ולסחור במים במחיר קבוע מראש ובזמן מסוים. כך נוכל למעשה להגיע לניהול משק מקיים הרבה יותר.

בשונה מישראל, בארה"ב שוק המים הוא פרטי. זה התחיל במתיישבים שחצו את אמריקה בכרכרות לעבר המערב הלא נודע, שקיבלו בעבר מהמדינה המתהווה את זכות המים על הקרקע שאליה הגיעו ראשונים. ומאז ועד היום זכויות המים רשומים על שמם. 

הסחר במים יאפשר לחקלאים "החדשים", אלה שלא נדדו על רכושם וטפם למערב לפני 150 שנה, לקנות מים לשימוש עתידי במחיר קבוע ושפוי. 

בורסת שיקגוצילום: אי־אף־פי

לדברי הגופים המפעילים את המדד, השקעה ומסחר בשוק המים של המדינה לא ישנו את כמות המים הזמינה בקליפורניה או את מחירם, וכי שוק החוזים העתידיים לא ישבש את ההגנות שכבר קיימות כדי להבטיח שעסקות מים בפועל נעשות באחריות. 

אז איך זה מתקדם עד עכשיו? ובכן, המסחר במים לא היה פעיל במיוחד מאז הקמתו: מדד NQH20 מחושב ומופץ פעם בשבוע לאחר סגירת העסקים ביום רביעי, ומייצג את כל הנתונים עד סוף השבוע הקודם. כמו כן, הוא מייצג את הממוצע המשוקלל בנפח של מחירי מים ומציג את רמת התמחור הנוכחית של מים בקליפורניה שנקבעת על ידי עסקות זכאות למים מחמישה שווקי שונים של מים. בתחילת דצמבר, ראשית פתיחת הסחר במים, המדד נסחר ב- 254 נקודות, וכיום הוא מגיע ל-529.58 נקודות. 

לצד המיזם החדש, הסחר בקליפורניה נשאר עדיין חלק קטן מהשוק - 4%. מתוך נתח זה, רק חלק ייסחר באמצעות חוזים בבורסה. שעת המבחן האמיתית תהיה כשנתקדם לקראת שנת בצורת נוספת. אם המודל ייראה כמוצלח - צפויות מדיניות נוספות להצטרף למיזם כמו אריזונה, וושינגטון וקולורדו

שדה תירס בארה"בצילום: BLOOMBERG NEWS
נטע ליפמן

נטע ליפמן | מאדום לירוק

ד"ר נטע ליפמן התחילה את דרכה בתנועה הסביבתית כמדריכה בחברה להגנת הטבע ומחבקת עצים, עברה בכנסת כיועצת פרלמנטרית בנושאים סביבתיים וכיום מנהלת את האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה.

בעלת תואר שני בחוג למדע המדינה ודוקטורט מאוניברסיטת תל אביב בנושא צדק סביבתי. מאמינה בכוחם של המדע, של הטכנולוגיה ושל ההיגיון לשנות את המציאות ולשפר את העולם, אבל יודעת שזה יקרה רק אם הידע הזה יגיע בדרך המתאימה למקבלי ההחלטות, לשחקנים המרכזיים בזירה הכלכלית ולציבור הרחב.

למידע נוסף: זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker