רכשו את פרוטרום ולכו לישון בשקט, לילה טוב - מיכל אלשיך - הבלוג של מיכל אלשיך - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רכשו את פרוטרום ולכו לישון בשקט, לילה טוב

פרוטרום הודיעה לאחרונה על הרכישה הגדולה בתולדותיה, בסך של כ-130 מ' דולר

11תגובות

שיא כל השיאים – פרוטרום סוגרת מיליארד דולר של רכישות:

פרוטרום הודיעה לאחרונה על הרכישה הגדולה בתולדותיה, בסך של כ-130 מ' דולר. הרכישה הינה של מלוא השליטה בחברות הטעמים SAGEMA האוסטרית ו- Wiberg הגרמנית - שתיהן מקבוצתWiberg  שהינה בעלת פעילות גלובלית בתחום הטעמים, בעיקר בתחום ה-SAVORY, טעמים שאינם מתוקים. 

שאטרסטוק
כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

רכישה זו מצטרפת ל-12 רכישות קודמות במהלך 2015, בסכום של כ-210 מ' דולר, וכן לסה"כ רכישות בסכום של מיליארד דולר מאז שנת 2000. שוויה של פרוטרום הנוכחי הוא 2.9 מיליארד דולר כך שמדובר בהיקף משמעותי!

להלן סכומי הרכישות שפרוטרום ביצעה מאז שנת 2001 (במיליוני דולרים):

גרף עמודות הסכום שהוציאה פרוטרום על רכישות לאורך השנים

כפי שניתן לראות בגרף, בשנת 2015 ביצעה פרוטרום רכישות בסכום מהותי ביחס לעבר, ולהערכתנו הקצב המואץ ימשך גם בשנים הבאות. 

מיזוג חברות כביכול מעלה את הסיכון, אז למה פרוטרום רוכשת?

בתחום הטעמים, בו פרוטרום פועלת, חסמי הכניסה העיקריים כוללים השגת לקוחות חדשים. מכיון שתמצית הטעם מהווה רק כ-1%-2% מהעלות הכוללת של המוצרים, ומנגד חשיבות הטעם הינה מכרעת, לקוחות נוטים לא להחליף את ספקי הטעמים. כלומר – התחרות אינה מבוססת מחיר.

אפקט זה מביא מחד ליציבות מול לקוחות קיימים אך מנגד מקשה מאוד על השגת לקוחות חדשים....
לכן – על מנת לזכות בלקוחות חדשים, חברות בתחום הטעמים רוכשות חברות אחרות. 

פרוטרום היא לא היחידה שרוכשת, אלא מנגנון הרכישות מאפיין את כלל הענף. יחד עם זאת, לעומת המתחרות שלה, פרוטרום רוכשת בסכומים אבסולוטיים (כוללים) הרבה יותר גבוהים מדי שנה. כשמתחשבים בגודלה של פרוטרום, או יותר נכון, בקוטן שלה לעומת מתחרות (מבחינת שווי והיקף פעילות), אפשר להגיד בפה מלא שהיא אפילו רוכשת "המון" לעומת אחרות.

אז מה עוד מעניין ברכישה חוץ מהשגת לקוחות חדשים? הרי זה לא שהרכישות הן בחינם...

לאחר ביצוע רכישות פרוטרום נהנית לרוב מצמיחה גבוהה בזכות CROSS-SELLING, משמע – מכירת מוצרים קיימים של פרוטרום ללקוחות החדשים, אלו של החברה הנרכשת, ומנגד מכירת מוצריה החדשים של החברה הנרכשת ללקוחותיה הקיימים של פרוטרום. 

בנוסף, הרכישות תורמות גם להעלאת הרווחיות, בזכות סינרגיות הכוללות צמצום מצבת העובדים בחברה הנרכשת, חיבור ואיחוד מפעלים וכדומה. בנוסף יש לזכור כי כוח הקניה של פרוטרום גבוה בהרבה מזה שיש לחברות הנרכשות, ולכן מיידית לאחר הרכישה פרוטרום יכולה לעלות את הרווחיות של החברה הנרכשת על ידי דחיקת הספקים שלהן או החלפתם. ואם כל זה לא מספיק, אז שכחנו לומר גם שפרוטרום עומלת בימים אלו על פלטפורמת רכש גלובלית, כמו שיש לנסטלה לדוגמא, שתשמש את כל החברה ותביא לקיטון בעלות הרכש.

לחברות הקטנות שפרוטרום רוכשת בוודאי שאין יכולות כאלו.. והכל בסוף מתבטא בשורה התחתונה, ברווח. 

נהנית כפליים - גם רוכשת בזול, וגם במימון זול....


פרוטרום רוכשת חברות בתמחור זול ביחס לזה בו היא נסחרת. כך לדוגמא הרכישה האחרונה של פרוטרום  נעשתה לפי מכפילEV/EBITDA  של כ-6.8 (הערכה שלי), מכפיל נמוך משמעותית ביחס לזה שבו פרוטרום נסחרת ל-2016 (כ-14). פרוטרום מממנת את רכישותיה מהתזרים השוטף ומהלוואות בריבית נמוכה מאוד. 
סביבת הריבית הנוכחית והעובדה שעדיין יש מאות חברות בשוק שניתן לרכוש, ימשיכו לתמוך באסטרטגיית הרכישות של החברה (כאשר גם עלייה של רבע אחוז בריבית לא באמת תשנה משהו לפרוטרום...).

זה נהנה וזה לא חסר – או למה יש מוכרים אם העסק כזה טוב? 

מרבית הרכישות הן של מפעלים קטנים ובינוניים שהגיעו למיצוי ואינם יכולים בתשתית הנוכחית לעלות את ערך החברה, כפי שיכולה פרוטרום עם הגודל, הידע, כוח הקניה ומגוון המוצרים שלה. החברות הנרכשות לא יכולות להגיע לרווחיות שפרוטרום יכולה להניב, לעמוד בתקנות רגולטוריות ובחדשנות טכנולוגית (לדוג' מעבר למוצרים טבעיים) ולכן הן מתומחרות באופן נמוך יותר ביחס לפרוטרום. כאשר פרוטרום רוכשת אותן, עבורן מדובר באחלה אקזיט. מי יכול להבין את המצב טוב יותר מאיתנו, אזרחי ה- STARTUP NATION 

הכל מתנקז בסוף לתוצאות ופרוטרום העלתה לאחרונה יעדים 

בעקבות קצב רכישות גבוה מהצפי, פרוטרום העלתה לאחרונה את יעד המכירות שלה ל-2020, מכ-1.5 מיליארד דולר לכ-2 מיליארד דולר! במקביל, החברה השאירה את יעד הרווחיות – הגעה לשיעור EBITDA בעסקי הליבה (טעמים וחו"ג) של מעל ל-22% ב-2020 (ביחס לצפי ל-21.5% ב-2015). 

להלן גרף המתאר את התפתחות החברה ויעדיה החדשים: 

גרף עמודות המתאר את הרווחיות של החברה לאורך השנים
מקור: מצגת חברת פרוטרום לדצמבר 2015

בשורה התחתונה – רכשו את פרוטרום, לכו לישון ותנו לה לעשות את הרכש בשבילכם. ומי יודע, אולי יום אחד מישהו יבוא לרכוש גם אתכם

לאור קצב רכישות גבוה מהצפי, במחירים נוחים ובמימון זול, אני ממליצה על פרוטרום בקנייה, במחיר יעד של 200 ₪ למניה. 
מעבר לפעילות הקיימת צריך לקחת בחשבון, שבגלל שהענף מתאפיין ברכישות ומיזוגים ופרוטרום הולכת ומתרחבת, ייתכן כי בעתיד מתחרה אחר ירכוש את פרוטרום וכמובן שזה יהיה בפרמיה. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גילי גולנדר

המיזם שהחל כקטלוג אופנה והפך לעורך תמונות במובייל

גילי גולנדר שילבה את אהבתה לאופנה ולמחשבים - ובנתה, יחד עם שותפיה בבזארט, כלי לעריכת תמונות במובייל ■ הצמיחה המהירה של המיזם, היא הסיבה שגילי גולנדר, אחת משתי המראיינות ב"סטארטאפיסטיות", עוזבת לטובת הפרק הבא בסיפור ההצלחה של המיזם שלה

כתבות שאולי פיספסתם

*#