הזבל שהים פלט נהפך לאוצר בגלריה, ועכשיו היצירות מחפשות בית חדש

פרידה מהאמן אורי אליעז, פסל וצייר

מיטל כץ
מיטל כץ
אורי אליעז
אורי אליעזצילום: הדס אלדר
מיטל כץ
מיטל כץ

את הטור השבוע אני מקדישה לאמן אורי אליעז, שהלך לעולמו ב-16 בדצמבר 2020. אל אורי התוודעתי לפני כשנתיים, כשהיה בן 87, בעקבות פנייה של בחור שלא הכרתי. "אני חבר קרוב של אמן מיוחד במינו, אבל הוא מבוגר מאוד וחולה ומתקשה למכור ונמצא במצב לא פשוט, אולי תוכלי לעזור?" שאל אותי.

לא ידעתי אז אם ובמה אוכל לעזור, אבל לא יכולתי להישאר אדישה לבקשה, ונסעתי לפגוש את אורי ויצירותיו. הגעתי לבניין ישן מאוד בדרום תל אביב. כשנפתחה בפני הדלת גיליתי אוצר, ולא פחות מזה בית מלאכה וגלריה רחבת ידיים, שבה היו חבויים מאות פסלים שבנה אורי בכישרון רב, מזבל שהים פלט. בקומה נוספת נמצאו מאות ציורים מרשימים, אבל בהיעדר רוכשים הם שכבו שם כאבן שאין לה הופכין.

אורי סיפר לי שחלה ושהוא מתקשה לעמוד יציב או ללכת, אבל מוחו צלול. הוא התקשה לשלם שכירות לבית המלאכה שלו. לא יכולתי להתעלם מהמצוקה הקשה שלו אז עשיתי מה שאני יודעת לעשות, וביחד עם הצלמת הדס אלדר, הלכנו לתעד את האומן.

התיעוד התפשט ברשתות החברתיות, וכתוצאה מכך יצרנו לאורי 3 ימי מכירה מרוכזים, שבהם התנדבתי לטפל בכל הפניות. בנוסף,העברנו סיור בבית המלאה, כדי לייצר לו את החשיפה והחיבוק שלהם הוא נזקק.

אורי הוא בנו של המתרגם והמשורר רפאל אליעז. הוא גדל אל תוך האמנות, התאהב ברעיון וכבר כילד קטן נהג לצייר בכישרון רב. כשרפאל אביו היה בן 24 נשא לאישה את פולה (לבית כהנא). הזוג התגורר ברמת-גן, ושנתיים לאחר מכן נולד אורי, בנם הבכור. שמו של רפאל אליעז היה כרוך באירוע טרגי שהסעיר את המדינה בראשית שנות השישים. צעירה בשם עליזה פאנו הועמדה לדין בפני בית המשפט המחוזי בחיפה ב-1961 באשמת רצח אשתו של רפאל, פולה - אמו של אורי, בכך שהכניסה רעל לכוס מיץ שמזגה לה. במשפט התברר כי הנאשמת היתה המאהבת של רפאל, והרצח בוצע מתוך קנאה. אסון נוסף שפקד את משפחת אליעז היה מותו של אחיו הצעיר של אורי, אמנון, שנפל ב-1982 במלחמת לבנון הראשונה.

אורי העריץ את אביו, וככל שבגר התמקצע בתחומי אמנות מגוונים. בתיכון למד ציור באהרון אבני - מייסדו של מכון אבני לאמנות ועיצוב בתל אביב. ב-1947, בהיותו נער, החל אליעז ללמוד ציור בבצלאל. בהמשך מלחמת העצמאות הצטרף אורי לגרעין נח"ל, שנשלח לסייע בהגנה ובתפעול של הקיבוצים בית אלפא ועברון. שנים ארוכות עבד אורי כרועה צאן, יערן וחקלאי, והדבר ניכר באופן בולט ביצירתו. בשנות השישים עבר לחיפה, שם עסק באיור ספרי ילדים ובעיצוב תפאורות בתיאטרון חיפה.

ב-1968 נפצע אורי בשירות מילואים ברמת הגולן, ולאחר התקרית לא יכול היה לשוב לעבוד בתיאטרון. לאחר תקופת שיקום ארוכה, עבר להתגורר ביפו העתיקה ויצא לדרכו כאמן עצמאי באופן מלא. עד סוף שנות השבעים הציג אורי את יצירותיו ועבודותיו נרכשו על ידי אספנים ומוזיאונים בארץ ובחו"ל.

נסיבות חיים לא פשוטות הביאו לכך שהפסיק להציג את האמנות שלו, אבל עדיין המשיך ליצור באינטנסיביות, ולעתים היה עובד על כמה ציורים או פסלים במקביל. במשך שנים ארוכות, בהליכותיו לאורך הים, היה עובר אורי ליד המזבלה הישנה שהיתה קיימת בדרום יפו והחל לאסוף חפצים מהמזבלה, פסולת שהים פלט וחפצים שמצא בצדי הדרכים. מכל אלה החל אורי ליצור פסלי דמויות, וכיום יש מאות פסלים המורכבים מחומר ממוחזר שאורי השאיר אחרי לכתו.

אחד הדברים שאורי ביקש ממני היה לנסות למצוא מוזיאון שיאצור וישמר את עבודותיו הרבות, ולנסות לשמר את הגלריה ובית המלאכה. לכן אני מרימה קול קורא - למי שיהיה מעוניין לקחת חלק בכך.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן