צליל מכוון: האיש שכיוון פסנתרים עבור מוזיקאים

יוחנן מילר בן ה-89 עלה לישראל ב-1933 ועזר לאביו לכוון פסנתרים כשהיה חייל. כך הוא נדבק באהבתם של הוריו לכלי הנגינה - ונהפך עם השנים למומחה בתחום

מיטל כץ
מיטל כץ
יוחנן מילר
יוחנן מילרצילום: הדס אלדר
מיטל כץ
מיטל כץ

אל יוחנן מילר בן ה-89 הגעתי בעקבות פוסט של לקוח שכתב על האיש המוכשר והצנוע - שמקצועו תיקון וכיוון פסנתרים. מילר, יליד גרמניה, עלה לישראל עם הוריו כשהיה פעוט. השנה היתה 1933 והם התמקמו בחיפה. אביו צבי הרמן מילר היה פרופסור לשפות ואהב לנגן עם אשתו דוריס בפסנתר. מתוך האהבה לכלי והצורך בפרנסה כעולה חדש החל צבי לכוון פסנתרים ונהפך במרוצת הזמן למומחה.

כשהיה יוחנן חייל כבן 20 אביו חלה ויוחנן עזר לו בעבודתו עד שנפטר. כאשר השתחרר מהצבא החליט ללמוד באופן מקצועי לתקן פסנתרים. לצורך כך מצא בית מלאכה בתל אביב, שם למד ועבד כמה שנים כשוליה.

שנים רבות נמנע מללמוד נהיגה והיה נוסע באוטובוס עם מזוודה שבה מנגנון וכלי עבודה ללקוחות בכל ישראל. רק בגיל 50 למד נהיגה והחל לנסוע ללקוחות ברכב המשפחתי.

הידע הרחב והאהבה למוזיקה ולמקצוע יצרו לו שם טוב והוא היה מגיע לבתיהם של מוזיקאים רבים, בתי ספר ואודיטוריום חיפה - שם תיקן פסנתרים מישראל ומהעולם. יוחנן היה גם זה שכיוון פסנתרים ללהקת הגבעתרון ושרהל'ה שרון. באחת מההופעות שלה, שבה היה יוחנן אורח בקהל, זיהתה אותו שרהל'ה וקראה בהתרגשות: "הנה יוחנן, מכוון הפסנתרים שלי". סיפר יוחנן בחיוך.

ביקשתי מיוחנן שידגים ויספר קצת על מלאכתו. הגענו לפסנתר הביתי שלו. יוחנן סיפר כי כדי לשמור על פסנתר יש צורך בכיוונו אחת לשנה ולנגנים שמופיעים עם פסנתר - יש צורך בכיוון לפני כל הופעה. "חשוב גם שהפסנתר לא יעמוד ליד חלון או קיר חיצוני. למזג האוויר יש השפעה ניכרת", מסבירה לי נירה אשתו. נראה שאחרי שנים ארוכות במחיצתו של יוחנן הידע הרב עבר גם אליה.

איך ניתן לדעת מתי הגיע הזמן לכיוון הפסנתר?

פעולה ראשונה לגילוי חוסר איזון של פסנתר הינה בדיקת האוקטבות. לחיצה על תו ה"דו" בתחילת אוקטבה ראשונה וה"דו" הבא אחריה. הצליל של האוקטבות צריך להישמע אחיד וללא ויברציות. אם מורגש חוסר איזון באחד התווים, מומלץ לתאם ביקור של מכוון פסנתרים.

פעולה שנייה הינה בזמן נגינה. יש לשים לב לצלילים בודדים שלא נשמעים בדיוק כפי שהם אמורים להישמע. "אני מכוון את הפסנתר משמיעה בלבד. צריך אוזן רגישה. עבודה זו דורשת דיוק מרבי וריכוז רב".

עבודת כיוון הפסנתר נעשית בעזרת כלי שנקרא קולן. יוחנן מסביר כי "בהתחלה מכוונים את מרכז הפסנתר, אחר כך את צדו הימני ולבסוף את השמאלי. בתוך הפסנתר ברגי כיוון שמחוברים למיתרים בעובי שונה. לכל מיתר צליל אחר. בעזרת מפתח הכיוון מסובבים אותם בעדינות עד שמתקבל הצליל הרצוי – על ידי לחיצה על המנענע".

האם יש הבדל בין מכוון פסנתרים מודרני למסורתי

"כן", עונה יוחנן ומוסיף: "מדידת כיוון פסנתרים היא תהליך שבו מכוון הפסנתרים מותח או מרפה את מיתרי הפסנתר על מנת לקבוע את גובה צלילם לגובה הנכון. תהליך זה נעשה באופן מסורתי בעזרת האוזן. הרבה מהמכוונים 'המודרניים' נעזרים בטיונר (מכשיר כיוון - קיים כמכשיר בפני עצמו וכאפליקציה בטלפונים החכמים)".

חשוב לציין שהטיונרים יודעים ליצור טמפרמנט ממוצע ולא את זה המתאים לפסנתר ספציפי. פה באה לידי ביטוי מיומנותו של מכוון פסנתרים מקצועי שיוצר טמפרמנט ייחודי זה על פי שמיעה בלבד. פסנתר אשר יכוון על פי טיונר בלבד יהיה מכוון בקירוב.

בסיום כל עבודה נהג יוחנן לנגן להנאתו והנאת הלקוח. בעקבות גילו המתקדם, הפסיק יוחנן לנהוג לפני כ-3 שנים והוא ממעט לצאת ללקוחות. הגיל עושה את שלו אבל לאהבה אין גיל, ורואים כמה יוחנן אוהב את המקצוע שלו והפסנתר לנצח יהיה חלק מחייו.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן