כך התמודדו מנהיגי העולם עם הקורונה - וכיצד זה השפיע על הפופולריות שלהם?

פופולריות מנהיגים היא נושא מורכב, ואינו קשור בצורה בלעדית למצב התחלואה או התפשטות המגפה. נושאים שונים כמו מצב כלכלי וחברתי במדינה, תזמון פעולות וסגנון הנהגה אישי, עשויים להוות גורמים משפיעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן. תוכנית חדשה של הממשלה תנסה לגמול את המדינה מתלות בתיירות חוץצילום: FIONA GOODALL/רויטרס

נדב שמש

מגפת הקורונה גרמה לאנשים רבים להתמודד חששות ופחד מהבלתי נודע, הן מבחינה רפואית והן מבחינה כלכלית וחברתית. במקביל לאנשים פרטיים, המגפה חייבה גם מנהיגי מדינות להתמודד עם האתגר המפתיע.

עבור כלל המנהיגים, לדרך התמודדותם עם האתגר יש השפעה מכרעת לגבי המשך תפקידם והאופן שבו הם נתפשים על ידי אזרחי מדינתם. בטור זה נסקור את המדיניות ודרכי פעולה שבהן בחרו ארבעה מנהיגים ברחבי העולם, ואת ההשפעה שלהן על הפופולריות של אותם מנהיגים.

ניו-זילנד

ג'סינדה ארדרן מתפקדת כראש ממשלת ניו-זילנד מטעם מפלגת הלייבור מאז אוקטובר 2017. הקורונה הגיעה לראשונה לניו-זילנד ב-28 בפברואר 2020, כשהתגלה במדינה החולה המאומת הראשון. המדיניות שהונהגה התאפיינה בקשיחות במקביל להפגנת שקיפות וחמלה.

ניו זילנד, הסגר החל כבר בסוף מארסצילום: בלומברג

הגישה שעליה הקפידה ארדרן כללה נקיטת אמצעים משמעותיים כנגד המגפה (למשל הטלת סגר מלא כשלושה שבועות לאחר גילוי החולה הראשון במדינה), תוך שקיפות בקבלת החלטות ועידוד תחושת האחדות ושותפות גורל בין אזרחי המדינה.

מצבה של ארדרן בתחילת מגפת הקורונה בישר רעות עבור עתידה הפוליטי. סקרים שנערכו בפברואר הצביעו על אפשרות שמפלגות האופוזיציה יצליחו להקים ממשלה בבחירות שתוכננו לסוף 2020, ללא מפלגתה של ארדרן.

עם זאת, לאורך המשבר, וגם לאחר שהגבלות נוספות נקבעו באוגוסט, ניכרה שביעות הרצון של התושבים מארדרן ומהדרך שהתוותה. ביטוי גורף לכך ניתן היה לראות בבחירות שהתקיימו ב-17 באוקטובר, שבהן 49% מהמצביעים בחרו בארדרן, מה שהעניק לה את ניצחון הבחירות הגדול ביותר מזה 50 שנה.

גרמניה

אנגלה מרקל משמשת כקנצלרית גרמניה מאז 2005, ונחשבת בעיני רבים כאחת מהמנהיגות החזקות בעולם ומהמדינות המערביות בפרט. התמודדותה של מרקל עם הקורונה היתה מאתגרת במיוחד, לאור העובדה כי גרמניה מחולקת למדינות (States) וכי ולממשלות של כל מדינה ישנן סמכויות נרחבות.[viii המצב חייב את מרקל לנהל את המאבק בנגיף תוך הבנה כי שיתוף הפעולה של הממשלות השונות הוא משמעותי ליכולתה של גרמניה להחיל מדיניות אחידה ויעילה.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקלצילום: BERND VON JUTRCZENKA - AFP

בתחילת מארס החלו הממשלות הגרמניות להטיל הגבלות שונות, וב-18 במארס הוחל בגרמניה סגר כללי. החל במאי החלה היציאה מהסגר, שצעדיה נקבעו על ידי כל מדינה בצורה עצמאית, תוך שמרקל מאפשרת לראשי הממשלה השונים עצמאות מצד אחד, אך מפצירה בהם לקבל החלטות בזהירות יתרה מנגד.

לאחר התפרצות הגל השני בגרמניה, שעדיין נמצא בעיצומו עם יותר מ-10 אלף חולים חדשים מדי יום, החליטה מרקל להדק את ההגבלות. לשם כך היא גייסה את כלל ראשי הממשלות בגרמניה, ולאחר שהגיעו להסכמות, יצאה מרקל בהודעה על סגר חלקי בכל גרמניה.

ביטוי לתמיכה של אזרחי גרמניה בפעולות הנחושות של מרקל ולדרך ניהולה את המשבר ניתן לראות בסקר שנערך ב-15 באוקטובר בקרב 500 משתתפים, כש-68% מהנשאלים העידו כי ההתמודדות עם המגפה היא "יחסית טובה". במקביל, בסקר שנערך (לא פורסם בקרב כמה משתתפים) ותוצאותיו פורסמו ב-2 באוקטובר נצפה כי הפוליטיקאית הפופולרית ביותר בגרמניה היא ראשת הממשלה מרקל. אחריה במדד הפופולריות נמצאים בעלי תפקידים משמעותיים בממשלה הגרמנית - שר הבריאות ושר האוצר בהתאמה.

ברלין, גרמניהצילום: Holger Boehm / Shuttestock

בריטניה

בוריס ג'ונסון הוא ראש ממשלת בריטניה מטעם המפלגה השמרנית החל מיולי 2019. בימים האחרונים של ינואר 2020 התגלו בבריטניה לראשונה חולים מאומתים בקורונה, והחל במארס הוחלה תכנית לאומית למאבק בנגיף, שהתערבה בתחומי חיים שונים, וכללה סיוע כלכלי לבעלי עסקים ועצמאיים שנפגעו מהמשבר. ב-27 במארס ג'ונסון נדבק אף הוא בנגיף ובילה כמה ימים במחלקה לטיפול נמרץ.

בוריס ג'ונסון יוצא מישיבת קבינט בדאונינג 10 בלונדוןצילום: SIMON DAWSON/רויטרס

ביקורות שהופנו לדרך ניהולו את המשבר כללו תגובה מאוחרת מדי להתמודדות עם המגפה, חוסר תמיכה כלכלית באזרחים וחוסר היכרות עם ההגבלות השונות שהוטלו באזורים השונים. החל ב-12 באוקטובר הושקה תוכנית הכוללת שלוש רמות התראה, ומאפשרת קביעת רמת התראה בצורה דיפרנציאלית, בהתאם למצב באזורים השונים במדינה.

בסדרת סקרים שערכה חברת Opinium בקרב כ-2,000 בריטים, ניתן לראות כי הפופולריות של המפלגה השמרנית, וג'ונסון העומד בראשה, היו מרשימים לפני התפשטות הנגיף. בסקר שערכה בינואר 2020, 47% מהציבור הבריטי תמכו במפלגה השמרנית, לעומת 30% שתמכו במפלגת הלייבור (המפלגה המתחרה במפלגה השמרנית).

בתחילת התפרצות המשבר, הפופולריות של המפלגה השמרנית עלתה, ובסקרים שנערכו במארס ואפריל, 54% ו-50% תמכו בה לעומת 28% ו-33% תמיכה שקיבלה מפלגת הלייבור. נכון לסקרים האחרונים, חל שינוי בנוגע לתמיכה במפלגות, ולפי סקר שנערך ב-23-22 באוקטובר, התמיכה במפלגה השמרנית עומדת על 38% בלבד, לעומת 40% עבור מפלגת הלייבור.

אחוזי התמיכה האישיים בבוריס ג'ונסון כראש ממשלה חוו טלטלה גם כן. בסדרת סקרים שנערכו על ידי YouGov בקרב 3,300-1,600 בריטים לאורך השנה האחרונה, ניתן היה לראות בחודשים הראשונים להתמודדות עם הנגיף עלייה בפופולריות של ג'ונסון, כשבסקר מה-13 באפריל, כ-66% מהבריטים טענו כי הוא עושה עבודה טובה. אך נכון ל-26 באוקטובר, ערכו של ג'ונסון ירד בעיני האזרחים, כשרק 34% מהציבור הבריטי חשב כי הוא מבצע את תפקידו בצורה טובה, בעוד 59% מהנשאלים טענו כי הוא פועל בצורה שלילית.

בר ריק בליברפול, באוקטוברצילום: Peter Byrne/אי־פי

ברזיל

ז'איר בולסונרו הוא ראש ממשלת ברזיל החל באוקטובר 2018. הדרך שבה בחר להיאבק בנגיף היא ניסיון להמעיט בחומרתה של המגפה בפני העם הברזילאי, זאת על אף שהוא עצמו נדבק בנגיף ביולי. בולסונרו אף צוטט מכנה את הנגיף "שפעת קלה" ואומר כי בידוד עצמי הוא "עבור חלשים".

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בברזיליהצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

דרכי פעולה אלו גרמו לרבים למתוח על בולסונרו ביקורת. דוגמה לכך ניתן לראות בביקורת שהופנתה לנשיא מכיוון שופט בית המשפט העליון בברזיל, שטען כי בולסונרו ביצע מניפולציות בסטטיסטיקות הנוגעות למגפה בצורה המתאימה למשטרים טוטליטריים. ביטוי נוסף ומעניין לביקורת ניתן היה לראות בהתאגדות ארגוני אוהדים של קבוצות כדורגל יריבות במחאה כנגד הנשיא.

במקביל, החל באפריל 2020, בחר הנשיא להעניק פיצויים כלכליים לאזרחים. הפיצויים על סך 108 דולר בחודש הוענקו עד כה לכ-67 מיליון ברזילאים, כשאימהות חד הוריות מקבלות פיצוי חודשי על סך של 217 דולר.

נכון להיום, ועל אף יותר מ-156 אלף מתים כתוצאה מהנגיף (ברזיל שנייה בנתון זה רק לארה"ב), נדמה כי הפופולריות של בולסונרו מרקיעה שחקים ביחס למצבו בעבר, כשרבים תולים זאת בפיצויים הכלכליים שהוזכרו. דוגמה לפופולריות ניתן לראות בסקר של חברת Ibope מ-20-17 בספטמבר, שבו תושאלו כ-2,000 ברזילאים, וכ-40% דירגו את פועלו של בולסונרו כטוב או מצוין, בניגוד ל-29% מהברזילאים שענו כך בדצמבר 2019.

מפגש של נכד עם סבתא בבית חולים בסאו פאולו, ברזילצילום: AFP

מהדוגמאות האלו ניתן ללמוד כי פופולריות מנהיגים היא נושא מורכב, ואינו קשור בצורה בלעדית למצב התחלואה או התפשטות המגפה. נושאים שונים כמו מצב כלכלי וחברתי במדינה, תזמון פעולות וסגנון הנהגה אישי, עשויים להוות גורמים משפיעים.

אפשר אף לתהות האם דרך פעולה המגבירה פופולריות של מנהיג במדינה מסוימת, עשויה לבצע את הפעולה ההפוכה במדינה אחרת. מאחר שהקורונה צפויה ללוות את העולם בחודשים הקרובים, יש אפשרות להמשיך ולבחון זאת בקרב המנהיגים המוצגים כאן, ובקרב מנהיגים נוספים. כמו כן, הגל השני המכה בימים אלו במדינות רבות, וצעדים קשים הננקטים בעקבותיו, עשויים לגרום למסקנות שונות גם בעוד חודש.

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker