שוודיה ניסתה להגיע לחסינות העדר. האם היא הצליחה בכך?

על אף הכחשת הגורמים הרשמיים במדינה, רבים מתייחסים למדיניות בשוודיה ככזו שמטרתה להגיע לחסינות עדר, ומביעים ביקורת על כך שאין די ראיות התומכות בהצלחת מדיניות מסוג זה בעבר

שוהם ריגבי וג'ודית רפופורט
מדינט - שוהם ריגבי וג'ודית רפופורט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים הולכים ברחוב בשטוקהולם, שוודיה
אנשים הולכים ברחוב בשטוקהולם, שוודיהצילום: AFP

רותם להט

כבר מתחילת המגפה שוודיה נקטה במדיניות הגבלות מקלה, עם דגש על אחריות אישית והגנה על אוכלוסיות בסיכון, ללא הטלת רגולציות מחמירות. עיקר המדיניות כללה המשך שגרה רגילה בבתי הספר (עד גיל 16), במרבית העסקים ובתחבורה הציבורית; דרישה מן האזרחים להימנע מהתקהלויות של יותר מ-50 איש ולשמור על ריחוק חברתי; ואנשים מעל גיל 70 התבקשו להישאר בבתים.

על אף הכחשת הגורמים הרשמיים במדינה, רבים מתייחסים למדיניות בשוודיה ככזו שמטרתה להגיע לחסינות עדר, ומביעים ביקורת על כך שאין די ראיות התומכות בהצלחת מדיניות מסוג זה בעבר. חוקרים במדינה אף האשימו את הרשויות בכך שהסתירו את מטרת המדיניות המקלה (להשיג חסינות עדר), וטענו כי היא מסוכנת ולא מציאותית.

ואכן, גל התחלואה הראשון בשוודיה היה גדול מאוד, בפרט ביחס למדינות הסקנדינביות השכנות (נורווגיה ודנמרק), עם נתוני תמותה גבוהים, גם ביחס לנתוני תמותה כלליים במדינה בחודשים מקבילים בשנים קודמות. לקראת סוף מאי, פורסמו נתונים שלפיהם המדינה חוותה את החודש עם הכי הרבה תמותה מזה 27 שנה. נתון מטריד נוסף הוא שכמחצית מהמתים היו דיירים בבתי אבות. עם זאת, חשוב לציין כי קיימים גורמים נוספים מלבד המדיניות המקלה שהובילו למצב זה.

ד"ר אנדרס טנגל, האפידמיולוג הראשי של שוודיה, הודה כבר ביוני שאנשים רבים מדי נפטרו בעקבות המדיניות שנבחרה, ובאחרונה אף דיווח כי הוא שוקל שינוי באסטרטגיה, שיכלול סגרים מוגבלים מקומיים וקצרים (עד 3-2 שבועות) להתמודדות עם התפרצויות תחלואה. בפועל, לא בוצעו סגרים אלה והאסטרטגיה עודנה מבוססת על אחריות אישית וציות להנחיות.

שרת הבריאות השוודית לנה הלנגרן והאפידמיולוג הראשי אנדרס טגנל במסיבת עיתונאים בשטוקהולם, ביולי
שרת הבריאות השוודית לנה הלנגרן והאפידמיולוג הראשי אנדרס טגנל במסיבת עיתונאים בשטוקהולם, ביוליצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

ואולם, בשלושת החודשים האחרונים ניכרת ירידה בכמות המקרים המאומתים החדשים, המאושפזים והמתים במדינה, על אף שמדיניות ההגבלות נותרה עקבית. כמו כן, בדיקות רחבות היקף שבוצעו בשבועות האחרונים מצביעות על ירידה משמעותית בשיעור ההעברה של הנגיף, גם ביחס למדינות הסקנדינביות.

בראיון מהחודש האחרון, ד"ר טנגל מסביר את הירידה בתחלואה על ידי היענות האוכלוסייה במדינה לריחוק חברתי, המהלך הטבעי של המגפה, וגם בכך שהאוכלוסייה פיתחה רמה מסוימת של חיסוניות. טנגל מדגיש כי המדיניות בשוודיה תואמת את התרבות במדינה ואת "רוח העם", ומסביר כי העובדה שלא ננקטו צעדים דרסטיים כמו סגר, אין משמעותה שהעם אינו שומר על ריחוק חברתי באופן וולונטרי.

בשלושת השבועות האחרונים נרשמה עלייה לא מבוטלת בחולים החדשים בשוודיה, שמזכירה את התחלואה שנרשמה באפריל-מאי בגל הראשון, אך נמוכה משיא התחלואה שנרשם ביוני. כמו כן, דווחו מקרי תמותה בודדים בלבד בשבועות אלה.

כמות הבדיקות המבוצעות בשוודיה נמוכה ביחס למדינות אירופיות אחרות (וכן ביחס לישראל), דבר שייתכן שהשפיע על מאמצי החקירות האפידימיולוגיות והבידוד. כמו כן, מדיניות הבדיקות שננקטה היתה מחמירה - בתחילת המגפה, חולים סימפטומטים נבדקו רק אם היו זקוקים לטיפול בבית חולים או אם מדובר בעובדי מערכת הבריאות. כלומר, ייתכן שקיימים חולים א-סימפטומטים רבים, ואף חולים סימפטומטים שלא נזקקו לטיפול בבית חולים, שאינם נכללים בספירה, ועל כן קשה להשוות את נתוני התחלואה בשוודיה למדינות שכן בדקו תושבים כאלה.

נשים נחות על ספסל בשוודיה על רקע משבר הקורונה, בחודש אפריל
נשים נחות על ספסל בשוודיה על רקע משבר הקורונה, בחודש אפרילצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

ממצא חשוב נוסף בהקשר זה הוא תוצאות סקרים סרולוגיים שבוצעו בשוודיה; בסקרים נמדדו אחוזים נמוכים יחסית של נוגדנים בקרב האוכלוסייה במדינה, ולמעשה המספרים דומים לאחוזים שנמדדו במדינות אירופיות אחרות. ניכר כי שיעור הנוגדנים באוכלוסייה בכלל המדינה, ואף במוקדי התחלואה, רחוק מאוד מן האחוז הנחוץ לטובת חסינות עדר, וזאת חרף המדיניות המקלה ונתוני התחלואה הגבוהים. כך למשל, מחקר שביצע בדיקות סרולוגיות על בסיס תרומות דם במחוזות שונים במדינה, מצא שיעור כולל של כ-7% בלבד של נוגדנים. כמו כן, שיעור הנוגדנים הגבוה ביותר נמצא במחקר שלקח דגימות משכונה מסוימת בשטוקהולם, העיר עם נתוני התחלואה הגבוהים ביותר בשוודיה, ועמד על כ-18% בלבד.

על אף כל זאת, חיסוניות הגוף כנגד הנגיף אינה נמדדת באמצעות נוגדנים בלבד, ונוכחותם אינה מעידה באופן ישיר על קיום חסינויות שכזו (לחיוב או לשלילה). לכן, יש לקחת תוצאות אלה בערבון מוגבל.

ובכן, האם היתה תועלת במדיניות של חסינות עדר בשוודיה והאם היא עולה על המחיר? מדובר בשאלה שקשה לענות עליה. קיימים פערים גדולים בידע שיש היום בנוגע למגפה, וקשה להעריך כיצד צעדים שונים השפיעו וישפיעו בעתיד על התחלואה ועל נתוני התמותה בפרט. אנו נמצאים כל העת במצב של ניסוי וטעייה, ועל כן קשה גם לשפוט ולהסיק מסקנות על סמך התנהלות של מדינות אחרות. כל זאת בפרט שקיימים גורמים רבים המשפיעים על התחלואה והתמותה במדינה שכלל אינם קשורים למדיניות הסגר או לחיסוניות של האוכלוסייה (כגון תרבות, נתונים גאוגרפים ודמוגרפים, מזג אוויר, מבנה ותפקוד מערכת הבריאות ועוד).

על אף כל ההסתייגויות, בניסיון ללמוד מההתנהלות בשוודיה, ייתכן שהתפתחה חיסוניות כלשהי באוכלוסייה שהשפיעה על מגמת התחלואה לחיוב (כלומר תרמה להפחתת התחלואה היום). אולם המחיר ששוודיה שילמה בתחילת המגפה על כך היה גבוה מאוד, וכלל נתוני תמותה חריגים. בנוסף, קשה להעריך האם באמת התפתחה או עתידה להתפתח חיסוניות אפקטיבית באוכלוסייה, שתפחית את התחלואה באופן משמעותי ולאורך זמן בטרם ימצא חיסון יעיל.

שומרים על ריחוק חברתי בשוודיה
שומרים על ריחוק חברתי בשוודיהצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

מקורות

http://www.island.lk/index.php?page_cat=article-details&page=article-details&code_title=222420

https://edition.cnn.com/2020/05/21/health/sweden-herd-immunity-coronavirus-intl/index.html

https://youtu.be/WL5Xe6tXybc

https://www.france24.com/en/europe/20200911-sweden-s-chief-epidemiologist-we-are-happy-with-our-strategy-on-covid-19

https://edition.cnn.com/2020/05/21/health/sweden-herd-immunity-coronavirus-intl/index.html

https://www.bbc.com/news/world-europe-52903717

https://www.telegraph.co.uk/news/2020/09/23/sweden-shifts-no-lockdown-strategy/

https://ourworldindata.org/grapher/full-list-cumulative-total-tests-per-thousand?tab=table&time=2020-02-20..latest

https://www.bmj.com/content/369/bmj.m2376?ijkey=2540281226cb12ffcec2211dc7b542bc9cd820cf&keytype2=tf_ipsecsha

https://www.nzherald.co.nz/world/news/article.cfm?c_id=2&objectid=12334231

https://www.svd.se/professorn-i-agenda-de-aldre-dor-av-palliativ-vard

https://www.france24.com/en/europe/20200911-sweden-s-chief-epidemiologist-we-are-happy-with-our-strategy-on-covid-19

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden

https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/september/nya-resultat-fran-undersokning-av-forekomsten-av-covid-19-i-sverige/

https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-sweden-strategy-idUKKBN25Z2TM

https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/maj/forsta-resultaten-fran-pagaende-undersokning-av-antikroppar-for-covid-19-virus/

https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/september/nya-resultat-om-antikroppar-mot-covid-19-i-olika-grupper-i-befolkningen/

https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/f/forekomsten-av-antikroppar-mot-sars-cov-2-i-stadsdelen-rinkeby-kista-stockholm-2224-juni-2020/

שוהם ריגבי וג'ודית רפופורט

מדינט - שוהם ריגבי וג'ודית רפופורט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker