על חיות מחמד וקורונה: האם הם יכולים להידבק ולהדביק?

ההשערה הגורפת כיום היא כי מקור הנגיף הוא בבעלי חיים, וכרגע יש שני מינים החשודים בכך: עטלף או פנגולינים. ישנם הרבה נגיפים שמקורם בחיות הגורמים למחלה בבני אדם, דוגמת שפעת העופות וכלבת. ואולם, נכון להיום אין עדות להעברת הנגיף מחיות מחמד אל בני אדם

מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלב עם מסיכה
כלב עם מסיכהצילום: mrk3PHOTO / Shutterstock.com

שוהם ריגבי

תקציר: על פי הידוע היום, חיות מחמד אינן מעבירות את הנגיף אל בני האדם. האם ישנן עדויות להימצאות הנגיף בחיות מחמד?

החשד שווירוס קורונה מתפשט באמצעות חיות מחמד החל בעקבות ידיעה מהונג קונג, שלפיה כלב מסוג פומרניאן נבדק להימצאות הנגיף, לאחר שבעליו חלה בקורונה. הכלב נמצא "חיובי חלש" להימצאות הנגיף (כלומר - העומס הוויראלי שזוהה היה נמוך, אך מעל לסף הגילוי) ונשלח להסגר.

לפני כמה ימים דווח כי הכלב שוחרר מהסגר, לאחר שהבדיקות החוזרות היו שליליות, אך נפטר יומיים לאחר מכן. הכלב ככל הנראה לא נפטר כתוצאה מהמחלה, אלא כי היה בן 17 (תוחלת החיים הממוצעת לפומרניאן עומדת על 16-12 שנים).

הכלב השני שנמצא חיובי להימצאות הנגיף, גם בהונג קונג, הוא כלב מסוג רועה גרמני. שני הכלבים היו ללא סימפטומים או עדות למחלה.

חברת IDEXX הבינלאומית, המתמחה בדיאגנוסטיקה מתקדמת עבור בעלי חיים, ומכשיריה נמצאים במרפאות וטרינריות רבות ברחבי הארץ והעולם, פירסמה הודעה כי אין עדות לנוכחות הנגיף בכל הבדיקות שבוצעו עד כה.

אמרו שהמקור של הנגיף הוא בבעלי חיים, זה לא מסוכן להימצא לידם?

ההשערה הגורפת כיום היא כי מקור הנגיף הוא בבעלי חיים, וכרגע יש שני מינים החשודים בכך: עטלף או פנגולינים. בשניהם נמצאו מקטעי RNA הזהים בכ-99% לנגיף. ישנם הרבה נגיפים שמקורם בחיות הגורמים למחלה בבני אדם, לדוגמה שפעת העופות, שפעת החזירים וכלבת.

כלב במסיכה בשנחאיצילום: ALY SONG/רויטרס

ואולם, לפי כל מה שידוע עד כה - ההעברה היא מאדם לאדם. על אף שני המקרים שדווחו, נכון להיום אין עדות להעברת הנגיף מחיות מחמד אל בני אדם.

ואולם, למרבה הצער, ישנם עשרות דיווחים מסין על המתות חסד של חיות מחמד בעקבות התפרצות הנגיף, ובארץ שמענו על עדויות מהעמותות השונות על נטישת חיות מחמד רבות עם התפשטות הנגיף.

האם הנגיף פוגע גם בבעלי חיים?

משפחת נגיפי הקורונה מכילה עשרות זנים, חלקם פוגעים בבני אדם וחלקם פוגעים בבעלי חיים. ישנם זנים הגורמים למחלה בחיות מחמד המתבטאת בשלשולים והקאות (נקרא באנגלית Feline coronavirus - אצל חתולים, ו-Canine coronavirus - אצל כלבים). זנים אלה לא גורמים למחלה בבני אדם והם לא אלה שגרמו להתפרצות המגיפה הנוכחית, אלא נגיף אחר מהמשפחה (SARS-CoV-2).

איך לשמור על חיות המחמד

למרות תמונות שרצות ברשת, חיות מחמד לא צריכות מסיכת פנים על מנת להגן על עצמן, הן רק צריכות בני אדם אחראיים סביבן.

מכיוון שאנחנו עדיין לא יודעים מה ההשפעה של הנגיף על בעלי חיים, מומלץ מאוד לשמור עליהם ועל הסביבה במקרה שאנחנו חולים. בהתאם לכך, מומלץ להימנע ממגע עם חיות המחמד, ואם יש אופציה, ניתן לבקש מאדם אחר שיטפל בחיות המחמד עבורכם. אם לא ניתן, מומלץ לשמור על כללי ההגיינה הבסיסיים הכוללים שימוש במסכת פה ושטיפת ידיים לעתים קרובות.

האם צריך לבדוק את חיות המחמד הביתיות לנוכחות הנגיף?

בשלב זה, אין צורך לבדוק את חיות המחמד שלכם גם אם נמצאתם חיוביים לנוכחות הנגיף. יש לכם חיית מחמד ואתם חוששים לבריאותה? התייעצו עם הווטרינר/ית המטפל/ת. השירותים הווטרינריים מוגדרים בתור שירותים חיוניים.

מקורות

https://www.independent.co.uk/news/world/asia/coronavirus-news-hong-kong-pet-dog-positive-a9364816.html

https://www.scmp.com/news/hong-kong/health-environment/article/3076480/coronavirus-hong-kongs-infected-dogs-were

https://time.com/5796510/dog-coronavirus-animal-covid/

https://time.com/5805524/hong-kong-dog-dies-after-coronavirus-quarantine/

https://www.prnewswire.com/news-releases/leading-veterinary-diagnostic-company-sees-no-covid-19-cases-in-pets-301022694.html?tc=eml_cleartime&mod=article_inline

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200317175442.htm

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

https://www.cdc.gov/onehealth/basics/zoonotic-diseases.html

https://www.oie.int/wahis_2/public/wahid.php/Reviewreport/Review?page_refer=MapFullEventReport&reportid=33629

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html/#anchor_1584390773118

https://www.wzzm13.com/article/news/health/coronavirus/can-pets-get-the-coronavirus-disease/69-ee926367-b847-42a8-81c7-be9b3c98fe3a

https://www.oie.int/en/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/

https://www.akc.org/expert-advice/news/can-dogs-get-coronavirus/

https://www.merck-animal-health-usa.com/dp/4

https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/feline-infectious-peritonitis

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker