קורונה - סתם עוד שפעת?

אולי במבט ראשון קל להניח כך, עקב הסימפטומים הדומים, אבל מדובר בנגיף אחר ומחלה אחרת ■ אחוזי התמותה משתנים ממדינה למדינה, וזאת בעקבות מדיניות בידוד והכלה של המדינות, יכולת התמודדות של מערכת הבריאות, הקפדה של האוכלוסייה על ההנחיות וגורמים נוספים

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה שהוסב לטיפול בחולי קורונה, בבית החולים שיבא
אוהל בידוד בבית החולים שיבא תל השומרצילום: אייל טואג
צוות חוקרי מדינט
מדינט

מאת שוהם ריגבי

לא מעט אנשים טוענים כי הפאניקה סביב נגיף הקורונה החדש היא מיותרת, וכי מדובר בסתם עוד שפעת. האמנם?

נתחיל מהסוף - לא. נגיף הקורונה הוא לא סתם עוד שפעת. אולי במבט ראשון קל להניח כך עקב הסימפטומים הדומים, אבל מדובר בנגיף אחר ומחלה אחרת. אין להקל ראש לא במחלה הנגרמת על ידי נגיף השפעת, ולא במחלה הנגרמת על ידי וירוס הקורונה.

מי מכם שממהר - מוזמן לדלג לטבלת ההשוואה בין הנגיפים בקובץ המצורף. יש לקחת בחשבון שהנתונים בנוגע ל-COVID-19, המחלה שנגרמת בעקבות ההידבקות בנגיף, נכונים להיום, אינם סופיים ומשתנים על בסיס יומי, ועל כן יש להמשיך ולהתעדכן לגביהם גם בהמשך.

הנגיף הגורם למחלת השפעת נקרא Influenza, ולמרות שרובכם תהיו מוכנים להעיד בבית משפט כי חליתם בשפעת קשה החורף, כנראה שלא היה מדובר בנגיף הזה, אלא באחד מתוך עשרות נגיפים עונתיים אחרים שמגיעים אלינו מדי חורף. חלק מאיתנו אכן נדבקים בנגיף, והמחלה לרוב קשה וסוערת וכוללת ימים שלמים של חום, כאבי שרירים וחולשה קשה. ישנן אוכלוסיות רבות שנמצאות בסיכון למחלה קשה לאחר הדבקה בנגיף השפעת - בהן קשישים ונשים בהיריון - ולצערנו ישנם לא מעט מקרים שמסתבכים ומגיעים גם ליחידות לטיפול נמרץ.

על וירוס הקורונה החדש, או בשמו המלא SARS-CoV-2, כולנו כבר שמענו רבות. כל אדם יכול להידבק בנגיף, אך ביטוי המחלה יהיה שונה מאדם לאדם, בהתאם לקבוצת הגיל ולמחלות הרקע שלו. במרבית המקרים (עד כ-80%) המחלה עוברת בצורה קלה, ללא סיבוכים, ויכולה להתבטא בחום ושיעול בלבד.

עובדי מערכת הבריאות בדרום קוריאה מעבירים מטופל שחשוד כחולה במחלהצילום: AFP

ישנה לא מעט דיסאינפורמציה בנוגע לפנדמיה ובעיקר בקשר לקטלניות המחלה, ועל כן חשוב להבהיר מספר נקודות חשובות:

  • אחוז התמותה הגבוה ביותר נצפה בקרב קשישים, אך לא נכון להגיד שרוב המבוגרים מתים מהמחלה הנגרמת על ידי הנגיף. כפי שאפשר להתרשם מהנתונים בטבלה, אמנם המבוגרים בהחלט נמצאים בקבוצת סיכון - אבל רובם לא מתים.
  • אחוזי התמותה הם מספר מתעתע שמכיל המון משתנים. אנו רואים כבר בשלב הזה שאחוזי התמותה משתנים ממדינה למדינה (6% באיטליה לעומת 0 מקרי מוות בסינגפור), וזאת עקב מדיניות בידוד והכלה של המדינות, פילוח אוכלוסייה שונה בין המדינות, יכולת התמודדות של מערכת הבריאות המקומית, הקפדה של האוכלוסייה על ההנחיות ועוד. לכן, הנתונים באיטליה או בסין לא יהיו בהכרח רלוונטיים אלינו או לכל מדינה אחרת.

מקורות

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200306-sitrep-46-covid-19.pdf?sfvrsn=96b04adf_2

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-disease-2019-vs-the-flu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19545404

https://www.cdc.gov/flu/about/burden/2018-2019.html

https://www.cdc.gov/flu/about/viruses/types.htm

https://www.ecdc.europa.eu/en/seasonal-influenza/prevention-and-control/vaccines/immunity

https://academic.oup.com/nsr/advance-article/doi/10.1093/nsr/nwaa036/5775463

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.03.20028423v1

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/naming-the-coronavirus-disease-(covid-2019)-and-the-virus-that-causes-it

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker