תסמינים אחרי ההחלמה - למבוגרים בלבד? המחקר שמשנה את התמונה

מחקר חדש של משרד הבריאות בקרב ילדים מחלימי קורונה, הראה כי יותר מעשרה אחוזים סבלו מלונג-קוביד, תופעה שיוחסה בעבר למבוגרים, שבה תסמינים ממשיכים להופיע זמן רב אחרי האבחון. בשונה מהעולם, הורי הילדים בארץ דיווחו על יותר תופעות קוגניטיביות ונפשיות

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדיקת קורונה מהירה לילדים בת"א. המחקר מראה שיש מתאם בין גיל הילד להופעת פוסט קורונה
בדיקת קורונה מהירה לילדים בת"א. המחקר מראה שיש מתאם בין גיל הילד להופעת פוסט קורונהצילום: הדס פרוש
צוות חוקרי מדינט
מדינט

כתבה נעם זרובבל יערון, בהנחיית ד״ר מרים הרמן, צוות מדינט

מאז גילויו של נגיף הקורונה בווהן בדצמבר 2019, אנו רואים עדויות רבות של סימפטומים מסוימים הממשיכים ללוות את חולי הקורונה שבועות רבים ואף חודשים לאחר ההחלמה מהמחלה, מצב המכונה Long Covid (קורונה מתמשכת, פוסט קורונה). לעתים הסימפטומים מופיעים גם מאוחר יותר, ללא קישור ישיר לזמן הופעת המחלה.

אנשים רבים אינם מודעים להשלכות ארוכות הטווח הללו, ומסתכלים על נגיף הקורונה כסיכון קצר־טווח וחולף. יתרה מכך, ישנם אפילו כאלו המעוניינים להידבק בקורונה באופן מכוון, ואף להדביק את ילדיהם, על מנת ליהנות מנוגדנים וחיסוניות כנגד הנגיף לאחר ההחלמה. אילו היו מודעים להשלכות ה-Long Covid, ייתכן שהיו בוחרים אחרת.

לא מבחין בין חולים קשים לקלים

Long Covid הוא מונח המתאר מצב רפואי שבו אדם שנדבק בקורונה, ממשיך לגלות תסמינים, חדשים או ישנים, גם שבועות רבים לאחר אבחנתו, לעתים אף כמה חודשים. בנוסף, ייתכנו מצבים שבהם יופיעו סימפטומים מסוימים מאוחר יותר, ללא קישור ישיר לזמן הופעת המחלה. כמו הקורונה עצמה, התסמינים של Long Covid יכולים לערב מערכות רבות של הגוף, ובאים לידי ביטוי בעיקר במערכת הנשימה, המערכת הקרדיו־וסקולרית, המערכת הנוירולוגית, מערכת העיכול ומערכת שריר השלד, אך הם אינם מוגבלים רק למערכות אלו. בין התסמינים העיקריים אפשר לראות עייפות, קוצר נשימה, בעיות לב, ירידה קוגניטיבית, בעיות שינה, תסמינים של פוסט טראומה, כאבי שרירים ופרקים, בעיות ריכוז כאבי ראש, אובדן חוש טעם וריח, ועוד תסמינים שונים.

מחקרים ברחבי העולם מראים כי מצב זה יכול לפגוע בכל קשת החולים בקורונה, מהחולים הקשים ביותר הזקוקים לאשפוז ואף להנשמה, ועד לחולים קלים. עדויות מסוימות בארץ ובעולם על תסמיני Long Covid אף הראו השפעה על חולים שהוגדרו בעת מחלתם כחולים אסימפטומטים, וכי כ-10% מהנדבקים בקורונה יסבלו מ־Long Covid. נכון להיום, עדיין לא מובן לחלוטין המנגנון הגורם להתעוררות מצב זה אצל חולים מסוימים, ואצל חולים אחרים לא.

עד עתה, ההנחה הרווחת היתה ש-Long Covid פוגע בעיקר במבוגרים. ואכן, גם במרבית המחקרים שפורסמו בעולם בחודשים האחרונים בנושא זה, נראה שגורמי הסיכון העיקריים ל־Long Covid הנם גיל, מחלות רקע, השמנה, לחץ דם גבוה וכו'. לפני כשבועיים, פרסם משרד הבריאות מחקר שערך בקרב ילדים, כדי לבדוק את ההשפעות ארוכות הטווח של הקורונה בקרבם. המחקר הנו סקר שנערך בקרב כ־14 אלף הורים לילדים בגילי 3-18 שהחלימו מקורונה, ומטרתו היתה לבחון את הימצאות תסמינים ארוכי טווח — Long Covid — בילדים שהחלימו מקורונה בישראל.

בדיקות סרולוגיות לילדים ביפו, באוגוסט. לעתים תסמיני הלונג קוביד מתפתחים שבועות לאחר ההחלמהצילום: אוהד צויגנברג

"שומר החומות" ומצבי לחץ אחרים

התוצאות שפרסם משרד הבריאות מראות כי גם ילדים עלולים להיות מושפעים מתסמיני Long Covid. במחקר דווח כי 11.2% מהילדים גילו תסמינים כלשהם לאחר החלמתם, וכי 1.8%-4.6% מהילדים הראו תסמינים גם לאחר שישה חודשים מהחלמתם מהנגיף. עוד עולה מהמחקר כי ישנו קשר בין הגיל לבין הסיכון ל־Long Covid. בקרב ילדים בגילאים 3-6 נמצאו תסמינים ארוכי טווח בקרב 1.8% לעומת 4.6% בקרב בני 12-18. יתרה מכך, נמצאה התאמה בין מחלה תסמינית לבין הסיכון ללקות בתסמינים לטווח ארוך.

אחד הנתונים המעניינים ביותר שעולים מהמחקרים שנעשו ברחבי העולם, וכן מהמחקר של משרד הבריאות בנושא Long Covid, הוא ההשפעות הנוירולוגיות, הקוגניטיביות והנפשיות שעלולות להתרחש במסגרת התסמינים של Long Covid. בעיות אלו כוללות בעיות ריכוז, עייפות, ירידה קוגניטיבית ועוד, אצל מבוגרים וילדים כאחד. במסגרת המחקר של משרד הבריאות תוארו תסמינים מסוג זה ביותר משליש מהילדים שהוריהם השתתפו בסקר, ממצא שאף עולה על הכמות המתוארת בספרות המקצועית. חשוב לציין — במחקר שנעשה על ידי משרד הבריאות היה קושי להפריד בין השפעות הקורונה שהביאו למצב זה אצל הילדים, ובין ההשפעות אפשריות אחרות, כגון מבצע "שומר החומות", שאירע חודשים אחדים לפני עריכת המחקר, או הסגרים הרבים והריחוק החברתי, שלכולם עלולה להיות השפעה על תחומים אלו.

תסמונת Long Covid הנה עדות נוספת מני רבות שאליהן נחשפנו בחודשים האחרונים, לכך שהבנתנו את מחלת הקורונה והשפעותיה ארוכות וקצרות הטווח מוגבלת עדיין. ייתכן ויחלוף עוד זמן רב עד שהמדע והרפואה יספקו הסברים לתופעות אלה. יצוין כי במרבית בתי החולים בארץ קיימות כיום מרפאות מחלימים מקורונה ("מרפאות קורונה מתמשכת" ופוסט קורונה), המאבחנות ומטפלות ב־Long Covid.

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד