נתוני הקורונה מוכיחים שאפשר להמשיך את החיים כרגיל

לצד מספר המאומתים העולה מדי יום, מספר החולים קשה שמאושפזים בבתי החולים נמצא גם הוא בעלייה משמעותית. למרות זאת, ניתן להמשיך את החיים כרגיל, עם שינויים קטנים. שמירה על הגיינה, עטיית מסכות במקומות סגורים ושתשומת לב לסימפטומים חריגים הם חלק מהדברים שצריך לעשות

צוות חוקרי מדינט
מדינט
אזרחית מקבלת את המנה השלישית של חיסון נגד קורונה, בשבוע שעבר
אזרחית מקבלת את המנה השלישית של חיסון נגד קורונה, בשבוע שעבר. במגזר הציבורי נוכחות העובדים מצומצמת ממילא באוגוסטצילום: הדס פרוש
צוות חוקרי מדינט
מדינט

ספיר גלזר

מה מצב הקורונה בישראל כרגע?

ישראל חווה בחודש האחרון עלייה במספר המאומתים לנגיף הקורונה. ממוצע המאומתים היומי בתחילת חודש יולי עמד על מאות אנשים בלבד, אבל בשבוע האחרון המספר נושק לממוצע של 3,200 מאומתים ליום.

מספר המאומתים היומי הגבוה ביותר עד כה היה בינואר 2021 - 10,117 מאומתים. באותו חודש החל מבצע החיסונים, וביוני 2021 מספר המאומתים היה נמוך מאוד – בין שלושה ל-35 מאומתים ליום. החל ביולי החלה מגמה מדאיגה, שבמסגרתה אנחנו רואים עלייה משמעותית במספר המאומתים היומיים.

לצד מספר המאומתים העולה מדי יום, מספר החולים קשה שמאושפזים בבתי החולים גם הוא נמצא בעלייה משמעותית. בתחילת יולי המספר הסתכם ב-50 אנשים. כעת כמעט 250 חולים שלהם סימפטומים קשים, מצריכים אשפוז.

מספר הנפטרים היומי מהנגיף בישראל היה בעלייה בתחילת חודש אוגוסט, אך כעת נצפית ירידה. סך הכל נפטרו מהנגיף מעל 6,500 בני אדם – רובם סבלו ממחלות רקע. ישראל מדורגת כרגע במקום ה-75 בעולם במספר הנפטרים מנגיף הקורונה, ובמקום ה-26 בעולם במספר המאובחנים בנגיף, מתוך 200 מדינות שאליהם הוא התפשט.

אז בעצם יש עכשיו גל נוסף?

וריאנט דלתא שנצפה בראשונה בהודו הוא כיום הוריאנט הדומיננטי בעולם. וריאנט זה הוא שהוביל לעלייה מהירה בתחלואה מחודש יוני - בעולם וגם בישראל. זן דלתא הוא בעל כושר התפשטות גבוה יותר משל זן אלפא, ומתמונת מצב עולמית עולה כי הוא מדבק ב-60%-40% יותר.

במחקר שבוצע בבריטניה, נראה כי היעילות במניעת מחלה תסמינית בקרב מי שקיבלו שתי מנות חיסון של פייזר מסתכמת ב-87.9%, כאמור ירידה קטנה לעומת זן האלפא (93.4%). החיסון של פייזר מגן בשלב זה מפני התפרצויות מקומיות, ולכן אפשר להגיד שעל אף העלייה במספר הנדבקים החדשים והחולים במחלה קשה, במידה שיימשכו ההגבלות, תוך הקפדת האוכלוסייה עליהן, וכמו כן יתחסנו אוכלוסיות נוספו, לא יהיה מדובר בגל נוסף.

מחלקת קורונה בבית החולים הרצוג בירושלים, לפני כשבועייםצילום: אוהד צויגנברג

החיסון עדיין שומר עלי?

בישראל התחסנו מעל חמישה מיליון אנשים בשתי מנות חיסון, 60% מכלל האוכלוסייה. לפי המחקרים, לחיסון יעילות גבוהה גם כנגד וריאנט דלתא במניעת מחלה קשה ומוות. בחודש האחרון ראינו עלייה במספר החולים במחלה קשה, אך עבור המחוסנים, אחוז החולים במחלה קשה מתוך כלל המאומתים עומד רק על 30% בקירוב. על כן, אפשר להניח שהחיסון עושה את העבודה נאמנה ומגן על המחוסנים.

במקביל, רוב המחוסנים שהיו חולים במצב קשה בחודש האחרון הינם בני 60 ומעלה. לעומתם, בקבוצת הלא מחוסנים, כמעט מחצית מהאנשים היו מתחת לגיל 60. כלומר, מחוסנים יכולים להיות חולים קשה, אך מרביתם מעל גיל 60, בעוד שלא מחוסנים יכולים לחלות בצורה קשה גם בגילים הצעירים באחוז גבוה.

לפי הנתונים אפשר לתהות אם התחלואה באוכלוסייה המבוגרת, אשר רובה מחוסנת, קשורה בדעיכה של התגובה החיסונית. מחקרים שונים הראו שאכן האוכלוסייה המבוגרת מפתחת פחות נוגדנים לאחר החיסון. על כן כיום יש המלצה של משרד הבריאות הישראלי לחסנם במנת חיסון שלישית (בוסטר), ביחד עם אנשים מדוכאים חיסונית בכל הגילים. נציין כי מנת הבוסטר אינה מאושרת על ידי ה-FDA, ומדינת ישראל נחשבת כחלוצה עולמית בנושא.

ומה קורה בעולם?

לפי משרד הבריאות הישראלי, מדינה ברמת סיכון מרבית תוגדר אם בחודש האחרון הגיעו ממנה יותר מ-50 מאומתים, או שהגיעו ממנה בחודש האחרון לפחות 10 מאומתים - כאשר שיעור המאומתים בה הוא יותר מ-0.5%. המדינות עם הסיכון הגבוה ביותר נכון לימים אלה הן אוזבקיסטן, ספרד, דרום אפריקה, סקוטלנד, רוסיה, מקסיקו, קירגיסטן, הודו, ברזיל, בלרוס וארגנטינה. רק כדי לסבר את האוזן, אחוז המחוסנים בשתי מנות באוזבקיסטן, נכון לסוף יולי 2021, הוא 3% מכלל אוכלוסיית המדינה.

ההמלצה היא להמשיך את החיים כרגיל, רק עם שינויים קטנים שכבר התרגלנו אליהם - שמירה על היגיינה וניקיון, ריחוק חברתי ועטיית מסכות במרחב הציבורי ובמקומות סגורים. בנוסף, יש לשים לב לסימפטומים חריגים, ולקפוץ למתחם בדיקות קורונה במידת הצורך ולהיכנס לבידוד (לא עלינו) אם נדרש. רק בריאות.

מקורות

https://covid19.who.int/

https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/variants-concern

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.05.22.21257658v1

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.03.03.21251066v1

https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciab381/6255965

https://www.gov.il/BlobFolder/news/30072021-01/he/NEWS_Corona_3rd-and-moderna-30072021.pdf

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/vaccine-priorities-board/he/files_publications_corona_vaccine-priorities-board-20062021.pdf

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/vaccine-priorities-board/he/files_publications_corona_vaccine-priorities-board-04072021.pdf

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/vaccine-priorities-board/he/files_publications_corona_vaccine-priorities-board-11072021.pdf

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/vpb-18072021/he/files_publications_corona_vaccine-priorities-board-18072021.pdf

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"