נצפתה ירידה משמעותית ברמת הנוגדנים בדם לאחר קבלת החיסון. מה המשמעות?

לדברי ד"ר לאנה דביידו, התשובה המדויקת ביותר שניתן לספק בנוגע ליעילות החיסון לאורך זמן מתבססת על משך המחקרים שבוצעו עד כה – 4-3 חודשים. מעבר לכך, אין עדות מדעית לגבי יעילות החיסונים – לא מכיוון שהם אינם יעילים לאורך זמן, אלא מכיוון שעדיין מוקדם להעריך

צוות חוקרי מדינט
מדינט
אישה מקבלת חיסון בברזיל
צילום: Eraldo Peres/אי־פי
צוות חוקרי מדינט
מדינט

עמית הרט

בעודנו מתמוגגים מדיווחים על יעילותו יוצאת הדופן של החיסון של פייזר לקורונה, מתקבלים דיווחים עדכניים ממחקר שמתבצע בבית חולים שיבא בדבר ירידה דרסטית בכמות הנוגדנים, כבר לאחר שלושה חודשים מקבלת מנת החיסון השנייה.

בשלהי דצמבר 2020 פורסם בכתב העת New England Journal of Medicine תוצאות מחקר על קבוצה של 43,548 משתתפים מעל גיל 16, שלפיו יעילות החיסון של פייזר עומדת על 95% במניעת הדבקה, וכי ההגנה נשמרת גם כחודשיים לאחר קבלת המנה השנייה. דיווחים נוספים של פייזר, שהתבססו על מבצע החיסונים הלאומי בישראל, ופורסמו בתחילת מארס, הצביעו על נתונים מרשימים אף יותר – 97% במניעת מחלה סימפטומטית, מחלה חמורה ומוות. עוד מציינים כי הנתונים נאספו החל בסוף ינואר 2021, תקופה שבה הזן הבריטי כבר היה הזן הדומיננטי בישראל.

השבוע פורסמו בתקשורת נתונים ראשוניים ממחקר שנערך בבית החולים שיבא, שבו בוצע מעקב סרולוגי חודשי אחר רמות הנוגדנים של עובדי בית החולים שהתחסנו במהלך דצמבר. מהנתונים עולה כי כבר כחודשיים-שלושה לאחר קבלת המנה השנייה חלה ירידה דרסטית ברמות הנוגדנים שנצפו בדמם. לדברי פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים, הם אינם בטוחים שירידה זו היא בעלת משמעות. פרסומים שונים מהעת האחרונה עשויים לתרום להבנת המשמעות של ירידה זו.

חיסון לקורונה. למצולם אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

בסיטואציות אחרות, חיסונים נבדקים לאורך כמה שנים, כך שבסיום התהליך ולפני הפצת החיסון לאוכלוסייה ניתן להעריך מה היא ההגנה שמקנה החיסון לאורך זמן. מכיוון שהחיסון לקורונה אושר במתכונת חירום ולא נבדקה יעילותו לזמן ממושך, אנו נמצאים בשלבים מוקדמים יחסית של בחינת השפעת החיסונים לטווח ארוך. לעת עתה, הנתונים הקיימים לטווח ארוך נבדקו במקרי הדבקה טבעית בלבד.

לדברי ד"ר לאנה דביידו, מומחית למחלות זיהומיות מאוניברסיטת אינדיאנה, התשובה המדויקת ביותר שניתן לספק בנוגע ליעילות החיסון לאורך זמן מתבססת על משך המחקרים שבוצעו עד כה – והיא 3 עד 4 חודשים. מעבר לכך, אין עדות מדעית לגבי יעילות החיסונים – לא מכיוון שהם אינם יעילים לאורך זמן, אלא מכיוון שעדיין מוקדם להעריך.

עם זאת, מכיוון שלנגיף הקורונה ישנם 'קרובי משפחה' כדוגמת המרס והסארס, חוקרים מעודדים מכך שהגנה חיסונית נגדם נשמרת זמן ממושך לאחר הדבקה, וייתכן שניתן להשליך מהניסיון עם נגיפים אלו על הדבקה בקורונה. עוד מציינים החוקרים כי התגובה החיסונית כנגד הנגיף היא משמעותית יותר לאחר קבלת חיסון בהשוואה לזו הנוצרת כתוצאה מהדבקה טבעית - אם כך, ניתן להיות מעודדים מתוצאות מחקר שהראה כי הזיכרון החיסוני נשמר גם שמונה חודשים לאחר הדבקה טבעית, דבר שעשוי להוות גורם מנבא ליעילות החיסונים לטווח ארוך.

לפי ג'ון וורי, אימונולוג אמריקאי, רמת הנוגדנים בדם היא בעלת מסלול צפוי וידוע מראש – עלייה מהירה לאחר ההדבקה, ירידה מהירה לאחר מכן, והגעה למצב קבוע ממושך. להערכתו, ההגנה החיסונית הנוצרת בעקבות מתן חיסון עשויה להימשך כמה שנים, אם לא יותר. במאמר שפורסם בינואר 2021 ועסק בתגובה החיסונית של חיסון מודרנה, המבוסס על טכנולוגיית mRNA הדומה לחיסון של פייזר, נמצא כי אומנם נרשמה ירידה ברמות הנוגדנים המנטרלים לאורך זמן, אך רמתם ויעילותם מוכחת גם כ-90 יום לאחר המנה השנייה. מסקנת החוקרים היא שעל אף הירידה הצפויה ברמות הנוגדנים, החיסון שומר על הפוטנציאל להעניק הגנה ממושכת.

בדיקות קורונה בסין, 2020צילום: STR / AFP

ההבנה כי הגנה חיסונית מוצלחת מושגת על ידי כמה זרועות של מערכת החיסון, וכי רמות הנוגדנים אינן קורלציה בלעדית לכך, היא חשובה. הגנה חיסונית ארוכת טווח כוללת נוגדנים מנטרלים, סוגים שונים של תאי T שמזהים תא שנדבק על ידי הנגיף ומנטרלים אותו, ותאי B, שאמונים על יצירת נוגדנים חדשים. מחקר עדכני שבדק את יעילות מערכת החיסון לאחר הדבקה טבעית בנגיף, מצא כי על אף שישנה ירידה בכמות הנוגדנים המנטרלים, אלו נשארו ברמות יציבות כ-8-6 חודשים לאחר ההדבקה בנגיף. עוד מצאו כי רמתם של תאי B הספציפיים כנגד הנגיף רק עלתה לאורך זמן, וכי רמתם היתה גבוהה יותר שישה חודשים לאחר ההדבקה, בהשוואה לחודש לאחריה.

כמו כן, גם רמות תאי T נשארו גבוהות כשישה חודשים לאחר ההדבקה אצל מרבית הנבדקים. במחקר נוסף שנערך אף נמצא כי אותם תאי T נשארו פעילים גם נגד הזנים החדשים שהתפשטו בעולם לאחרונה (בפרט הזן הבריטי, הדרום אפריקאי והברזילאי). אם אלו הנתונים שנצפים לאחר הדבקה טבעית, מומחים מעריכים כי ניתן לצפות כי החיסונים יעניקו הגנה מספקת לפחות ל-8-6 חודשים.

מומחים מוסיפים כי אם התגובה החיסונית לקורונה תהיה דומה לנגיפים עונתיים אחרים ממשפחת הקורונה, אלו שגורמים להצטננות המוכרת לכולנו, ייתכן שהחיסון יעניק הגנה לשנה ואף שנתיים לפני שיצריך מנת דחף. זאת ועוד, טוענים כי גם אם ישנה ירידה הדרגתית ברמות הנוגדנים המנטרלים, שאף עלולים להגיע לרמות שאינן מספקות לצורך הגנה מפני מחלה, עדיין, הדבקה בנגיף עשויה להביא למחלה מתונה בלבד. הגנה יחסית זאת מושגת, בין היתר, הודות לתאי B המדוברים שמסוגלים להתאים עצמם לזיהום החדש.

לסיכום, מכיוון שעדיין לא נקבעה אמת מידה אובייקטיבית שתקבע האם אדם מחוסן עדיין מוגן בפני הדבקה, יהיה זה מוקדם להעניק פרשנות לירידה כזו או אחרת ברמת הנוגדנים הנצפית אצל מחוסנים. לצורך קביעת המלצה לצורך במתן מנת דחף למטופלים מחוסנים או כאלו שהחלימו מהמחלה, נראה כי יהיה צורך לאתר סמנים שיעידו על מידת המוגנות של אנשים מפני הדבקה. כמו כן, יש צורך להמשיך ולבחון האם לירידה ברמות הנוגדנים ישנה משמעות קלינית במניעת הדבקה או במניעת מחלה קשה.

פינוי חולת קורונה בווהאן, ב-25 בינואר 2020צילום: HECTOR RETAMAL - AFP

מקורות

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2034577?query=featured_home

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/real-world-evidence-confirms-high-effectiveness-pfizer

https://www.ynet.co.il/health/article/SyXqZt11Bu

https://www.indystar.com/story/news/health/2021/03/05/covid-vaccine-immunity-wont-last-forever-but-doesnt-need/4595171001/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7919858/

https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2021/covid-vaccine-immunity-duration.html

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2032195

https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/lasting-immunity-found-after-recovery-covid-19

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/t-cells-recognize-recent-sars-cov-2-variants

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/2021/03/29/how-long-immunity-lasts-covid-vaccine/

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?