האם המוטציה הבריטית מסוכנת יותר?

במהלך ספטמבר 2020 התגלה לראשונה הוריאנט הבריטי של נגיף הקורונה. מה ניתן ללמוד מעדויות ומחקרים שבוצעו בנושא?

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט הכוונה לתחנת חיסונים נגד קורונה, אנגליה
שלט הכוונה לתחנת חיסונים נגד קורונה, אנגליהצילום: JASON CAIRNDUFF/רויטרס
צוות חוקרי מדינט
מדינט

נדב שמש

במהלך ספטמבר 2020 התגלה לראשונה הוריאנט הבריטי של נגיף הקורונה. הוריאנט, אשר מוכר גם בשם B.1.1.7, ידוע כמדביק יותר בכ-50% מאשר הנגיף המקורי, ועדויות סותרות סופקו אודות מידת האלימות שלו.

ב-11 בפברואר התכנסה ועדה בריטית בשם NERVTAG- New and Emerging Virus threats Advisory Group. בראשה של הוועדה עומד פרופסור פיטר הורבי (Prof. Peter Horby), מומחה למחלות זיהומיות ופנדמיות מאוניברסיטת אוקספורד (University of Oxford). תפקידה של הוועדה הוא לייעץ למשרד הבריאות הבריטי, שרים וקובעי מדיניות הבריאות בבריטניה. בהתכנסות הוצגו מספר מחקרים שהתנהלו בבריטניה אודות הוריאנט הבריטי, במטרה לחקור את האפשרות שהוא זן אלים יותר מהנגיף המקורי.

יש לציין כי על מנת לזהות את הוריאנט, משתמשים לרוב בזיהוי אתרי קישור שונים של הנגיף. אחת מהבדיקות האלה עוזרת לאתר אזור קישור המקושר לגן S. כאשר בדיקה איננה מזהה אזור זה, או במלים אחרות SGTF, משמעותה כי סביר להניח שהנבדק נושא את הוריאנט הבריטי

בפוסט זה נציג את עיקרי הממצאים מהמחקרים השונים ואת המסקנות אשר הסיקה הוועדה מפגישה זו.

London School of Hygiene and Tropical Disease

1. המחקר כלל 3,382 מקרי מוות מתוך כמיליון בדיקות, מתוכן 1,722 סווגו כ-SGTF. במחקר נמצא כי הסיכון היחסי לתמותה תוך 28 ימים מביצוע הבדיקה, בקרב קבוצת ה-SGTF היה גבוה פי 1.71-1.58 מאשר אצל אלה שהיו נשאים לנגיף המקורי.

2. מחקר שהתבסס על Pillar 1 (תוכנית הבדיקות של National Health Service ו- Public Health England) ו-Pillar 2 (תוכנית הבדיקות של ממשלת בריטניה). במחקר נמצא סיכון גבוה יותר פי 1.4 לתמותה ופי 1.4 לאשפוז בבית חולים בקרב הנשאים לוריאנט, לעומת נשאים של הנגיף המקורי.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסוןצילום: Jack Hill/אי־פי

Imperial Collage London

המחקר כלל את כל המקרים באנגליה בשמונת השבועות האחרונים של 2020, ובשבוע הראשון של 2021, ובדק את הסיכון לתמותה תוך 60 יום מבדיקה חיובית לנגיף. במחקר נמצא כי הסיכון לתמותה בקרב אלה הנושאים נגיף המסווג כ-SGTF גבוה פי 1.36-1.29 מאשר אצל אלו הנשאים לנגיף המקורי. כמו כן, הדבר נכון גם לבחינת התוצאות לפי חתכי גיל, פרט לתשובות שאינן חד משמעיות בנוגע לקבוצת הגיל מתחת לגיל 55.

Public Health England

מחקר רטרוספקטיבי שהתבסס על מידע מ-24 בנובמבר עד ארבעה בינואר, שכלל 184,414 דגימות של נשאים לנגיף, מתוכן 92,207 דגימות SGTF (בתקופה שבה מעל ל-90% מהדגימות הללו הוכחו כוריאנט הבריטי).

בעדכון אחרון מ-19 בינואר דווח על סיכון תמותה יחסי גבוה, פי 1.65, בקרב קבוצת SGTF - לעומת הנשאים לנגיף המקורי. במקביל, לא היה הבדל בעל משמעות סטטיסטית בין שתי הקבוצות, במספר הנבדקים החיוביים שאושפזו.

University of Exeter

מחקר שהתבסס על מידע שנאסף מ-Pillar 2 מ-1 באוקטובר עד 29 בינואר, וכלל 109,546 משתתפים שהציגו בדיקות חיוביות לנגיף, מתוכם 54,773 נבדקים שהיו חיוביים לוריאנט. במחקר נמצא כי הסיכון היחסי לתמותה בקרב קבוצת הנשאים לוריאנט גבוה פי 1.7 מאשר בקרב קבוצת הנשאים לנגיף המקורי. יש לציין בנוגע למחקר זה כי הגיל הממוצע של המשתתפים היה צעיר יחסית (46.3), ורק 0.5% מהמשתפים היו בני 80 ומעלה.

Public Health Scotland

1. מחקר שכלל מידע שנאסף במסגרת Pillar 2, וכלל את הבדיקות החיוביות לנגיף שבוצעו להצגת SGFT עד לשישה בינואר, ואת כל מקרי המוות והאשפוז עד ל-22 בנובמבר. במחקר נמצא כי הסיכון היחסי לתמותה היה גבוה ב-1.08 והסיכון לאשפוז פי 1.4, בקרב קבוצת SGTF.

2. מחקר שכלל מידע מכלל אוכלוסיית סקוטלנד. במחקר נמצא כי הסיכון לתמותה תוך 28 ימים מהצגת בדיקה חיובית גבוה פי 1.37, וכי הסיכון לאשפוז גבוה פי 1.63 בקרב קבוצת SGTF, לעומת הקבוצה המציגים בדיקה חיובית אך אינם בקבוצת SGTF.

חיסון נגד קורונה בבריטניהצילום: LEE SMITH / רויטרס

COG-UK Hospital Onset Covid-19 Infection (HOCI) Study

מחקר שהתבסס על מידע שנאסף בין 16 בנובמבר ל-10 בינואר מתשעה בתי חולים וכלל 2,386 מטופלים חיוביים לנגיף. 1,090 מתוכם היו חיוביים לוריאנט.

במחקר נמצא כי הסיכון לתמותה בקרב הנשאים לוריאנט היה גבוה פי 1.09 מאלה שהיו נשאים לנגיף המקורי. בניתוח התוצאות לפי חתכים של מין וגיל, נמצא כי הסיכון גבוה יותר, תוך הצגת מובהקות סטטיסטית, רק בקבוצת הנשים המבוגרות מגיל 65.

במקביל, נמצא כי מתוך 320 משתתפי המחקר שהופנו ליחידה לטיפול נמרץ, הסיכון להפניה זו היה גבוה פי 1.5 אצל אלה שהיו חיוביים לוריאנט. כמו כן, בהסתכלות לפי חתך של מינים, הסיכון היה גבוה יותר תוך הצגת מובהקות סטטיסטית רק בקבוצת הנשים - להן היה סיכוי של פי 1.94 להיות מופנות ליחידה לטיפול נמרץ במידה שהיו חיוביות לוריאנט. מנגד, בקבוצת הגברים, הסיכוי להיות מופנה ליחידה לטיפול נמרץ היה קטן פי 0.85 בקרב החיוביים לוריאנט.

Intensive Care National Audit and Research Centre

1. מחקר שהתבסס על מידע שנאסף בין ראשון בנובמבר ל-27 בנובמבר, ממאגר QRESEARCH המאגד נתונים מכ-1,800 מרפאות ברחבי בריטניה, וכלל 331,321 מטופלים מאומתים לנגיף (לפחות 12 ימים לאחר קבלת תשובה חיובית) - מתוכם 99,444 מטופלים חיוביים לוריאנט, ו-1,171 מטופלים שהופנו ליחידה לטיפול נמרץ. במחקר נמצא כי הסיכון להפניה ליחידה לטיפול נמרץ גבוה פי 1.44 בקרב אלה החיוביים לוריאנט מאשר בקבוצה שנשאים לנגיף המקורי.

2. מחקר שהתבסס על מידע שנאסף בין אחד בנובמבר ל-27 בנובמבר ממאגר Public Health England, וכלל 6,038 מטופלים מאומתים לנגיף (לפחות 28 ימים לאחר קבלת תשובה חיובית) שהופנו ליחידה לטיפול נמרץ - מתוכם 2,088 מטופלים היו נשאים של הוריאנט. במחקר נמצא כי אין הבדל בתמותה בקרב המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ בין קבוצת הנשאים לוריאנט לקבוצת הנשאים לנגיף המקורי.

Office of National Statistics

עבודת חקר שבוצעה בהתבסס על נתונים של 8,811 נשאים לנגיף, בניסיון לבדוק את הקשר בין נשאים לוריאנט לבין תמותה ביחס לנשאים לנגיף המקורי. העבודה לא הפיקה נכון לעכשיו תוצאות חד משמעיות, לאור מספר מועט של מקרי תמותה אשר נבחנו על ידה.

CO-CIN – COVID-19 Clinical Information Network

במספר מחקרים שהתבססו על מאגר מידע שמכיל את כלל הנתונים מבתי חולים ברחבי בריטניה, לא נמצא סיכון גבוה יותר לתמותה בקרב מאושפזים בבתי חולים הנשאים לוריאנט לעומת מאושפזים הנשאים לנגיף המקורי. יש לציין כי קביעה זו מוגבלת לאור בחינה של מעט מקרים (המחקר הכי גדול כלל 286 נשאים לוריאנט).

המסקנות שעולות מהמחקרים הן שעל אף המגבלות בחלקם, לפי החלטת הוועדה יש מספיק עדויות כדי לקבוע כי הוריאנט הבריטי מקושר לסיכון גבוה יותר לתמותה ולאשפוז בבית חולים, לעומת הסיכון שטומן בחובו הנגיף המקורי.

מקורות

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/variant-surveillance/variant-info.html

https://www.gov.uk/government/groups/new-and-emerging-respiratory-virus-threats-advisory-group

https://www.ox.ac.uk/news-and-events/find-an-expert/professor-peter-horby

https://post.parliament.uk/sars-cov-2-virus-variants-a-year-into-the-covid-19-pandemic/

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7003e2.htm

https://coronavirus.data.gov.uk/details/about-data

https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-reported-sars-cov-2-deaths-in-england/covid-19-confirmed-deaths-in-england-to-31-december-2020-report

https://www.qresearch.org/

https://www.gov.uk/government/publications/scientific-advisory-group-for-emergencies-sage-coronavirus-covid-19-response-membership/list-of-participants-of-sage-and-related-sub-groups#covid-19-clinical-information-network-co-cin

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים