הנה מה שצריך לדעת לפני שמחליטים אם לפתוח או לסגור את מערכת החינוך

על פי הידוע כיום, הווריאנטים השונים לקורונה אינם מסוכנים יותר עבור הילדים שנדבקים בהם. אך למרות זאת, התפשטותם מעלה את הסבירות שילדים יידבקו בנגיף, במיוחד בכל האמור לווריאנט הבריטי, הנפוץ מבין השלושה

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים בהפגנה להשארת בתי הספר פתוחים בניו יורק
ילדים בהפגנה להשארת בתי הספר פתוחים בניו יורקצילום: Mary Altaffer/אי־פי
צוות חוקרי מדינט
מדינט

נדב שמש

מצבם של ילדים ובני נוער במהלך מגפת הקורונה מורכב ביותר. מצד אחד, ידוע כי ילדים חולים פחות כתוצאה מהנגיף, ומצד שני הם יכולים לשאת אותו, לפתח סימפטומים ואף להעביר את הנגיף לאחרים. הסיבות להבדל בין התבטאות המחלה אצל ילדים ואצל מבוגרים אינה ידועה לגמרי, אך ישנן השערות שונות.

ראשית, על מנת שהנגיף ייכנס לגוף עליו להשתמש בקולטן בשם ACE-2, שנמצא במערכת הנשימה, נמצא בשכיחות מופחתת אצל ילדים, ופוחת ככל שהם צעירים יותר. השערה נוספת היא כי מערכת החיסון של הילדים יודעת להתמודד בצורה טובה יותר כנגד הנגיף, בין אם על ידי תגובה מהירה יותר, ובין אם על ידי כיוון ההגנה החיסונית כנגד מנגנון הכניסה של הנגיף ולא כנגד חלקים אחרים שלו.

בית ספר יסודי בגבעתייםצילום: הדס פרוש

בנוסף, העובדה כי ילדים מדביקים פחות מהווה גם היא שאלה פתוחה, והשערות שונות גורסות כי הדבר נגרם לאור ריאות קטנות יותר שיכולות להפריש פחות טיפות אירוסול מדבקות, או לאור העובדה שילדים מציגים פחות סימפטומים.

הכרה באפשרות שילדים אכן עשויים להעביר את הנגיף מאחד לשני ועל ידי כך לזרז את התפשטות המגפה בקרב האוכלוסייה, גרמה למדינות רבות להטיל מגבלות על מערכת החינוך. המגבלות כללו אף סגירה מוחלטת של כלל בתי הספר, מגבלה שהוטלה על ידי מרבית מדינות העולם בתקופות מסוימות במהלך השנה האחרונה.

במהלך הימים האחרונים התבשרנו כי מערכת החינוך הישראלית תאפשר חזרה מסוימת של תלמידים למוסדות, לאחר חודשים רבים שברובם היו הילדים בבתיהם. החזרה ההדרגתית של הילדים לשגרה באה במקביל לנתוני תחלואה משופרים, הכוללים ירידה בכמות הנדבקים והנפטרים היומית, נתונים שהיו בשיאם לקראת סוף ינואר 2021. נתונים אלה מושפעים כמובן גם ממבצע החיסונים, כשנכון ל-1- בפברואר 2021, יותר מ-40% מהישראלים התחסנו לפחות פעם אחת כנגד הנגיף. עם זאת, על פי להנחיות כיום של משרד הבריאות, ילדים מתחת לגיל 16 אינם רשאים לקבל את החיסון.

בית ספר בנבאדה, ארה"ב, בתקופת הקורונהצילום: Scott Sonner/אי־פי

במקביל להתפתחויות החיוביות הללו, נגיף הקורונה מציג בשבועות האחרונים וריאנטים - נגיפים שצברו מוטציות ומציגים תכונות שונות מאלו שהוצגו על ידי הנגיף המקורי.

נכון להיום, ישנם שלושה וריאנטים מרכזיים – הבריטי (B.1.1.7), הדרום-אפריקאי (B.1.351) והברזילאי (P1). שלושת הווריאנטים כוללים מוטציות המשפיעות על ביטוי חלבון ה-Spike, חלבון שנמצא על מעטפת הנגיף וקשור בחדירתו של הנגיף לגוף, כשנכון להיום הווריאנט הבריטי הוא הנפוץ ביותר מביניהם. לפי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), לא ידועה השפעה של הווריאנטים על חומרת המחלה, אם כי לווריאנט הבריטי יש יכולת הדבקה מוגברת.

האם הווריאנטים מדביקים ילדים בצורה משמעותית יותר מהנגיף המקורי?

בית ספר ביוון, בספטמברצילום: Thanassis Stavrakis/אי־פי

על פי ארגון הבריאות העולמי, ההשפעה העיקרית של הווריאנטים, המתבטאת בווריאנט הבריטי, הוא יכולת הדבקה מוגברת בכלל הגילים. כמו כן, לאור העובדה שבאזורים בבריטניה שבהם הווריאנט התפשט בתי הספר היו פתוחים, שימשו הילדים כמקור הדבקה משמעותי שזירז את קצב ההתפשטות.

מחקר שבוצע בבריטניה בין אוקטובר לדצמבר 2020, בחן את התפלגות הגילים מבין כלל הנשאים של הנגיף המקורי ושל הווריאנט. במחקר נמצא באופן מובהק מבחינה סטטיסטית כי שיעור הצעירים מתחת לגיל 20, מבין כלל הנשאים לווריאנט (כ-26%), גבוה משיעור הצעירים מתחת לגיל 20 מבין כלל הנשאים לנגיף המקורי (כ-23%).

בנוסף, לדבריו של סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונותרפיה באוניברסיטת בר-אילן, שפורסמו בירחון THE BMJ, מאז הופעותו של הווריאנט הבריטי בישראל, באמצע דצמבר 2020, ישנה עלייה של כ-23% בשכיחות הנדבקים היומית בקרב ילדים עד גיל 10. נתונים אלה מצטרפים לנתונים שפורסמו באתר Our World in Data - מספר החיוביים לנגיף בגילי 20-0 בישראל הוכפל פי 3.8 בין 19 בצדמבר 2020 ל-6 בפרבואר 2021. את הנתונים ניתן לייחס הן להתפשטות הווריאנט הבריטי בישראל והן למדיניות החיסונים.

תלמידי בית ספר רוחצים ידיים, בריטניה, יולי 2020צילום: Andrew Couldridge/רויטרס

האם הווריאנטים מסוכנים יותר עבור ילדים מהנגיף המקורי?

נכון להיום, לפי נתונים ממקורות שונים, אין הוכחות כי הווריאנטים גורמים להתבטאות חמורה יותר של קורונה מאשר הביטוי במקרה של הדבקה בנגיף המקורי.

במאמר שהתפרסם בעיתון היוקרתי THE LANCET, נבחנה התבטאות המחלה אצל הילדים שהגיעו לבית החולים Royal College of Pediatrics and Child Health בלונדון. במאמר נעשתה השוואה בין 20 ילדים שטופלו בין מארס למאי 2020, במהלכו של הגל הראשון שחוותה בריטניה, ובין 60 ילדים שטופלו בין נובמבר 2020 לינואר 2021, במהלכו של הגל השני והמשמעותי יותר מבחינה מספרית שחוותה בריטניה, ושבו לפי הערכות אצל כ-70% מהנדבקים נמצא הווריאנט הבריטי.

בית ספר ביוון, בספטמברצילום: POOL/רויטרס

במחקר נמצא כי על אף המספרים הגבוהים יותר של הילדים שטופלו במהלך הגל השני, שיש להניח שרבים מהם נשאו את הווריאנט של הנגיף, מצבם הרפואי לא היה חמור יותר. לדוגמה, רק 3% מהילדים שהגיעו במהלך הגל השני היו במצב קריטי מסכן חיים, לעומת 20% מהילדים במהלך הגל הראשון. כמו כן, 13% מהילדים במהלך הגל השני היו זקוקים לתמיכה נשימתית, לעומת 70% מהילדים שטופלו במהלך הגל הראשון. נתונים אלה מבוססים על מדגם קטן ביותר, ועל כן יש לבחון אותם בזהירות.

אחד החששות מבחינת התבטאות של קורונה בילדים הוא התפתחות של MIS-C, סיבוך נדיר של קורונה שבו יש מצב דלקתי ברקמות רבות בגוף כדוגמת לב, ריאות, מוח ועוד.

לפי מאמר שהתפרסם במגזין the New-England Journal of Medicine ביולי 2020, ובחן מקרים מ-106 בתי חולים במדינת ניו-יורק, שכיחות המצב הרפואי הזה היא 2 מכל 100,000 צעירים מגיל 21 - פחות מ-1% מכלל החולים בגילים אלה.

לימודים בצל קורונה בארה"בצילום: David Paul Morris - Bloomberg

הסיבות להתפתחות המצב מסכן החיים אינן ידועות לחלוטין, אך ישנה השערה שהמצב עלול להתפתח כתוצאה מתגובה חיסונית מאוחרת של גוף הילד כנגד הנגיף. לפי ראיון שהתפרסם באתר של Boston Children’s Hospital, אחד מבתי החולים המובילים לילדים בארה"ב, נכון להיום לא נראה שיש שכיחות רבה יותר של C-MIS אצל ילדים שנדבקו בווריאנט הבריטי, מאשר אצל אלו שנדבקו בנגיף המקורי.

לסיכום, על אף שלפי הידוע כיום הווריאנטים השונים אינם מסוכנים יותר עבור הילדים שנדבקים בהם, התפשטותם מעלה את הסבירות שילדים יידבקו בנגיף, במיוחד בכל האמור לווריאנט הבריטי, הנפוץ מבין השלושה.

נתונים אלה הביאו לעלייה במספר הילדים החולים, ועל כן ניתן לצפות לעלייה במספר הילדים המציגים סימפטומים של קורונה ואף במספר הילדים שיחוו מצבים רפואיים מסכני חיים. לאור זאת ניתן להסיק כי הסכנה, הן עבור אוכלוסיית הילדים והן עבור האוכלוסייה הכללית המושפעת ממצבם, גברה לאור התפשטות הווריאנטים השונים, ויש להתייחס לכך בעת קבלת ההחלטות בהמשך הדרך.

תלמידות בית ספר יסודי בבני ברקצילום: אבישג שאר-ישוב

מקורות

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/children/symptoms.html

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2766524

https://www.nature.com/articles/d41586-021-00139-3#ref-CR1

https://www.nature.com/articles/d41586-020-03496-7

https://www.nature.com/articles/d41586-020-02973-3

https://data.unicef.org/resources/government-responses-due-to-covid-19-affected-populations/

https://www.gov.il/he/Departments/Guides/ramzor-cites-guidelines

https://ourworldindata.org/coronavirus/country/israel?country=~ISR

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

https://govextra.gov.il/ministry-of-health/covid19-vaccine/covid19-vaccine-fqa/

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/transmission/variant.html

https://cov-lineages.org/global_report.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/more/science-and-research/scientific-brief-emerging-variants.html

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/media-resources/science-in-5/episode-22---children-covid-19

https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/medicine/mrc-gida/2020-12-31-COVID19-Report-42-Preprint-VOC.pdf

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n383

https://ourworldindata.org/vaccination-israel-impact

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/more/science-and-research/scientific-brief-emerging-variants.html

https://ourworldindata.org/coronavirus/country/united-kingdom?country=~GBR

https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2352-4642%2821%2900030-4

https://www.cdc.gov/mis-c/index.html

https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa2021756?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed

https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/m/mis-c

https://discoveries.childrenshospital.org/covid-19-virus-variant/

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים