לייצר את החיסון זה החלק הקל - עכשיו מאיפה נביא מילארדי מזרקים?

בטור זה אסקור את האתגרים הלוגיסטיים העומדים בפני החברות, הארגונים והממשלות שאמונים על אספקת החיסונים לקורונה, כמו גם הפתרונות המוצעים לבעיות אלו

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתנדבת בניסוי של אסטרה־זנקה מקבלת מנת חיסון באוקספורד, ביוני
מתנדבת בניסוי של אסטרה־זנקה מקבלת מנת חיסון באוקספורד, ביוניצילום: John Cairns/אי־פי
צוות חוקרי מדינט
מדינט

נדב שמש

רבים עשויים לחשוב שהאתגר הכי גדול בחיסון אוכלוסיית העולם נגד הקורונה הוא עצם פיתוחו של חיסון. הניסיון לפתח חיסונים בטוחים ויעילים אכן מהווה אתגר משמעותי - רבות דווח על הניסיונות לעמוד באתגר, כשכמה דוגמאות הן הכרזותיהן של החברות פייזר ומודרנה, כמו גם ההכרה העולמית שלה זכו הודעות אלה.

עם זאת, אתגר משמעותי לא פחות הוא האתגר הלוגיסטי. שרשרת האספקה של החיסונים כנגד הנגיף מורכבת ביותר, והניסיון לספקו ברחבי העולם עשוי להביא לצווארי בקבוק – נקודות תורפה המעכבות את מתן החיסון.

השלב הראשון לאחר פיתוח החיסון וייצורו בכמויות מספקות הוא שלב המילוי והאחסון, הכולל כמה קשיים משמעותיים. ראשית, לאור הכמויות האדירות של מנות החיסון, הנאמדות בעשרות מיליונים רק עד תחילת 2021, עשוי להיווצר חוסר בכמות מספקת של מבחנות. כדי לענות על ביקוש זה, חברות ייצור מבחנות משקיעות ברכישת רכיבים, כמו חול ים, ובבניית קווי ייצור חדשים ויעילים.

חיסונים לקורונה של פייזר בפלורידהצילום: MARCO BELLO/רויטרס

בשלב הבא, בהנחה שיש כמות מספקת של מבחנות, עולה צורך בהפעלה יעילה ובטוחה של מפעלים שממלאים אותן בחיסון. כדי להתגבר על אתגר זה, הן החברות המייצרות את החיסונים והן ממשלות, כפי שעשתה למשל ממשלת בריטניה, חתמו על הסכמים מבעוד מועד עם מפעלים המספקים שירותים אלה.

לאחר מכן מתחיל שלב השינוע והאחסנה של מנות החיסון. לאור העובדה כי על החיסונים להיות מאוכסנים במהלך השלבים הללו בטמפרטורות נמוכות במיוחד, שלב זה מכונה cold chain ("שרשרת קרה"). לדוגמה, על החיסון של פייזר להיות מאוחסן לתקופה של עד 15 יום בטמפרטורה של 70- מעלות צלזיוס. מנגד, החיסון של מודרנה צריך להיות מאוחסן בטמפרטורה של 20- מעלות צלזיוס, ויכול להישמר עד שבועיים במקרר בטמפרטורות 8-2 מעלות צלזיוס.

נתונים אלה מחייבים הערכות מצד גורמים רבים. כך למשל, החיסונים של פייזר עתידים להישלח בחבילות המכילות קרח יבש כדי לשמור על הטמפרטורה הנמוכה. כמו כן, גם חברות השילוח מכינות עצמן, למשל על ידי בניית חוות מקפיאים ביעדים שונים, כפי שמבצעת חברת UPS. גם מרכזי הרפואה שעתידים לבצע את מתן החיסון עלולים להתקשות באחסון המנות. נכון להיום מקפיאים מיוחדים, כמו אלו שנדרשים לאחסון החיסונים של פייזר, לא נמצאים בשגרה בכלל במרכזים שעתידים לקחת חלק במתן החיסונים.

בשל כל האתגרים שצוינו קיימת הערכה כי הגורמים הללו עשויים להביא לאובדן של מנות חיסון, שלפי הערכות שמרניות צפוי להגיע לכדי 5%-15% מכמות מנות החיסון המיוצרות. שלב שילוח החיסונים, לאחר הגעתם של החיסונים ליעדם היבשתי ובעת פיזורם לנקודות מתן החיסון, הוא השלב שעלול לגרום לאובדן המשמעותי ביותר של מנות חיסון, ועשוי להגיע גם ל-50%-75% מאובדן החיסונים במדינות מתפתחות.

אתגר נוסף העשוי להתגלות בעת מתן החיסון, הוא כמות מספקת של מזרקים ומחטים - ההכרחיים להזרקת החיסון. לפי הערכות, יש צורך במיליארדים של פריטים אלו על מנת לאפשר את מתן החיסונים ברחבי העולם. בכיר במערכת הבריאות האמריקאית העריך כי לצורך מבצע חיסון יעיל ברחבי ארה"ב לבדה, יהיה צורך להשתמש ב-850-650 מיליון מזרקים ומחטים.

על מנת לענות על צורך זה החלו רשויות שונות להתגייס. לדוגמה, יוניצ"ף, זרוע האו"ם האחראית על סיוע הומניטרי לילדים, הודיעה כי החלה לאחסן מיליוני מזרקים, מתוך כוונה לאגור כמיליארד מזרקים עד 2021, זאת בנוסף לכוונתה לרכוש 620 מיליון מזרקים לצורך מבצעי חיסונים שאינם כנגד SARS-CoV-2.

כלל האתגרים המוזכרים, כמו גם אתגרים לוגיסטיים נוספים, גרמו לגופים שונים להקים כוחות פעולה שיהיו אחראיים על מבצעי חלוקת החיסונים. ארגון הבריאות העולמי הקים כוח משימה האחראי על שרשרת האספקה ומאגד בעלי תפקידים מסוכנויות או"ם שונות. כמו כן, הוקם כוח פעולה ברמה המדינית בארה"ב, שרתמה את ניסיונו וכוחו הלוגיסטי של צבאה לסיוע בהיבטים אלה של אספקת החיסונים.

ההכרזות על התקדמות בפיתוח החיסונים מהוות אור בקצה המנהרה עבור כלל אזרחי העולם, ותקווה לחזרה לשגרה המוכרת לפני ימי המגפה. עם זאת, עלינו לזכור כי אתגרי ההתמודדות כנגד הנגיף אינם מנת חלקם של אנשי המדע בלבד. גורמים רבים, בכללם גורמי לוגיסטיקה, יהיו בעלי השפעה רבה על היכולת להביא לסיום המגפה העולמית, ועל כן יש להשקיע בהם את המשאבים ותשומת הלב הדרושים לצורך תיפקודם בצורה מיטבית.

מקורות

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/modernas-covid-19-vaccine-candidate-meets-its-primary-efficacy

https://www.cnbc.com/2020/11/25/challenges-pfizer-faces-distributing-covid-19-vaccine-to-the-masses-.html

https://www.lawinsider.com/dictionary/fillfinish

https://www.nytimes.com/2020/11/17/health/coronavirus-vaccine-operation-warp-speed.html#:~:text=The%20two%20companies%2C%20Pfizer%20and,be%20made%20by%20next%20spring.

https://cen.acs.org/materials/Vials-vital-COVID-19-vaccine/98/i37

https://www.americanprogress.org/issues/healthcare/reports/2020/07/28/488196/comprehensive-covid-19-vaccine-plan/

https://www.americanprogress.org/issues/healthcare/reports/2020/07/28/488196/comprehensive-covid-19-vaccine-plan/

https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/125137/uk-government-reserves-wockhardt-production-line-to-fill-finish-covid-19-vaccines/

https://www.scientificamerican.com/article/the-covid-cold-chain-how-a-vaccine-will-get-to-you/

https://www.messenger-inquirer.com/news/getting-a-coronavirus-vaccine-from-loading-dock-to-upper-arm-may-be-the-hardest-part/article_af9241d1-1ab5-534c-be04-98ff8f32ba4a.html

https://www.biospace.com/article/work-on-covid-19-vaccine-distribution-is-mind-bogglingly-complex-/

https://www.theguardian.com/business/2020/nov/10/pfizer-and-biontechs-vaccine-poses-global-logistics-challenge

https://www.rollcall.com/2020/10/13/deep-freezers-and-dry-ice-for-pfizer-vaccine-may-face-shortages/

https://www.who.int/immunization/programmes_systems/supply_chain/resources/Revising_Wastage_Concept_Note.pdf?ua=1

https://www.biopharma-reporter.com/Article/2020/11/19/COVID-19-vaccine-distribution-Gaps-remain-in-immunization-logistics-and-real-time-tracking-of-vaccine-storage-and-demand

https://www.bloomberg.com/features/2020-covid-vaccine-manufacturing-essentials/

https://news.un.org/en/story/2020/10/1075682

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-operations

https://www.defense.gov/Explore/News/Article/Article/2393298/military-to-play-logistics-only-role-in-covid-19-vaccine-effort/

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד