כשמדע נהפך לפוליטי - בפעם הראשונה אי פעם כתבי העת המדעיים נוקטים עמדה

מוסדות מדעיים ובכירים בארגונים כגון ה-FDA והמרכז לבקרת מחלות ספגו ביקורת מצד הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ. כל אלה, יחד עם העובדה שהממשל האמריקאי הציג מידע כוזב, היוו "הקש ששבר את גב הגמל"

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת בחירות בטולדו, אוהיו
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת בחירות בטולדו, אוהיוצילום: Tony Dejak/אי־פי
צוות חוקרי מדינט
מדינט

ג'ודית רפופורט

בשבועות האחרונים קרה דבר חסר תקדים בעולם העיתונות המדעית. זה אחר זה, עיתוני המדע והרפואה הבולטים והחשובים בעולם, אשר אחראים לפרסום מרבית התגליות המדעיות פורצות הדרך של העשורים האחרונים, פירסמו לראשונה טורים עם טון פוליטי, וטענו דברי ביקורת נוקבים כלפי התנהלותה של מנהיגות ארה"ב במגפה הנוכחית - בייחוד התנהלותו של אדם אחד, הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ.

ייתכן שחלקכם נתקלתם בימים האחרונים בכותרות אודות הטור שפורסם ב-New England Journal of Medicine, כתב העת הרפואי היוקרתי בעולם, שכותרתו "מוות בוואקום של מנהיגות", שם נאמר שממשלת טראמפ לקחה את משבר הקורונה והפכה אותו לטרגדיה. עיתון זה, שב-208 שנות פעולתו לא תפס צד פוליטי מובהק, חרג ממנהגו הפעם.

בשבועות האחרונים, בתזמון לא אקראי לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב, אנו עדים לתופעה חסרת תקדים שבה שחקני מפתח בעולם המדע והרפואה תופסים צד פוליטי. נסקור היום כמה מהטורים שפורסמו בנושא זה, את הדברים העיקריים שנאמרו בהם, וננסה להבין מדוע המשבר הנוכחי הביא מדענים לצאת מהגבולות המוגדרים והנייטרלים במדע ולהתערב בפוליטיקה.

ב-11 בספטמבר, עורך העיתון היוקרתי Science, הולדן ת'ורפ, פירסם טור בשם "טראמפ שיקר בנוגע למדע", בו מוצג מידע מתוך ראיונות מוקלטים עם הנשיא שנחשפו באחרונה, שבהם טרמפ מודה בבירור שבחודש מארס הוא הציג לעם האמריקאי מידע כוזב על COVID-19 - אף על פי שהוא בעצמו היה מודע לקטלניות של הנגיף וההשלכות שלו גם על האוכלוסייה הצעירה יותר.

ב-5 cאוקטובר, כתב העת המכובד Nature פירסם כתבה שכותרתה "איך טראמפ פגע במדע - ולמה ייתכן שיקח עשורים כדי לשקם אותו", שבה מוצגות הפעולות שטראמפ נקט נגד גופי המדע במדינה לאורך כהונתו, ואיך פעולותיו (וחוסר פעולותיו) במשבר הנוכחי הביאו להחרפת המצב.

בצעד יוצא דופן, עיתון המדע הפופולרי Scientific American הכריז לפני כמה ימים על תמיכתו בג'ו ביידן, יריבו של טראמפ בבחירות הנוכחיות. לאורך 175 שנות פעולתו, זוהי הפעם הראשונה שהעיתון מצדד במועמד נשיאותי, והכותבים מסבירים את החלטתם בכך ש"המדע והראיות מראים שדונלד טראמפ פגע בארה"ב ואנשיה בצורה קשה - מפני שהוא פוסל את הראיות והמדע".

הנשיא הבא של ארה"ב, ג'ו ביידןצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

בטור שפורסם ב-8 באוקטובר בעיתון NEJM, לא הוכרזה תמיכה בג'ו ביידן, אך 34 עורכי העיתון שחתומים על הטור הפצירו בקוראים להדיח את טראמפ בשל כשלונותיה של ממשלתו. "מגפת COVID-19 יצרה משבר ברחבי העולם", כתבו העורכים, "משבר זה יצר מבחן למנהיגות. כאן בארה"ב, מנהיגינו נכשלו במבחן".

עוד כתבו העורכים כי למרות היותה התעשייה הביו-רפואית הגדולה בעולם, ובעלת התקציבים, יכולות הייצור, והמוחות המתקדמים ביותר, מצבה של ארה"ב מבחינת תחלואה ותמותה נהפך לבלתי נתפס - עם מעל 200 אלף מתים, שהמהווים מעל 20% מכמות המתים העולמית, כאשר אוכלוסייתה של ארה"ב מהווה רק 4% מאוכלוסיית העולם.

העורכים גם מבקרים באופן נוקב את מדיניות הבדיקות הקלוקלת בארה"ב, שבמדד מספר הבדיקות למקרי תחלואה, ממשיכה להיות ממוקמת מתחת למדינות עולם שלישי כמו זימבבואה ואתיופיה.

העורכים מציינים כי אף על פי שחלק ממקרי המוות מ-COVID-19 היו בלתי נמנעים, ועל אף העובדה שלא ניתן לנקוב במספר מדויק, אפשר לבטח להגיד שעשרות אלפי מקרי מוות יכולים היו להימנע לו הממשלה הנוכחית היתה נוקטת באמצעים הנכונים מוקדם מספיק ובצורה חזקה דיה. התנהלותה של הממשלה האמריקאית הביאה למשבר עם הכי הרבה נפטרים אמריקאיים מאז מלחמת העולם השנייה.

הטור מסתיים בדברים הבאים: "כל אדם אחר שהיה מבזבז בפזיזות כזו חיים ומשאבים, היה עומד בפני השלכות משפטיות. המנהיגים שלנו טוענים לחסינות בפני הפעולות שלהם, אך הבחירות הנוכחיות נותנות לנו את הכוח לדרוש צדק. אנשים רציונליים יכולים להיות חלוקים בדעתם בנוגע לעמדות הפוליטיות השונות, אך האמת אינה ליברלית או קונסרבטיבית. כשזה מגיע להתנהלות במשבר בריאות הציבור הגדול ביותר בימינו, מנהיגנו הוכיחו שהם חסרי יכולת בצורה מסוכנת".

המשבר הנוכחי הביא מדענים ואנשי רפואה רבים לקצה גבול יכולתם, והציב מציאות מורכבת שבה מצד אחד תקוות הציבור מוטלות על פיתוח מהיר של חיסונים ותרופות, והצוותים הרפואיים נהפכו לחיילים בחזית המלחמה נגד נגיף הקורונה, ומצד שני המוסדות המדעיים, בכירים בארגונים כגון מרשם התרופות האמריקאי (FDA), המרכז לבקרת מחלות (CDC) ועוד, ספגו ביקורת, צנזורה ואף טענות קונספירציה מצד טראמפ וממשלתו. כל זאת בנוסף להצגת מידע כוזב, מוטעה ומסוכן לציבור, בשיאו של משבר.

כל אלה יחד, ככל הנראה, היוו "הקש ששבר את גב הגמל" והביאו את עולם המדע למצב חסר תקדים, שבו הוא צריך להתערב בפוליטיקה כדי להבהיר את התמונה, לשלוח מסר ברור ולנקוט עמדה לראשונה בהיסטוריה.

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד