מה ההשפעה של קורונה על הריון, לידה והנקה?

נשים הרות הנדבקות בנגיף לא מפתחות מחלה חמורה יותר, וניתן לצפות שאם יידבקו ויפתחו מחלה - הן יחוו מחלה קלה עד בינונית. יש להיוועץ ברופא/ה המטפל/ת בנוגע להמשך הטיפול והביקורת ולהמשיך להתעדכן על הנחיות נוספות

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריון. אילוסטרציה
הריון. אילוסטרציהצילום: Andrew Shurtleff / AP
צוות חוקרי מדינט
מדינט

שוהם ריגבי

לפני כחודש דיווחנו על סקירה קצרה שפורסמה בנוגע לנגיף והשפעתו על נשים בהיריון. מה השתנה מאז?

תקציר

1. נכון להיום, נשים הרות הנדבקות בנגיף לא מפתחות מחלה חמורה יותר, וניתן לצפות שאם יידבקו ויפתחו מחלה - הן יחוו מחלה קלה עד בינונית.

2. לא נצפו סיבוכים בקרב הילודים.

3. מנגנון ההדבקת הילודים שנמצאו חיוביים אינו ברור ולא הוכח.

4. בסין, העדיפו ליילד את הנשים בניתוח קיסרי מהחשש להעברת הנגיף דרך תעלת הלידה (השערה שלא אומתה עד כה). ארגון הבריאות העולמי לא ממליץ על ניתוח קיסרי באימהות חיוביות אלא אם יש אינדיקציה אחרת.

דיווחים נוספים מרחבי העולם

1. במחקר שבוצע על 15 נשים בשלבים שונים של ההיריון, ראו כי היריון ולידה לא החמירו את מהלך המחלה או את הממצאים הריאתיים בהדמיה. כל הנשים במחקר נמצאו חיוביות להימצאות הנגיף, וכולן חלו במחלה בדרגה קלה. 11 נשים ילדו בהצלחה (10 קיסרי, 1 רגיל), 4 נשארו במעקב ועדיין היו בהיריון ללא סיבוכים עד סוף תקופת המחקר (3 נשים בטרימסטר שני, אחת בטרימסטר שלישי). הממצא הנפוץ ביותר בנשים חולות היה חום ושיעול.

2. אוסף מקרים של לידות מוצלחות ל-4 אמהות חולות בקורונה: תוארו 4 אימהות שחלו בקורונה במהלך טרימסטר שלישי (שבוע 37 ומעלה). 3 מתוכן עברו ניתוח קיסרי בשלב האקוטי של המחלה, אחת עברה לידה וגינלית. אחת מהאימהות נזקקה לתמיכה נשימתית לאחר הלידה, ולאחר מכן מצבה השתפר. כל הילודים נולדו בריאים והופרדו מהאימהות מיד לאחר הלידה. בבדיקת PCR שנערכה 72 שעות לאחר הלידה, 3 מהילודים (כולל הילוד שנולד בלידה וגינלית) נמצאו שליליים להימצאות הנגיף במשטח גרון, ואחד לא נבדק עקב סירוב ההורים.

3. על פי תוצאות ראשוניות ממחקר בסין שפורסם לאחרונה וכלל 34 נשים בהריון מתקדם (16 מתוכן עם אבחנה של קורונה, ו-18 עם חשד להדבקה), לא נמצא אף ילוד שנדבק בנגיף, וכן אף אחד מהתינוקות לא פיתח סיבוכים. במחקר זה שתי נשים עברו לידה רגילה, כל השאר ילדו בניתוח קיסרי.

4. מחקר נוסף מסין, שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases, מתאר שני מקרים של נשים שנדבקו במהלך הטרימסטר השלישי, עברו את המחלה והלידה ללא סיבוכים, וכן לא נמצאו עדויות להימצאות הנגיף אצל הילודים.

5. עד כה דווחו שני מקרים שבהם היתה העברה של הווירוס SARS-CoV-2 לילוד, אך לא ברור באיזה שלב התרחשה ההעברה.

שדרות רוטשילד בתל אביב. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

חשוב לציין כי היו עוד מקרים רבים של נשים בהיריון שנדבקו בנגיף, וכי מקרים רבים לא פורסמו. הקהילה המדעית פנתה בבקשה לפרסם את כלל המקרים על מנת לבצע מחקר מקיף ומעמיק על מספר מקרים גדול יותר, מה שיאפשר ניסוח הנחיות מבוססות מידע.

אז מדוע נשים בהיריון נחשבות בקבוצת סיכון?

1. לאור מיעוט המידע והדיווחים בנושא, נשים בהריון מוגדרות כרגע כקבוצת סיכון כאמצעי זהירות, ומונחות לנקוט משנה זהירות בכדי להימנע מהדבקה.

2. לפי דו"ח של Royal College of Obstetricians & Gynaecologists העדכני ל-18 במארס, נשים הרות הנדבקות בנגיף לא מפתחות מחלה חמורה יותר, וניתן לצפות שהן יחוו מחלה קלה עד בינונית הכוללת תסמינים דמויי שפעת. עד כה דווח על מקרה בודד של אישה הרה שפיתחה מחלה בדרגה חמורה.

מה ההשפעה על הילוד?

1. ההשפעה על ילוד שנדבק בנגיף איננה ברורה בשלב זה, מכיוון שאין מספיק פרסומים ונתונים רלוונטים.

2. נכון להיום, לא נראה כי יש סיכון מוגבר להעברה של המחלה מאם לעובר במהלך ההריון, ולא תועד נזק כלשהו לעובר בעקבות מחלת האם, במהלך ההיריון או בלידה.

3. לא נראה כי המחלה מהווה גורם סיכון להפלה או לידה מוקדמת.

ומה לגבי הנקה?

1. נכון להיום, אין עדויות של העברת הנגיף דרך חלב אם, ולכן אין מניעה של הנקה לאישה שאובחנה עם קורונה.

2. החשש הקיים כיום הוא להעברת הנגיף לא דרך חלב האם, אלא בהעברה טיפתית דרך נשימה ודיבור במהלך ההנקה.

3. מומלץ לנקוט באמצעי מיגון כגון שטיפת ידיים ומסכה, על מנת למנוע הדבקה של הילוד.

הנחיות נוספות

1. לאור התפשטות הנגיף, האגודה לרפואת אם ועובר (Society for Maternal-Fetal Medicine) פירסמה רשימת הנחיות בנוגע לביצוע בדיקות ופרוצדורות במהלך ההיריון.

2. בישראל ישנן המלצות חדשות מטעם איל''ה והאיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה. יש להיוועץ ברופא/ה המטפל/ת בנוגע להמשך הטיפול והביקורת ולהמשיך להתעדכן על הנחיות נוספות.

הכותבת היא חוקרת רפואית במדינט

סייעה בהכנת הטור: רותם להט, חוקרת רפואית במדינט

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"