מהם התסמינים ומה אפשר ללמוד מהסינים: וירוס קורונה - תמונת מצב

צוות של 25 מומחים נשלח לסין כדי לבחון את ההתפרצות באזור, ופירסם את ממצאיו בדו"ח מקיף באתר של ארגון הבריאות העולמי ■ אלה הסטיגמות שהופרכו - והתובנות הקריטיות

צוות חוקרי מדינט
מדינט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התפרצות נגיף קורונה 2020
חיטוי נגד נגיף הקורונהצילום: STRINGER/רויטרס
צוות חוקרי מדינט
מדינט

מאת שוהם ריגבי

אחד המסמכים הרלוונטיים, העדכניים והאמינים ביותר פורסמו אתמול (ד') על ידי ארגון הבריאות העולמי. צוות של 25 מומחים נשלח לסין על מנת לבקר את ההתפרצות באזור, ופירסם את הממצאים בדו"ח מקיף ביותר שפורסם באתר של ארגון הבריאות העולמי.

נסכם כאן את הממצאים העיקריים שעולים מן הדו"ח. הדו"ח ארוך מאוד ומכיל המון סעיפים ואני ממליצה למי שמעוניין לעיין במסמך המצורף. ישנם ממצאים ותובנות קריטיות עבור כל אחד ואחת מאיתנו, בהבנה של איך להתמודד עם הנגיף החדש - אם כל המידע פחות מעניין אתכם, תגללו למטה ותראו מה אתם יכולים לעשות בנוגע להתפרצות.

בנוסף, דיס-אינפורמציות שהוצפו בשבועות האחרונים בנוגע להתנהלות של סין עם התפרצות הנגיף מובהרות בדו"ח זה ומנפצות סטיגמות מיושנות.

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

מוטציות ומאחסנים של הנגיף

1. במאות דגימות שנאספו מאזורים שונים בסין מתחילת המגיפה - לא נראו מוטציות משמעותיות בנגיף. ממצא זה חשוב כיוון שאם הנגיף היה עובר מוטציות, היה קשה יותר להתמודד עמו ולמצוא כנגדו חיסון.

2. לאחר אנליזה קפדנית של הגנום של הווירוס, נראה כי עטלפים הם החיה המאחסנת. חיות נוספות שעלולות להוות מאחסן ביניים (שניתן להידבק דרכן) עוד לא זוהו.

3. אמנם עוד לא זוהתה החיה שהעבירה את הנגיף לבני האדם, אך עפ"י הנתונים, המקור היה בשוק הרטוב בווהאן.

ממצאים דמוגרפיים חשובים

1. הגיל הממוצע של החולים הוא 51, מרבית המקרים בגילי 69-30.

2. כ-51.1% מהחולים הם גברים. 77% מהנדבקים הם ממחוז חובאי, שאליה התפשט הנגיף מהעיר ווהאן. 21.6% הם עובדי אדמה או עובדי תעשייה.

מתגונן מפני קורונה בשנחאיצילום: ALY SONG/רויטרס

דרכי העברת הנגיף בין אנשים

1. טיפתית (רסיסי רוק קטנים היוצאים מהפה והאף בהתעטשות או שיעול) ודרך חפצים שיכולים לשאת זיהום (פלאפונים, בגדים) במהלך אינטראקציה בין אדם שנדבק לאדם שלא נדבק.

2. הדבקה דרך האוויר נשללה.

3. הוירוס אכן נמצא בדגימות צואה, אבל ככל הנראה איננו מהווה חלק ממעגל ההדבקה. דרושות הוכחות נוספות על מנת לאשש את הנתון הזה.

4. ההדבקה תוארה בסין בעיקר באינטראקציות בתוך משפחות.

5. נראה כי כל אחד יכול להידבק בנגיף ולא תוארו עמידויות באוכלוסייה.

סקר אפידימיולוגי

מטרת הסקר האפידמיולוגי, שנעשה לאחר כל גילוי מקרה חדש, היא לחקור את סדרת המגעים שהיתה לנדבק ולמנוע המשך העברה של הנגיף בין אנשים.

הצוות של ארגון הבריאות העולמי ציין לטובה את ביצועי הצוות האפידימיולוגי בווהאן, שכלל צוות של 1,800 איש, כ-5 סוקרים בכל צוות. מטרת הצוותים היא לצייר תמונה ברורה ומסודרת של כל האינטראקציות של כל נדבק ולהגיע לכל אחד על מנת להזהירו ולהכניסו לבידוד.

באופן כללי, הצוות האפידימיולוגי בסין מצליח מאוד במיפוי הקשרים הללו ומגיע לאחוזי הצלחה ובידוד גבוהים מאוד. לדוגמה, בגואנדונג זיהו כ-9,939 קשרים אפשריים, יצרו קשר עם כל אחד ואחד ומהם. מתוכם 78% מהם השלימו בדיקה רפואית, ומבין הקשרים הקרובים 4.8% נמצאו כחיוביים.

בדיקות סקר

על מנת להבין האם יש אופציה של תת-גילוי (כלומר שיש יותר נדבקים מאשר הדיווחים הרשמיים, או שאנשים לא מגיעים להיבדק) והאם יכול להיות שהווירוס בעצם מופץ באופן נרחב יותר, בדקו תוצאות של אנשים שהגיעו למרפאות ייעודיות (fever clinics) ברחבי סין.

התוצאות העידו שכמות הדגימות החיוביות היתה מזערית, ולכן אין יעילות בבדיקות הסקר. לדוגמה, בגואנדונג, מתוך 320 אלף נבדקים, רק 0.14% נמצאו חיוביים, והנתון הזה נמצא בירידה בכל המרפאות ברחבי סין.

בדיקת קורונה בגרמניהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

הדבקה בקרב אוכלוסיות ספציפיות

1. עובדי מערכת בריאות: כ-88% מההידבקות בקרב עובדי מערכת הבריאות זוהו במחוז חובאי. המסקנה היתה שמרבית המקרים קרו בעקבות הדבקה בתוך הבית ולא במסגרת העבודה בבית החולים. הצוות של ארגון הבריאות העולמי הדגיש לחיוב את מדיניות המניעה שנוקטים צוותי הבריאות בסין, וגרס כי על מדינות נוספות ללמוד ולהחיל מדיניות זהה.

2. אוכלוסיות סגורות (בתי כלא, בתי אבות): אין מסקנה חד משמעית לגבי הדבקה במקומות הללו, אך תוארו מקרים הדורשים מחקר נוסף.

3. הדבקה בקרב ילדים: נבחנו כלל המקרים בסין מתחת לגיל 18, המהווים 2.4% מכלל הנדבקים. לפי כלל הנתונים עד כה, לא ניתן להבין עדיין האם ואיך מתבטאת ההדבקה בילדים, מהו תפקיד הילדים בהעברת המחלה באוכלוסייה (בהשוואה למחלות זיהומיות אחרות שידוע כי מקורן בילדים) והאם ילדים נדבקים פחות, או שיש להם פחות סימפטומים ולכן לא מגיעים להיבדק. הודגש כי ילדים אובחנו בעיקר בהדבקות שהיו במסגרת אינטראקציות בתוך הבית. בנוסף, המחלה בילדים לרוב קלה, מעט מאוד חולים מתחת לגיל 19 פיתחו מחלה חמורה (2.5%) או קריטית (0.2%).

סימפטומים וסימנים להידבקות בנגיף

קשת הסימפטומים נעה בין נדבקים ללא סימפטומים ועד לדלקת ריאות חמורה ולמוות. בהתבסס על יותר מ-50 אלף דגימות חיובית, להלן הסימפטומים המדווחים אצל החולים (בסוגריים - שיעור האנשים שדיווח על הסימפטום הספציפי):

· חום (87.9%)

· שיעול יבש (67.7%)

· חולשה (38.1%)

· כיח (33.4%)

· קוצר נשימה (18.6%)

· כאב גרון (13.9%)

· כאב שרירים או מפרקים (14.8%)

· כאב ראש (13.6%)

· צמרמורות (11.4%)

· הקאות ובחילות, נזלת, שלשול, שיעול דמי (מתחת ל5%)

אנשים עם מסכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

זמן הופעת הסימפטומים והחלמה

1. לאחר הדבקה, אצל מרבית האנשים תוארה תחילת הסימפטומים לאחר 6-5 ימים, כשהטווח הוא 14-1 ימים.

2. הזמן הממוצע מתחילת הסימפטומים עד להחלמה עבור מחלה קלה עומד על שבועיים, עבור חולים עם מחלה קשה/קריטית הזמן הוא 6-3 שבועות.

3. הזמן בין תחילת הסימפטומים למחלה קשה עומד על שבוע. בקרב חולים שנפטרו - הזמן בין תחילת הסימפטומים למוות הוא 8-2 שבועות.

נדבקים אסימפטומטיים

רוב המקרים לבסוף כן דווחו עם סימפטומים, וכרגע מצב שבו נדבק לא מציג סימפטומים מוגדר כנדיר יחסית. כמות הנדבקים האסימפטומטיים לא ידוע נכון להיום, אך בשלב זה לא נראה כי הם מעבירים את המחלה בין האנשים.

המחלה הנגרמת בעקבות הדבקה בנגיף

1. כ-80% מהחולים עם מחלה קלה עד בינונית שכוללת מקרים ללא דלקת ריאות או דלקת ריאות קלה.

2. כ-13.8% מהחולים עם מחלה קשה (הכוללת קוצר נשימה חמור, ריווי חמצן נמוך בדם, שמעיד על קושי במעבר החמצן בריאות, וממצאים רלוונטיים בהדמיית בית חזה).

3. כ-6.1% מהחולים במצב קריטי (כשל רב מערכתי).

מתגוננים מפני קורונה ליד ארמון בקינגהאםצילום: בלומברג

גורמי הסיכון למחלה חמורה ומוות:

1. חולים מעל גיל 60.

2. חולים עם מחלות רקע כגון:

- יתר לחץ דם (8.4% מהחולים במצב קשה)

- סכרת (9.2%)

- מחלות קרדיווסקולריות (13.2%)

- מחלות ריאה (8%)

- מחלה ממארת (7.6%).

שיעורי תמותה

1. שיעור התמותה כרגע הוא 4%-3%, אבל משתנה בין ווהאן (5.8% תמותה) לבין שאר האזורים בסין (0.7% תמותה).

2. התמותה הגבוהה ביותר תוארה באנשים מעל גיל 80 - 21.9% ממקרי המוות.

3. תוארה תמותה נרחבת יותר בגברים (4.7%) מאשר בנשים (2.8%).

מחלקת בידוד לחולי קורונה בבית החולים רמב"םצילום: רמי שלוש

התנהגות העם הסיני במהלך ההתפרצות

אחד מהדגשים החשובים ביותר בדו"ח זה הוא בנוגע להתנהגות העם הסיני והישמעותם להוראות הרשויות. ישנה הרבה ביקורת ברשתות החברתיות ובעולם הרפואה והמדע על התנהלות הרשויות והעם בסין, ולכן בחרתי להדגיש את הממצאים העיקריים של הצוות לאחר ביקורם:

1. ההתנהגות המופתית של העם הסיני לאורך ההתפרצות מעוררת השראה לשאר מדינות העולם, והדבקות שלהם בשמירה על ההנחיות והבידוד כנראה שינו את מהלך פני ההתפרצות הזאת (וזאת ניתן להתרשם בהשוואה של מספר הנדבקים החדשים בתחילת ההתפרצות - יותר מ-2,000 ביום, לעומת מתחת ל-500 היום).

2. ביטוי הסולידריות מהערים הגדולות ועד לקהילות קטנות, בעיקר בהיבט של תמיכה באוכלוסיות פגיעות, היתה מרשימה.

3. העם הסיני הגיב להתפרצות באומץ ובנחישות שלא נראו כמותו באף התמודדות עם איום זיהומי שכזה.

4. ההתנהלות הרשויות והעם בסין יכולות להוות דוגמה לשאר מדינות העולם שחוות התפרצויות דומות.

5. בדו"ח ישנו פירוט מקיף של הצעדים שבוצעו על מנת למגר את ההתפרצות בשלושה שלבים עיקריים.

סיכום

1. כרגע העולם עומד לאחר 7 שבועות מרגע ההודעה על התפרצות הנגיף בסין, ובזמן הזה סין הפעילה את אחד ממבצעי המיגור וההכלה הגדולים, השאפתניים והאגרסיביים ביותר שידעה האנושות.

2. המהירות שבה מדענים סיניים ומומחי בריאות הציבור במדינה בודדו את הווירוס, פיתחו שיטות זיהוי והסיקו מסקנות בנוגע לדרכי ההעברה היא מרשימה בכל קנה מידה אפשרי.

3. הרבה מקהילות העולם לא ערוכות מבחינה מנטלית ומערכתית להחיל את אמצעי הבידוד והמיגור שהוחלו בסין על מנת להגביל את ההתפרצות של הנגיף. נכון לעכשיו מדיניות זו היא היחידה שהוכחה כמצמצמת את ההדבקה בבני אדם. המדיניות כוללות זיהוי ובידוד של נדבקים, מעקב אפידימיולוגי מקיף לאחר אינטראקציות של הנדבקים ואכיפת סגר ובידוד.

חיטוי נגד קורונה בטורקיהצילום: MURAD SEZER/רויטרס

המלצות המומחים

בדו"ח מפורטות המלצות לסין, למדינות עם מקרים מיובאים (כגון ישראל) ולמדינות שלא נתגלו בהן נדבקים עד כה. להלן ההמלצות הרלוונטיות:

1. יש לשמור על רמה גבוהה של כוננות ותגובה.

2. יש לתעדף מציאת נדבקים ולהחיל בידוד מיידי, תוך מיפוי הדבקות אפשריות נוספות.

3. יש לחנך את הציבור ולעשות הסברה על תפקיד הציבור במניעה.

מלים אחרונות לכל אחד ואחת מאיתנו שקוראים את זה ותוהים מה הם יכולים לעשות עכשיו:

קודם כל חשוב לציין כי אם התגובה של הרשויות והציבור תהיה נכונה ומותאמת ניתן למנוע התפרצות במדינה. בנוסף, חשוב להדגיש כי רוב האנשים חווים מחלה קלה ומחלימים.

יש להתחיל מעכשיו בתרגול מניעת הדבקה, לרבות שטיפת ידיים לעתים קרובות והקפדה משמעותית על כיסוי האף והפה בזמן התעטשות או שיעול, וחיטוי הידיים והסביבה לאחר מכן.

לאלה מכם שבסכנת הדבקה: יש להקפיד על בידוד ראוי בהתאם להנחיות המפורסמות ע"י הרשויות.

ולבסוף, לא להתעלם מסימפטומים - אם יש חשש להדבקה ובאתם במגע אפשרי עם חולה - אל תהיו אדישים ופנו למוקד מד"א - גלו אחריות כלפי הסביבה.

לקריאת הדו"ח המלא

הכותבת היא חוקרת רפואית במדינט. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה

צוות חוקרי מדינט

מדינט | מדינט מדיקל אינטליג'נס

מדינט מדיקל אינטליג'נס בע"מ משלבת יכולות מודיעין בעולם הרפואה, ומפעילה ברמה היומיומית מערך חוקרים שנועד לאתר ולנתח מידע רפואי חיוני, עדכני ואובייקטיבי עבור חולים שאובחנו במחלות מורכבות ועבור רופאים. שיתוף הפעולה בין מדינט ל-TheMarker הוא חלק מהתגייסות החברה למאמץ העולמי לאתר מידע מהימן על וירוס קורונה - כל דבר שיקדם חוסן והחלמה. כותבות הבלוג הן חוקרות רפואיות במדינט.

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"